Park rozprostírající se na svazích kolem hradu Špilberk je příjemné místo k vycházkám. Cest a cestiček je tu bezpočet. Stejně jako drobných staveb, soch a pamětních desek odkazujících na pohnutou historii města Brna i samotného hradu Špilberk. Pojďme se projít parkem a prohlédnout si tyto „drobnosti“.
Obsah článku
ToggleOd holého kopce k parku
Dnes si to nedokážeme moc představit, ale špilberské návrší bylo až do poloviny 19. století holé a skalnaté. Důvody byly ryze praktické. Stromy, obzvláště ve vrcholové partii, by omezily výhled do kraje obráncům hradu. Práce na postupné přeměně návrší na městský park začaly v roce 1861. Zásluhu na tom měli starosta města Christian d´Elvert a zemský zahradník Antonín Šebánek.
Vyhlídky do kraje
Současně s parkem vznikaly i některé drobné stavby. V roce 1884 byl na severním barokním bastionu umístěn neorenesanční gloriet doplněný o plastickou mapu okolí pevnosti. Gloriet byl v roce 2003 opraven. Dnes v něm najdete model návrší Špilberku, doplněné o různé zajímavé body nacházející se v parku.
Jeden z nich najdete přímo pod Glorietem. Je to památník Ch. d´Elverta, který vznikl ve stejném roce jako Gloriet.
O rok později přibyl na jižním svahu Špilberku tzv. Jižní vyhlídkový pavilon, lehce působící půlkruhová stavba poskytující krásný výhled nejen na Staré Brno. Všechny tři stavby mají stejného autora; vznikly podle návrhu architekta Aloise Prastorfera.
Temná historie hradu
V parku i v těsné blízkosti hradu najdeme několik připomínek na temnější historii Špilberku, dobu, kdy sloužil jako věznice. V parku, na plošině nad Husovou ulicí, se nachází mramorový Pomník italských karbonářů, kteří byli v letech 1823-1845 vězněni ve špilberské věznici. Pomník pocházející z roku 1925 vnikl zásluhou spolku „Dante Alighieri“ a připomíná odboj italských karbonářů proti rakouskému císařství. Autory pomníku jsou architekt Mario Stanich-Sardi a sochař Dino Soma.
Nedaleko tohoto pomníku, v sousedství hřiště na pétanque, najdete klasicistní sochu sv. Jana Nepomuckého. Stojí v místech, kde prý býval špilberský hřbitov.
Další upomínky na vězně najdeme zasazené do hradební zdi v blízkosti vstupu do kasemat. Je tu hned několik pamětních desek upomínající na vězněné.
Sochy a vodní prvky
Park nejsou jen cesty a cestičky. Kromě různých staveb a stavbiček tu najdete sochy, rozmanité vodní prvky i zákoutí se zajímavou historií.
Sochy věnované brněnským osobnostem
V blízkosti hradu a v prostoru parku najdeme několik soch. Zobrazují osobnosti spojené s Brnem. Z vyhlídky na hradě Špilberk shlíží na centrum města Louis Raduit de Souches, velitel obrany města Brna před Švédy. Autorem pomníku, instalovaného v roce 1902, je Johann Eduard Tomola.
Oblast Mendlova náměstí, pak z jihozápadního svahu, pozoruje socha mající podobu hlavy básníka Jana Skácela. Autorem realizace z roku 2016, vyrobené z desítek tenkých trubek, je akademický sochař Jiří Sobotka.
V blízkosti vstupu z Údolní ulice, za budovou Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, lze najít pomník Pavla Křížkovského. Pavel Křížkovský byl hudební skladatel, učitel Leoše Janáčka a člen starobrněnské komunity augustiniánů. Autorem tohoto pomníku je František Fabiánek. Plastika byla realizovaná v roce 1925.
Vodní prvky v parku
Najdeme tu i několik vodních prvků. Ve svahu k ulici Husova jsou v těsné blízkosti rovnou dvě kašny doplněné o posezení.
Zajímavý vodní prvek je u hlavního vstupu do hradu Špilberk. Tady se nachází umělé jezírko doplněné vodopády. Vzniklo při revitalizaci této části parku v roce 2008. Pro nadšence do geologie je zajímavé i tím, že ve skále pod vodopády mohou najít křemennou žílu v kombinaci s metabazalty.
Další vodní prvek, jezírko s vodotryskem, není tak úplně součástí parku Špilberk. Je ukryt v Zahradě pod hradbami
Zahrada pod hradbami
Zahrada pod hradbami, jak název napovídá, se nachází pod úrovní bývalých hradeb. Kruhové jezírko s vodotryskem dobře doplňuje tuto formální zahradu. Oproti okolnímu parku, tvořeném v duchu anglických parků, je jiná. Najdete tu zastřižené keře, drobné stavby, květinové záhony, ale i veřejný gril a ubytování pro zvířata zaměstnaná v parku jako „živé sekačky“. Zahrada je určená k odpočinku a setkávání. V opravených budovách tzv. „vodárenských“ domků má své zázemí Veřejná zeleň města Brna.
Vodárenské domky a vodojemy
Historie těchto míst je zajímavá. Vodárenské domky v Zahradě pod hradbami byly postaveny v roce 1871. V té době fungovaly jako zázemí přečerpávací stanice pro vodojemy umístěné na hradě. Tyto vodojemy jsou dobře skryty v jižním bastionu. Na konci 19. a začátku 20. století byla odtud dodávána voda do vodovodní sítě města Brna. První nádrž je z roku 1870 a druhá byla přistavěna v roce 1900. Dlouho byly zapomenuty a chátraly. V roce 2019 byly po rekonstrukci otevřeny pro veřejnost. Můžete zde najít expozici Chrám kamene a Lapidárium plné kamenných svědků brněnské historie.
Bývalá prachárna slouží dětem
V parku najdeme ještě další stavby. V místech na adrese Hlídka 2 se nachází nízká budova romantizujícího vzhledu. Možná jste se zde stavovali na občerstvení při výletech do parku, dnes zde můžete uspořádat svatbu nebo si prostory pronajmout.
Budova s adresou Hlídka 4 je bývala prachárna (skladiště střelného prachu). Už při budování parku byla přeměněna na restauraci s názvem Hohe Warte. Dnes slouží dětem. Sídlí zde Středisko ekologické výchovy Hlídka.
Dětem slouží také dvě hřiště. První hřiště, v blízkosti ulice Gorazdova na dohled pravoslavného kostela, je vybavené dřevěnou prolézačkou připomínající hrad. Druhé hřiště, u ulice Pellicova, je větší. Dřevěné hrací prvky lze využít i jako malou venkovní posilovnu.
Parkem se můžete toulat v kteroukoliv roční dobu, pokaždé bude mít své kouzlo. Cest, výhledů a nejrůznějších připomínek radostné, ale i pohnuté historie tu najdete spoustu. Stačí se jen dívat. Další fotografie najdete zde.