Dlouhé stráně, Horní nádrž

Výšlap na Dlouhé stráně

Pěší výlet na Horní nádrž přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně si můžete ozvláštnit sjezdem na koloběžce v délce cca 15 km. Tato elektrárna je jednou z našich nejvýznamnějších technických památek. Dokonce se v jedné soutěži stala jedním z divů České republiky. Výstup k Horní nádrži Dlouhých strání, ve výšce cca 1353 m.n.m., vás okouzlí překrásnými výhledy z rozhledny u Tetřeví chaty a vrcholu Mravenečník.

Interaktivní mapa trasy (MAPY.CZ)
Interaktivní mapa trasy (MAPY.CZ)

Kouty nad Desnou

Od infocentra Ski areálu v Koutech nad Desnou vede většina pěších cest k Horní nádrži a také lanovka. Lanovkou se dostanete přibližně do poloviny trasy na Dlouhé stráně a to na rozhlednu u Tetřeví chaty.

Zdatní turisté se k rozhledně u Tetřeví chaty dostanou po červené turistické značce. Kolem cesty uvidíte trasy Bike Parku Kouty. Park má celkem čtrnáct kilometrů adrenalinových cest terénními vlnami, klopenými zatáčkami a sjezdy. Když se cestou chvíli zastavíte, uvidíte šikovné jezdce skákající na vlnách a projíždějící krkolomné zatáčky. Kola i další příslušenství si můžete půjčit v půjčovně u infocentra.

Kouty nad Desnou
Kouty nad Desnou

Rozhledna u Tetřeví chaty

Rozhledna je ocelová, zvenku opláštěna dřevem. Na plošinu umístěnou v 15 m nad zemí se dostanete po roštových schodech.

Dlouhé stráně - rozhledna u Tetřeví chaty
Dlouhé stráně – rozhledna u Tetřeví chaty

Výhled je otevřen pouze na západní část Jeseníků, kde v dálce můžete vidět Keprník, Červenohorské sedlo nebo Králický Sněžník. Pod rozhlednou najdete malé občerstvení, které se především v chladném počasí hodí. 

Výhled z rozhledny u Tetřeví chaty - Dlouhé stráně
Výhled z rozhledny u Tetřeví chaty – Dlouhé stráně

Vrchol Mravenečník

Od rozhledny u Tetřeví chaty budete pokračovat po červené turistické značce stále do kopce. Dalším cílem je vrchol zvaný Mravenečník (1343 m.n.m.) nacházející se v pradědské části Hrubého Jeseníku. Cestou uvidíte větrnou elektrárnu se třemi turbínami. Elektrárna byla vybudována v roce 1991. Tubusy se nacházejí ve výšce přibližně 40 m a listy vrtulí dosahují až 21 metrů. 

Větrná elektrárna - cesta na Mravenečník
Větrná elektrárna – cesta na Mravenečník

U vrcholu se začne krajina kolem Vás zvolna měnit. Stromy se sníží a kolem budou velká množství borůvkových a brusinkových keřů. Tato krajina má na podzim své nezaměnitelné kouzlo.

Dlouhé stráně vyhlídka

Z Mravenečníku již dohlédnete na další vrchol, jímž je vyhlídka Dlouhé stráně (1353 m.n.m). Jsou tu úžasné výhledy směrem k Šumperku, Rýmařovu, ale především na Praděd a Horní nádrž přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně. 

Dlouhé stráně, Horní nádrž
Dlouhé stráně, Horní nádrž

Trasa od infocentra v Koutech, až k vyhlídce, je dlouhá 6,5 km, avšak je stále do kopce. Proto jsme se rozhodli, že si aspoň cestu dolů zpříjemníme sjezdem na koloběžkách.

Dlouhé stráně výhled na Praděd
Dlouhé stráně výhled na Praděd

Koloběžkou z Dlouhých strání

Když obejdete Horní nádrž, uvidíte pod ní Občerstvení Rejhotice. U něj si můžete půjčit koloběžky ke sjezdu zpět do Koutů nad Desnou. Za poplatek Vám zde půjčí koloběžku i povinnou helmu a vysvětlí vám značení trasy. Trasa končí u infocentra, tedy kousek od parkoviště, kde jsme zanechali auto.

Dlouhé stráně
Trasa koloběžek z Dlouhých strání

Buďte opatrní, sjezd vede po silnici a zde můžete potkat také auto nebo autobus. Trasa vede kolem Spodní nádrže elektrárny až do Koutů nad Desnou. Pouze kolem spodní nádrže je rovinka, kde budete muset vyvinout trochu snahy, jinak je cesta kompletně z kopce a vy se jen vezete.

Dlouhé stráně, Dolní nádrž
Dlouhé stráně, Dolní nádrž

Máte-li chuť si trochu zasportovat, pokochat se nádhernými výhledy a užít si sjezd na koloběžce, vydejte se do Koutů nad Desnou. Toto místo vás nadchne stejně jako nás.

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru