Auto moto Art Plzeň

Depo Moto Art Plzeň

Pokud jste milovníky historických automobilů a motocyklů, určitě si udělejte výlet do Plzně do ojedinělé expozice s názvem Depo Moto Art. V precizně zrekonstruované budově bývalého cukrovaru, později depa trolejbusů, najdete muzeum historických motocyklů a automobilů spojenou s galerií umění. 

Interaktivní mapa
Interaktivní mapa

Návštěvníci zde najdou zhruba 40 aut, 70 motocyklů a 30 kol. Mnohé z nich jsou unikáty nebo je vlastnili zajímavé osobnosti z oblasti kultury a sportu. To vše doplňují různá umělecká díla. Při naší návštěvě to bylo hlavně sklo, český křišťál a unikátní hodinky značky Prim.

Auto moto Art Plzeň
Auto moto Art Plzeň

Vozy Praga

Největší zastoupení v muzeu mají automobily značky Praga ze sbírky Emila Příhody. Vystaveno je zde kolem 40 těchto vozů. Emil Příhoda, známý jako „Pan Praga“, začal sbírat automobily v roce 1957.

Emil Příhoda
Emil Příhoda

Celá jeho sbírka, která dnes čítá více než 90 vozů, je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Vozy Praga
Vozy Praga

V Plzni můžete vidět například čtyři automobily používané prezidenty, Pragu Lady z roku 1936, kterou jezdila herečka Lída Baarová, nebo vozy, které se objevily ve známých filmech. Sanitka z filmu Sestřičky nebo vozy z filmů Musíme si pomáhat a Postřižiny. Zajímavostí je i vůz, který sloužil jako reklama na bonbóny Hašlerky.

Praga Hašlerky
Praga Hašlerky

Veteráni a závodní stroje

Kromě vozů značky Praga tu návštěvníci uvidí i další zajímavé stroje. Mezi vystavenými kusy je závodní automobil Hakar, s nímž jeho majitel František Čečil dvakrát vyhrál titul mistra Evropy historických automobilů. Uvidíte tu miniautomobil Isetta nebo historické mercedesy.

Depo Moto Art Plzeň - IssetaDepo Moto Art Plzeň – Isseta

Motocykly

Součástí muzea je i obrovská sbírka motocyklů Petra Hošťálka. Můžete obdivovat hned několik typů motorek značky Jawa, vojenské motocykly nebo několik dochovaných strojů značky Hurikan. Fanoušky motocyklů zaujme i motocykl Vincent HRD, přezdívaný Tvůrce vdov (Widowmaker). Tento předchůdce dnešních “superbiků” byl první sériový motocykl, který dosahoval až rychlosti 200 km/h. Díky malým a ne moc účinným brzdám má pověst nejnebezpečnějšího motocyklu, který kdy byl vyroben.

Depo Moto Art Plzeň - Vystavené motocykly
Depo Moto Art Plzeň – Vystavené motocykly

Jizdní kola

Motocykly doplňují i jízdní kola. Jejich sběratel a restaurátor Stanislav Cink prezentuje svou sbírku jízdních kol “Plzeňská kola 1900 až 1950”, která vás seznámí s jejich historií a hlavně se závodníky, kteří na nich získali úspěchy pro plzeňské barvy. Prohlédnout si tak můžete kolo, na kterém se Jan Řehula připravoval na olympiádu v Sydney, odkud poté přivezl bronzovou medaili. Dalším unikátním kouskem je kolo Romana Kreuzigera, na kterém získal titul mistra světa v silniční cyklistice.

Depo Moto Art Plzeň - Kolo Romana Kreuzigera
Depo Moto Art Plzeň – Kolo Romana Kreuzigera

Expozice věnovaná osvobození Plzně

Protože muzeum je v Plzni, je část expozice věnována osvobození Plzně americkou armádou. Této části vévodí busta generála Pattona od sochaře Jaroslava Bockera, od jehož velením byla Plzeň osvobozena. K vidění jsou historická vozidla americké armády doplněná o módu z období roku 1945.

Depo Moto Art Plzeň - Expozice věnovaná osvobození Plzně
Depo Moto Art Plzeň – Expozice věnovaná osvobození Plzně

Umění

Všechny pojízdné auto, moto a cyklo exponáty doplňují naaranžované květiny, ale hlavně nejrůznější umělecká díla.

Depo Moto Art Plzeň
Depo Moto Art Plzeň

Sklo

Dominantou expozice skla je největší a nejtěžší celoleštěná plastika z odlévaného skla na světě. Jmenuje se Venuše a jejím autorem je Vlastimil Beránek. Modře zbarvená plastika váží 243 kilogramů a má průměr 88 centimetrů. Socha byla součástí české expozice na  Expo 2020 v Dubaji. Exponátů ze skla je zde více. Kromě soch z českého křišťálu jsou v tmavé místnosti muzea nainstalována díla z uranového skla, která jsou osvětlena UV světlem.

Skleněné plastiky Jiřího Šuhájka
Skleněné plastiky Jiřího Šuhájka

Unikátní dřevo – subfosilní dub

Součástí expozice jsou i kmeny dubů, které byly zcela náhodně objeveny v roce 2016 při výkopových pracích na severní Moravě. Jejich stáří odborníci určili radiokarbonovou metodou na 6 500 let. Jedná se o nezkamenělé dřevo, které bylo po tisíce let zakonzervované v zemi. Subfosilní dub představuje unikátní materiál pro umělecká díla. Jedno takové vyrobené z tenkých dýh nařezaných se subfosilního dubu máte možnost také vidět. 

Depo Moto Art Plzeň - subfosilní dřevo
Depo Moto Art Plzeň – subfosilní dřevo

Hodinky od české firmy Prim

Součástí expozice v Depo Moto art jsou i hodinky české firmy Prim. Většinou se jedná o kusy z limitovaných edicí, jako je série vyrobená k výročí operace Anthropoid nebo hodinky Jan Kašpar. Obě edice vznikly z počtu maximálně 100 kusů.

Limitovaná edice hodinek Prim
Limitovaná edice hodinek Prim

Prostory Depo Moto art ukrývají a promyšleně prezentují veřejnosti pestrou paletů pokladů. Na své si zde přijdou milovníci automobilových veteránů a motocyklů. Milovníci cyklistiky, ale i znalci a obdivovatelé výtvarného a užitého umění. 

 

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru