Obsah článku
TogglePalawan
Na manilské letiště, konkrétně na terminál 4, odjíždíme opět Grabem za 308 PHP (od SM Manila). Cesta trvá asi půl hodiny, přestože je dopravní špička. Na vnitrostátním terminálu nám před nástupem na bránu měří teplotu. Po příletu na Palawan musíme vyplnit dotazník týkající se zdraví. Na dalším papíru dostáváme instrukce jak postupovat v případě obtíží. Bez tohoto papíru nesmí nikdo letiště opustit. Nutno říct, že Filipínci berou hrozbu Covidu19 opravdu vážně. Ani po příletu do Vídně nezaznamenáváme žádná bezpečnostní opatření v souvislosti s koronavirem.
Pro Palawan máme vyhrazené jen tři dny, což nám z časových důvodů neumožňuje vydat se až na El Nido. Pokud plánujete návštěvu ostrova Palawan, nechte si na něj více času a El Nido určitě zařaďte.
Trávíme tedy čas v okolí Puerto Princesa. V plánu je navštívit podzemní řeku Puerto Princesa, ostrovy v Honda Bay a pláže Nagtabon a Talaudyong Beach. První dva výlety si zajišťujeme hned po příjezdu do ubytování ( Podzemní řeka 2000 PHP a do Honda bay 1200 PHP/os.)
Palawan – první den
Puerto Princesa Underground River
Po snídani nás vyzvedávají v hotelu a odjíždíme na výlet k podzemní řece, která je od roku 2012 zapsána pod UNESCEM. Výlet můžeme doporučit. Je to jedno z nejkrásnějších míst na Palawanu. V ceně výletu je i oběd formou bufetu. Čas před odplutím k podzemní řece si můžete zpestřit plavbou po mangrovech. (350 PHP/os)
Puerto-Princesa Subterranean River je národní park nacházející se v krasové oblasti na ostrově Palawan, přibližně 50 km severně od města Puerto Princesa. Mimo rozmanité fauny a flóry se v tu nachází unikátní vápencové útvary, jimiž protéká řeka ústící přímo do Jihočínského moře. Podzemní úsek řeky měří 8,2 km.
Večer v ubytování potkáváme kolegu, slovenského cestovatele. Tímto zdravíme Jozefa! 🙂 Při posezení s místním rumem se dozvídáme užitečné informace, mimo jiné, že z Banaue se dá udělat jednodenní výlet do Sagady. Svitla nám (mně) naděje, že rakve v Echo Valley nakonec ještě uvidíme. Já vím, že to tu neustále omílám, ikdyž to na Palawan nepatří, ale prostě se té myšlenky na návštěvu Sagady nechci vzdát. 🙂
Palawan – druhý den
Nagtabon a Talaudyong
Ve středu nám ruší kvůli větru výlet do Honda bay. Nezbývá než půjčit skútr a vyrazit někam sami. Do půlhodiny máme téměř novou Yamahu 155 přistavenou. Majitel Tia Mers Guest House reaguje skutečně velmi pružně. Vydáváme se na cca 25 km vzdálené, téměř liduprázdné pláže. Na Nagtabon Beach trávíme víc času. Dáváme si tu kokosáky a při té příležitosti se dělíme i s dalšími návštěvníky pláže, viz. video níže. Pěkně se tu připalujeme, což v tuto chvíli ještě netušíme. Překvápko přichází až večer. Nejspíš jsme to ještě dokrmili na Talaudyong Beach, která se nachází nedaleko. Tam už nebyl opravdu skoro nikdo, kromě místních.
Puerto Princesa – City Bay Walk
Odpoledne dáváme věci do prádelny a vyrážíme do Puerto Princesa na City Bay Walk. Přesto, že tu je hodně lidí, atmosféra je spíš poklidná. Okolo promenády se nachází spousta stánků s jídlem. Doporučujeme vyzkoušet mořské plody, za které tady zaplatíte výrazně míň než u nás. Při západu slunce je celý záliv krásně nasvícený.
Historicky bylo toto místo původně pojmenováno Port Asuncion po princezně Asunción, jedné z princezen narozených španělské královně Isabelle II. A jejímu choti, Františkovi z Cádizu . Když princezna předčasně zemřela, královna změnila jméno na Puerto de la Princesa. Nakonec byl název zkrácen na Puerto Princesa.
Je to nejméně hustě obydlené město na Filipínách. Pokud jde o rozlohu, město je druhé největší geograficky po Davao City s rozlohou 2 381,02 kilometrů čtverečních (919,32 čtverečních mil). Dnes je Puerto Princesa turistickým městem s mnoha plážovými letovisky a rybími restauracemi. Bylo dokonce několikrát vyhlášeno jako nejčistší a nejzelenější město na Filipínách.
Palawan – třetí den
Honda Bay
Ve čtvrtek se nám konečně daří odplout na ostrovy v Honda Bay. V ceně výletu jsou tři ostrovy Cowrie, Starfish a Luli. Cestou přibržďujeme v půjčovně pro brýle, šnorchl a boty do vody. I když se nepůjdete potápět, boty do vody jsou užitečné. Pokud nemáte svoje, pořiďte si je nebo vypůjčte. Možností je dostatek.
První ostrůvek Crowie je malinký, za 20 min. tu není co objevovat. Fotky jsou odtud ale pěkné, zvláště v ranním slunci. Snadno tu můžete získat pocit, že jste se ocitli v ráji.
Na druhém ostrově Starfish už je prostor pro šnorchlování, je tu i slušné zázemí s toaletami. Nedaleko od břehu se nachází korály s nepřeberným množstvím různobarevných rybek. Boty do vody jsou nutné.
Luli Island je posledním z navštívených ostrovů. Dáváme si tu oběd formou bufetu (v ceně výletu). Necelé dvě hodiny trávíme plaváním v průzračně čisté vodě a procházkou po ostrově.
Ostrov je překvapivě vidět jen při odlivu. Jinak spatříte pouze mangrovníky, skokánek a vyvýšené domky.
Náš pobyt na Palawanu se chýlí ke konci. Cestou zpět nám autobus zastavuje u supermarketu a po nákupu pokračujeme tricyklem pro čisté prádlo a zpět do ubytování.
Na závěr si dopřáváme hodinovou masáž přímo na pokoji (400,- PHP/os).
Brzy ráno nás tricykl odváží na letiště. Odlétáme do Cebu City, odkud se přesouváme lodí na ostrov Bohol, kde máme v plánu strávit dalších šest dnů.
Kompletní galerii fotografií z cesty po Filipínách najdete ZDE.
YouTube galerii s krátkými videi najdete ZDE.
Použité zdroje: www.wikipedia.org.