Rozhledna Vyšicko (Trangl)

Volně přístupné rozhledny v Jihomoravském kraji

Jaro je tady, dny se prodlužují a hezkých dnů přibývá. V jihomoravském kraji máme spoustu rozhleden, které stojí za návštěvu. Bohužel vládní opatření nám snížila možnosti, kam se vydat na výlet, proto jsme u nich uvedli i jednotlivé okresy.
Pokud raději posloucháte, než čtete, můžete si poslechnout některý z podcastů, které jsme věnovali rozhlednám nejen v Jihomoravském kraji.

Volně přístupné rozhledny v Jihomoravském kraji
Volně přístupné rozhledny v Jihomoravském kraji

Okres Blansko

Rozhledna Malý Chlum

Rozhlednu Malý Chlum najdeme nedaleko obce Obora, asi 10 km od Blanska. My jsme parkovali na parkovišti Huť svaté Antonie a na rozhlednu šli naučnou stezkou Malý a Velký Chlum. Po cestě můžete obdivovat sochy vytesané do pískovce. Najdete zde spící dívku, hlavy bojovníků a také monumentální sousoší Jana Husa, Jana Žižky a Prokopa Holého. Sochy pochází z roku 1927 a jejich autorem je amatérský sochař Stanislav Rolínek z Bořitova. Pokud Vám jméno přijde povědomé, tento sochař je také autorem soch v jeskyni Blanických rytířů v Rudce u Kunštátu.

Sousoší husitů
Sousoší husitů

Rozhledna Malý Chlum je celodřevěná s dvěma vyhlídkovými plošinami. Je vysoká 9 metrů. První vyhlídková plošina je v cca 3 metrech, druhá pak zhruba 6 metrů nad zemí. Plošiny jsou přístupné po dřevěných žebřících. Za dobré viditelnosti lze spatřit Praděd, Králický Sněžník a Orlické hory. Z bližších míst uvidíte Doubravice nad Svitavou, část Boskovic s hradem, Blansko, Černou Horu, Lysice a rozhledny Kozárov a Čebínka. 

Rozhledna Malý Chlum
Rozhledna Malý Chlum
Výhled z rozhledny Malý CHlum
Výhled z rozhledny Malý Chlum

Okres Brno-venkov

Rozhledna Klucanina

Asi 25 km od Malého Chlumu je rozhledna Klucanina, kterou najdete v Tišnově. Nejlépe se k ní dostanete od velkého parkoviště u hřbitova, kde začíná Rodinná naučná stezka Klucanina určená nejmenším dětem. Na dřevěných tabulích se děti naučí poznávat hmyz i okolní rostliny. 

Rozhledna Klucanina
Rozhledna Klucanina
Rozhledna Klucanina
Rozhledna Klucanina
Rozhledna Klucanina
Rozhledna Klucanina – výhled na kopec Květnice

Rozhledna měří 29,3 m. Vyhlídková plošina je ve výšce 24,6 m a vede na ni 133 schodů. Uvidíte nejen město Tišnov, ale i okolní vrchy – Květnici, Bukovec a rozhledny Babí lom a Sýkoř. Pokud budete mít chuť na delší procházku, zajděte si na necelé 3 km vzdálený kopec Květnice. Ten je známý jako naleziště vzácných ametystů, záhněd, křišťálu, malachitů a dalších nerostů. Najít je není těžké i my jsme našli. 

Květnice ametysty
Květnice ametysty

Rozhledna Mokrá-Horákov

Rozhledna se nachází severovýchodně od Brna v obci Mokrá v blízkosti opraveného vodojemu. Pod tuto rozhlednu můžete přijet i autem. Jde o 10 metrů vysokou železnou rozhlednu s točitým schodištěm. Vyhlídková plošina se nachází v 7,5 m a vede na ní 38 roštových schodů. Rozhledna slouží také jako anténní věž. Jejím prostřednictvím jsou přenášena data na dispečink provozovatele vodojemu. Je odtud hezky vidět na kamenolom Mokrá, na oblast Dyjsko-svrateckého úvalu a samozřejmě také na Pálavu. 

Rozhledna Mokrá-Horákov
Rozhledna Mokrá-Horákov
Výhled z rozhledny Mokrá-Horákov
Výhled z rozhledny Mokrá-Horákov na lom
Výhled z rozhledny Mokrá-Horákov
Výhled z rozhledny Mokrá-Horákov na Pálavu

Vyhlídková věž Bratčice

V roce 2003 byl v blízkosti silnice spojující Bratčice a Sobotovice postaven vodojem, jehož rovná střecha slouží zároveň jako rozhledna. Cihlová budova vodojemu je vysoká pouhých 6 metrů. Ale díky poloze na vyvýšeném místě, je z ní vidět nejen okolní krajinu – Syrovice, ale také Pálavu a Bílé Karpaty.

Vyhlídkové místo Bratčice
Vyhlídkové místo Bratčice

Akátová věž

Na kopci Výhon vznikla v roce 2009 rozhledna Akátová věž nebo také Výhon. Rozhledna má tvar válce opláštěného dřevěnými deskami. Schodiště je ukryto uvnitř a je trochu zrádné. Prvních asi 5 schodů je z kamene, navazují dřevěné schody a poslední patro je tvořeno rošty. Navíc rošty jsou umístěny ve středu rozhledny, takže vidíte až dolů. Což je informace pro ty, co neradi vidí skrz schody. Z výšky 14,5 metrů můžete shlížet na města Židlochovice, Rajhrad a Brno, část Jižní Moravy, Pálavu nebo rakouské příhraničí. I ze samotného kopce je krásný výhled. 

Výhled z kopce Výhon
Výhled z kopce Výhon
Rozhledna Akátová věž
Rozhledna Akátová věž

Při cestě na rozhlednu si můžete vybrat hned z několika tras. Vyrazit lze z Židlochovic, Blučiny, nebo Nosislavi. Vede tudy naučná stezka Krajinou Výhonu

Okres Břeclav

Stezka nad vinohrady

Stezka nad vinohrady je rozhledna východně od obce Kobylí ve výšce 334 m. n. m. na kopci Kobylí vrch. Její návštěvu můžete spojit s procházkou po naučné stezce Kobylí, která vede v v blízkosti této netypické rozhledny otevřené na podzim roku 2018. 

Stezka nad vinohrady
Stezka nad vinohrady

I tady jde o výhledy, ale na nejvyšší bod nepůjdete po schodech. Na nejvyšší bod vede půlkruhová rampa, na kterou se dostanete i s kočárkem. Stezka je doplněná o údaje z historie obce. Kromě výhledů na vinohrady a obec Kobylí, uvidíte také další rozhledny v okolí. Jsou to Nedánov u Boleradic, Kraví hora u Bořetic, rozhledna v Poddvorově a při troše štěstí Triangl/Vyšicko nad Mutěnicemi a Slunečnou u Velkých Pavlovic.

Stezka nad vinohrady
Stezka nad vinohrady

Rozhledna Dalibor 

Menší zděná rozhledna je na návrší Kalvárie nad vinařstvím „U Kapličky“ u obce Zaječí. Přibližně 15 km severozápadně od Břeclavi. Byla postavena na jaře roku 2012. Na své náklady ji zbudovalo vedení nedalekého vinařství. V sousedství věže stojí kaplička postavená a vysvěcená v roce 2007.

Rozhledna Dalibor - výhled na Pálavu
Rozhledna Dalibor – výhled na Pálavu

Dalibor

Na vyhlídkovou plošinu ve výšce cca 8 m vedou velmi příkré kovové schody. V podstatě jsou to kovové žebříky s větší nášlapnou plochou. K rozhledně se dá celkem pohodlně dostat přes areál vinařství a připojeného hotelu. Je zde velké parkoviště, které můžete využít. Z rozhledny je vidět na vodní nádrže Nové Mlýny, Pálavu, Lednicko-valtický areál, Bílé Karpaty a také na nedalekou rozhlednu na Přítlucké hoře.

Rozhledna Maják na Přítlucké hoře 

Tato dřevěná rozhledna s roštovými schody stojí cca 50 m od vrcholu Přítlucká hora, severozápadně od Břeclavi. Otevřena byla 5. července 2012. Rozhledna má celkovou výšku 27,6 m. Vyhlídková plošina je ve výšce 21 m a dostanete se na ni po 105 schodech. 

Rozhledna Maják
Rozhledna Maják

K rozhledně vede několik značených cest s různým převýšením. Žlutá z Přítluk (1,5 km, převýšení 120 m, jedná se o Zaječický vycházkový okruh), zelená ze Zaječí (1,8 km, převýšení 60 m) nebo opět zelená z Rakvic (3,5 km, převýšení 120 m). K rozhledně vede také cyklostezka č. 5066 s názvem Velkopavlovická. Nejblíže lze zaparkovat na panelové cestě před oplocením vinice asi 200 m pod rozhlednou. Tato panelová cesta vede ze silnice z Přítluk do Zaječí, začíná 500 m za obcí Přítluky (48.8578731N, 16.7647344E). Označena je hnědou směrovkou místního značení.

Z rozhledny je krásný pohled na Pálavu, Novomlýnské nádrže, Lednicko-valtický areál, Bílé Karpaty, nebo na Rakousko s větrnými elektrárnami. Za hezkého počasí uvidíte Alpy.

Rozhledna Maják - Pálava
Rozhledna Maják – Pálava

Okres Hodonín

Soudek v Šardicích

V Šardicích najdete zajímavé vyhlídkové místo s názvem Soudek. Narazili jsme na něho při toulkách mezi vinohrady nad obcí Šardice. Má tvar sudu, je celodřevěné a vyhlídková plošina je přibližně 3 metry nad zemí. Protože je tato rozhledna na nejvyšším místě tratě zvané Požární čtvrtě, výhled je tu dobrý. Na jednu stranu vidíte na Strážovice a Slavěšice nedaleko Kyjova. Na opačnou stranu pak na Šardice a Pálavu samozřejmě zahlédnete taky.

Vyhlídkové místo Soudek
Vyhlídkové místo Soudek
Výhled ze Soudku
Výhled ze Soudku

Rozhledna Na Podluží

Rozhledna má tvar připomínající těžní věž. Odkazuje na těžbu ropy v blízkém okolí. Také v její těsné blízkosti najdete model vahadlového stroje takzvaného koníka, využívaného při těžbě ropy. Byla otevřena v roce  2010. Její výška je 30 metrů a vede na ni 160 schodů. Při silnějším větru je docela znatelný její pohyb. I tak je její návštěva zajímavá. U paty rozhledny je totiž kreslený komiks, který hlavně děti hravou formou seznamuje se vznikem a způsobem těžby ropy.

Rozhledna na Podluží
Rozhledna na Podluží

Z rozhledny je vidět rakouské příhraničí, Malé Karpaty, slovenskou a českou část Bílých Karpat, Chřiby, Pálava, Lednicko-Valtický areál i Dolnomoravský úval. 

Výlet na rozhlednu můžete spojit s návštěvou areálu větrného mlýna, který najdete kousek od silnice mezi Starým Poddvorovem a Čejkovicemi. 

Větrný mlýn Starý Poddvorov
Větrný mlýn Starý Poddvorov

Rozhledna Vyšicko nad Mutěnicemi

Dřevěná rozhledna s ocelovými prvky (pozn. schody jsou dřevěné) se vypíná na návrší Vyšicko 3 km severozápadně od Mutěnic a 14 km od Hodonína. Dříve na tomto místě stávala triangulační věž, díky čemuž je rozhledna mezi lidmi známá také jako Triangl. Tato 12 m vysoká rozhledna s vyhlídkovou plošinou v 9 metrech, na kterou vede 46 schodů, byla otevřena v roce 2018.

Rozhledna Vyšicko (Trangl)
Rozhledna Vyšicko (Trangl)

K rozhledně se dá dostat po zelené turistické značce z Mutěnic, nebo po některé z četných cest mezi vinohrady. Pro ty pohodlné uvádíme, že k rozhledně lze zajet i autem. V těsné blízkosti je malé parkoviště. 

Rozhledna s trojúhelníkovým půdorysem nabízí krásné výhledy na okolní vinice a obec Mutěnice. Lze vidět Pálavu, Bílé Karpaty, Babí lom u Strážovic a Buchlovské vrchy.

Rozhledna Vyšicko (Trangl) - výhled
Rozhledna Vyšicko (Trangl) – výhled

Věříme, že některá z uvedených rozhledem zaujme i vás a půjdete si je prohlédnout na vlastní oči.

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru