Brniště najdete nedaleko příkrého kopce Ralsko, který je sopečného původu. Zde se můžete projít Stezkou hastrmanů a zhlédnout skalní reliéfy s pohádkovými motivy. Procházku mírně zvlněnou krajinou dětem zpestří zajímavá dětská hřiště. Dostanete se do míst, která modelovala příroda i člověk. Pokud budete mít chuť a čas, může nedaleko nahlédnout do technické památky s názvem Průrva Ploučnice nebo navštívit trpaslíky obývané Bílé kameny.
Obsah článku
ToggleBrniště
Obec Brniště se nachází v okrese Česká Lípa v Libereckém kraji. Malá obec nabízí hned dvě zajímavé stezky určené převážně pro rodiny s dětmi – Stezku hastrmanů a Stezku mezi skalami.
Stezka hastrmanů
Zhruba 6 km dlouhá Stezka hastrmanů, s 11 tématickými zastávkami, přibližuje život kolem vody a mokřadů v blízkosti obce Brniště.
Začátek stezky je na náměstíčku v sousedství kostela sv. Mikuláše, místní školy a obecního úřadu. Kolem rybníku Vratislav se dostanete ke starému mlýnu. Cestu po stezce Vám budou zpestřovat různé dřevěné sochy s pohádkovými motivy (vodník, vodnice, víla atd.), ale také několik dětských hřišť.
Postupně se dostanete, mimo zástavbu obce, do lužního lesa obklopujícího Brnišťský rybník. Mezi rákosem zahlédnete užovku, nebo aspoň kapra v rybníce. V blízkých mokřadech, můžete pozorovat vodní ptactvo nebo drobný hmyz. Z posezení u rybníka je hezký výhled na čedičový vrch Tlustec (591 m.n.), ležící východně od obce. Starý kamenolom na úpatí kopce vzbuzuje zájem nejen turistů, uvažuje se zde o obnovení těžby.
Mravenčí hřiště i Hornické minimuzeum
Kolem kaple, ozdobené obrazy světců v jednotlivých výklencích stavbičky, se lesní cestou dostanete k železniční zastávce Brniště. V její blízkosti najdete dětské hřiště s motivem mraveniště a kousek mimo trasu stezky Hornické mini muzeum. Kde si můžete prohlédnout, pokud majitel bude doma, nejrůznější exponáty spojené s hornictvím a těžkou v uranovém dole Hamr.
Naučná stezka se od železniční zastávky částečně vrací po stejné trase do Brniště. Cestou Vás ještě čeká vyhlídkové místo s výhledem na Brniště, kopec Tlustec a v dáli uvidíte Lužické a Jizerské hory. Stezka pak vede kolem Panenského potoka, přes obecní parčík a kolem bylinkové zahrádky. Dostanete se zpět na náměstíčko, odkud jste vyrazili.
Verunčin pramen a zahrádka paní Zdislavy
Pokud máte chuť se toulat, můžete si procházku prodloužit o dalších 6 kilometrů. Stačí se od vlakové zastávky vydat po žluté turistické stezce. Část trasy vede mezi poli s výhledem do kraje a lesem. U Velkého Grunova jdete kus po silnici a pak je trasa značená po chodníku v obci. Ve Velkém Grunově můžete zahlédnout čápy na komíně. Po cestě půjdete kolem Verunčina pramene a také zahrádky paní Zdislavy. Je to stinné místo určené pro posezení v blízkosti sklepů vytesaných do skály. Nedaleko najdete druhý vchod na Stezku mezi skalami.
Stezka mezi skalami
Hlavní vchod na Stezku mezi skalami je u Ekocentra Brniště, které se o místní stezky stará. Od parkoviště jdete nejprve po dřevěném chodníku obklopeném dřevěnými sochami a mini zahrádkou s místními rostlinami. Postupně začne cesta stoupat do mírného kopce. Míjíte další dřevěné sochy, až se dostanete na náhorní plošinu.
Cesta vás zavede k obnovené skalní kapličce z roku 1810. Od tohoto místa pak postupně budete objevovat skalní reliéfy a obrazy. Mnoho z nich má pohádkový motiv a někdy jsou až strašidelné.
Z malého skalního bludiště vyjdete do smrkového lesa a dřevěnou brankou ven. Zpět k ekocentru se dostanete po chodníku. Okruh má asi 700 metrů. Je zde určité převýšení, ale lze ho absolvovat také s terénním kočárkem.
Průrva Ploučnice
V těsné blízkosti vrchu Ralsko, jen 7 km od obce Brniště, je zajímavá technická památka – Průrva Ploučnice. Nachází se v katastru obce Noviny pod Ralskem. Návštěva Vám nezabere mnoho času. Od parkoviště v sousedství silnice se k samotné průrvě dostanete asi po 400 metrech. Lze sem dojet i s kočárkem.
Co zde najdete? Ústí z části uměle vytesaného vodního tunelu. Tunel vede skrz pískovcovou skálu, která přiváděla tok řeky Ploučnice na kola hamru, kde se zpracovávalo železo. Ten stával v místech dnešního jezírka. Později zde byla přádelna (provoz na zpracování vlny, lnu a jiných vláken) a mlýn.
Pokud se vydáte po cestičce ve svahu vedle průrvy, dostanete se k několika domům stojícím na vrcholu skalní plotny. Tato cesta není pro kočárek vhodná, ale lze ji objet. Z vrcholu nahlédnete do rokle vytesané ve skále, na kterou navazuje vodní tunel, který ústí do jezírka.
Bíle neboli Sloní kameny
Poněkud dál, na okraji CHKO Lužické hory, najdete Bílé kameny. Pro jejich podobnost se sloními hřbety se jim někdy říká Sloní kameny. U obce Jitrava je malé parkoviště. Z něho se po polní cestě, po necelém kilometru, dostanete ke skalám. Tyto oblé asi 20 metrů vysoké pískovcové skály (s příměsí kaolinitu) díky bílému zabarvení připomínají stádo bílých slonů mířící do lesa.
Z blízka zjistíte, že je to malé skalní město s průrvami, puklinami a malými jeskyněmi. Podle pověsti, kterou si můžete přečíst na blízkém infopanelu, se zde kdysi jedna pasačka krav setkala s trpaslíky. Pokud se budete chovat slušně a tiše, třeba je zahlédnete i vy.
Dnešní článek byl zaměřen na zajímavá místa v Libereckém kraji, která můžete navštívit s dětmi. Kromě poznávání krásné přírody, mohou děti zapojit i svoji fantazii. Skály a skalní reliéfy přímo vybízejí k vymýšlení příběhů a pohádek.
Odkaz na album s dalšími fotografiemi najdete na odkazu ZDE.