Co se Vám vybaví, když se řekne Plzeň? Je to místní pivovar nebo loutky Spejbla a Hurvínka, jedno z největších náměstí u nás nebo osvobození Plzně americkou armádou? Přestože Plzeň byla v roce 2015 evropským hlavním městem kultury, turisté na ni stále trochu zapomínají. A přitom je zde tolik věcí k vidění, posuďte sami.
Obsah článku
ToggleHlavní nádraží
Pokud na cestu do Plzně zvolíte vlak, jedno z prvních míst, která uvidíte je krásná budova hlavního nádraží. Historická budova je postavena v neorenesančním a secesním slohu.
V centrální hale, pod masivní kopulí, najdete po stranách hlavního schodiště sochy slévače a železničáře. Lunety nad hlavním vchodem a vstupy do podchodů k nástupištím, dokončené v roce 1956, se nesou v duchu socialistického realismu. Námětem je oslava pracujících na Plzeňsku a tamního pivovarnictví. V horní části vestibulu jsou k vidění původní znaky českého království a města Plzně. Samotné hale pak vévodí historická motorová inspektorská drezína DM4-44003.
Vyhlídková věž Paluba Hamburk
V prostoru před nádražím, u ulice Šumavská, najdete Vyhlídkovou věž Paluba Hamburk. Tento objekt sestavený z kontejnerů a doplněný o schodiště slouží jako vyhlídka, infocentrum i malá galerie. Výhled ze střešní terasy je hlavně na přednádražní prostor a přilehlé okolí. Uvidíte i dominantu Plzně, věž katedrály sv. Bartoloměje.
Infocentrum a turistická jízdenka
V turistickém infocentru si můžete vyzvednout propagační materiály místních památek, nebo pořídit turistickou jízdenku po Plzni. Vyplatí se Vám, pokud víte, že budete víc používat MHD a cestovat i mimo centrum. V Plzni je většina památek a muzeí v centru, tudíž v dochozí vzdálenosti.
Náměstí Republiky
Středobodem Plzně je historické náměstí Republiky s katedrálou sv. Bartoloměje. Katedrála je umístěna uprostřed náměstí. V rozích pak najdete morový sloup a lehce kontroverzní kašny. Morový sloup v severozápadním rohu náměstí je dílem plzeňského sochaře Kristána Widmanna z roku 1681. Stylově patří do období baroka.
O poznání mladší jsou tři kašny ve zbylých rozích náměstí. Moderní kašny kombinující zlaté chrliče a nádrže z černé žuly vznikly podle návrhu Ondřeje Císlera. Kašny mají symbolizovat motivy z plzeňského znaku – anděla, chrtici a velblouda. Stojí v místech, kde dřív stály kašny původní.
Katedrála sv. Bartoloměje
Katedrála sv. Bartoloměje byla postavena během 14. a 15. století. Jedná se o gotickou trojlodní stavbu s presbytářem a jedinou věží, která je se svými více než 102 m výšky nejvyšší kostelní věží v České republice. V kostele najdete množství uměleckých děl svědčících o bohaté historii města.
Milovníci výhledů se jistě vypraví na věž katedrály, aby se pokochali pohledem na široké okolí. Vstup na vež proveří jak vaši fyzičku, tak možná i trochu vaši odvahu. Nahoru na ochoz věže ve výšce 62 metrů vystoupáte zhruba po 300 schodech. Část schodů je kamenná, zbytek v horní části pak dřevěný. Čím víš jdete, tím víc jsou schody ostřejší a užší. Jak moc, to si uvědomíte víc až při sestupu dolů. Z kamenného ochozu věže jsou vidět přilehlé ulice a hlavě domy okolo náměstí. Za dobrého počasí by měla být vidět Šumava a Alpy.
Muzeum loutek a Sousoší Spejbla a Hurvínka
Sousoší Spejbla a Hurvínka zpodobňuje tyto dvě pohádkové postavičky odpočívající na lavičce. Jsou před bistrem s veřejnými toaletami na náměstí Republiky, kousek od historického měšťanského domu, ve kterém sídlí Muzeum loutek. Bronzové sochy vytvořila kanadská sochařka českého původu Lea Vivot.
Muzeum loutek těží z místní bohaté loutkoherecké tradice a mapuje činnost loutkových divadel hrajících v Plzni a jejím nejbližším okolí. Expozice představuje počátky loutkářství v Plzni od kočovných loutkoherců až po stálá divadla. Loutky si nemusíte jen prohlížet. V posledním patře si můžete vyzkoušet jak se s loutkami hraje a nebo rozpohybovat některé připravené scény.
Muzeum strašidel a další zajímavosti
Na náměstí Republiky najdete i další muzea a galerie. Děti si mohou jít vyzkoušet své znalosti a trochu i odvahu do Muzea strašidel ve sklepě hotelu Central. Na protější straně náměstí je pak Národopisné muzeum Plzeňska, kde se seznámíte s lidovými zvyky a dozvíte se víc o životě lidí na Plzeňsku v minulosti. Pokud Vás zajímá spíš současné a moderní umění, zamiřte do Galerie města Plzně.
Za uměním nemusíte chodit jen do muzeí a galerií. Stačí se rozhlédnout kolem sebe. Mnoho domů na náměstí a v okolních ulicích má zdobenou fasádu malbou ve stylu sgrafito, a autorem maleb je Mikoláš Aleš.
Širší centrum
Plzeňské sady
Historické centrum Plzně obklopuje pás zeleně v místech bývalých hradeb. Tyto sady, jsou úžasným místem pro procházku i posezeni ve stínu stromů na dohled nejrůznějších soch slavných osobností. Projít se můžete kolem Mlýnské strouhy, přes Křižíkovy sady do sadů Šafaříkových, kde najdete další sochu Spejbla a Hurvínka.
Přes Kopeckého a Smetanovy sady se dostanete až k budově divadla J.K.Tyla a blízké Velké synagoze. Tu najdete na ulici s názvem Sady Pětatřicátníků, což je jeden přestupních uzlů v Plzni.
Velká Synagoga
Velká synagoga v Plzni je největší synagogou v České republice, třetí největší stavbou svého druhu v Evropě a pátou na světě. Monumentální stavba v neorománském stylu s maurskými prvky a s bohatou vnitřní výzdobou byla dokončena v roce 1893. Měla pojmout až 2 500 osob. Od zničení Velkou synagogu pravděpodobně ochránila její poloha mezi dvěma domy a fakt, že během války sloužila jako sklad nábytku po deportovaných Židech a později se zde šily uniformy pro německé vojáky. Synagoga přežila i období komunistického režimu a tak se zachovala až do dnešní doby.
Muzeum Patton Memorial Pilsen
Muzeum Patton Memorial Pilsen připomíná historické události konce druhé světové války, kdy Plzeň byla osvobozena americkou armádou. Dozvíte se o postupu Spojenců od vylodění v Normandii, přes bitvu v Ardenách až k osvobození západu Čech. Prostřednictvím autentických předmětů a vzpomínek pamětníků si můžete udělat představu, jak probíhalo samotné osvobození, ale také poválečnému působení amerických vojáků na našem území. Muzeum je rozlohou menší, za to nabyté nejrůznějšími informacemi a předměty.
Depo2015
DEPO2015 vzniklo v roce 2015, když byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury. Je to místo setkávání, kreativních i kulturních akcí. Na nádvoří areálu najdete netradiční mini rozhlednu s názvem Háčkovaná věž. Uvnitř hal bývalého trolejbusového depa si můžete zahrát některou z únikových her, projít interaktivní expozici nebo navštívit expozici automobilů, ve které se snoubí historie s uměním – Depo Moto Art. Této ojedinělé expozici jsme věnovali celý článek, který najdete zde.
Game Station – Muzeum Her
Nedeko Depa2015 najdete unikátní Muzeum her s názvem Game Station. Game Station není jen muzeum; je to splněný sen každého nadšence do videoher. V přítmí expozice na vás mrkají herní mašiny z celého světa, od starých počítačů přes konzole až po pinbally a arcade automaty. Každá z nich vám nabízí možnost vrátit se do časů legendárních her – ať už toužíte po závodech, simulátorech nebo střílečkách. Chcete znovu oživit vzpomínky se SimCity, Le Mans 24, Mariem, Princem z Persie, Warcraftem, Wolfensteinem a mnoha dalšími klasikami? Tady si můžete zahrát všechny.
Kam ještě vyrazit?
Zajímavá místa najdete i mimo centrum. V sousedství Škodových závodů najdete Techmania science center, kterému jsme také věnovali samostatný článek, zde. Na sever od centra města najdete Zoologickou a botanickou zahradu města Plzně a přilehlý DinoPark. Milovníky architektury mohou k návštěvě zlákat prohlídky bytových interiérů od Adolfa Loose. Spoustu dalších tipů podle vašich preferencí najdete zde.
My všechno, během naší krátké návštěvy Plzně, nestihli. Možná i proto, že jsme se tak trochu nakazili od místních jejich pohodovým přístupem k životu. Nikam jsme nespěchali a užívali si. O důvod víc se do Plzně zas někdy vypravit.