Vietnam, Hoi an

Vietnam – co je dobré vědět, než se tam vypravíte

Proč Vietnam?

Protože tato rozlehlá země má rozhodně co nabídnout v každém ročním období, byla volba poměrně jasná. Důležitým kritériem také bylo, že se jedná o levnou a bezpečnou destinaci. Najdete zde spoustu kulturních i přírodních krás. Jedna návštěva stačit určitě nebude, pokud tedy chcete Vietnam vidět jinak, než nabízí cestovní kanceláře.

Původně jsme chtěli napsat jeden článek, ale zážitků a navštívených míst bylo tolik, že jsme se rozhodli cestu rozdělit do několika článků, které budou publikovány postupně, jak dovolí čas. Pokud jste se rozhodli Vietnam navštívit, v tomto článku se dozvíte, co je dobré vědět, než se tam vypravíte.

Kdy padlo rozhodnutí?

Většinou kolem Vánoc už máme jasno, kam bude směřovat únorová cesta. Tentokrát se rozhodnutí přesunulo až do začátku nového roku. Destinace jako USA, Martinik nebo Réunion se po zjištění nákladů smetly ze stolu. Opět zůstalo na výběr ze zemí jihovýchodní Asie. Vyhrál Vietnam. Kambodža, Laos nebo Barma tedy zase až někdy příště.

Na prvním místě letenky!

Jako první jsme přes www.dovolena.cz zajistili letenky, což byl nejdůležitější krok. Nabízela se varianta s delším přestupem v Doha, a to jsme rádi využili. Máte-li zajištěné letenky, můžete začít vyřizovat víza a sestavovat podrobnější plány.

Vietnam a víza

Vietnam má pro občany ČR stále vízovou povinnost. Je několik možností, jak vízum získat. My jsme zvolili variantu e-visa.

Kde jsme čerpali cenné informace?

Velký dík patří stránkám severni-vietnam.cz a vietnamista.cz . Pozor nezaměňujte s webem vietnamisa.cz, kam se můžete nedopatřením dostat, stačí překlep. Nevím, jak tento web vznikl, ale nejspíš se snaží trochu využívat podobnosti s názvem webu vietnamista.cz, který je nabitý informacemi. Tento nám opravdu hodně pomohl. Web vietnamisa.cz se vás snaží natlačit, abyste si u něj koupili itinerář, který vám zpracuje na míru. Jedná se o tzv. „plážové“ podnikání, kde se toho zadarmo moc nedozvíte. V případě, že neradi plánujete a tuto činnost chcete svěřit někomu jinému, proč ne… Přes kontakt na paní Mai na webu vietnamista.cz jsme si zajistili dva výlety. Normálně to neděláme, ale u výletů do delty Mekongu a zátoky Halong (Bai tu Long) jsme udělali výjimku.

Fotografie Vietnam, délta Mekongu
Delta Mekongu
Fotografie Vietnam, Bai tu Long (Halong)
Zátoka Bai tu Long (Halong)

Datová Sim karta

První věc, kterou ve Vietnamu udělejte, je zakoupení datové sim karty. Data tu jsou většinou rychlejší než wifi, budete tak pohodlně kdykoliv online.

Teď se raději posaďte. Cena měsíční sim karty 2GB dat/den je 10 USD.  Nevylučujeme, že mimo letiště to může být ještě levnější.

Ano čtěte dobře, naši operátoři by se měli stydět!

Jak se ve Vietnamu domluvíte?

Ideálně vietnamsky, ale přiznejme si, kolik rodilých Čechů a Moraváků – „nevietnamců“ touto řečí vládne? Já se během pobytu naučila jedno vietnamské slovo, bezpochyby užitečné „Ga“. Kdo by očekával, že to znamená dobrý den, ahoj, děkuji nebo prosím, toho zklamu. „Ga“ je v překladu vlakové nádraží. Občas se to taky hodí 🙂

Fotografie Vietnam, nádraží HUE
Nádraží v Hue (GA) (Vietnam)

Při komunikaci s místními, protože tady s angličtinou moc neuspějete, použijte google translator. Bude to pro vás velký pomocník v překladu z vietnamštiny do angličtiny a naopak. Když nechcete, aby vám v restauraci místo smažených nudlí s kuřecí masem přinesli nudlovou polévku a kosti z kuřete, neváhejte tuto vymoženost využít. Anglicky se domluvíte spíše ve větších městech.

Fotografie, Vietnam polévka
Tradiční nudlová polévka z mořských plodů

Eura nebo dolary? Jak ve Vietnamu platit?

Nejlépe místními dongy 🙂. Rozhodně nespoléhejte na platební karty. S těma většinou zaplatíte jen v kamenných obchodech, větších supermarketech a hotelech, nikoliv však v homestay, na trhu nebo u pouličních obchodníků, proto mějte vždy u sebe dostatečnou hotovost. Váháte-li mezi dolarem a eurem, potom určitě vsaďte na dolar. Většina obchodníků vezme dolary i místo dongů. Připravte se ale, že kurz pravděpodobně nebude výhodný. Ve větších městech najdete bez problémů směnárny i banky.

Fotografie Vietnam, tržnice Dannang
Tržnice v Danangu (Vietnam)
Fotografie Vietnam, Ho Chi Minh City, pouliční prodavačka
Pouliční prodavačka jídla

Ubytování

Stejně jako v Malajsii jsme vsadili na booking.com. Některé noclehy jsme měli zařízené delší dobu předem, ale byly situace, kdy jsme ubytování rezervovali ze dne na den. Ve Vietnamu je nabídka velká, i když půjdete „na slepo“ vždy něco najdete. Záleží, jaké máte nároky. Chcete-li více proniknout do života místních, ubytujte se v tzv. homestay, pokud si potrpíte na luxus, zvolte vícehvězdičkový hotel. Ve městech je poměrně široký výběr, na venkově už to je s výběrem i kvalitou horší. V každém případě je dobré si ubytování nejdříve prohlédnout.

Jak se ve Vietnamu přepravovat?

Způsobů přepravy je zde nespočet, takže zde mohou bez obav cestovat řidiči i neřidiči. Pravda, slovo bez obav je poněkud nadsazené. Na zdejší styl jízdy si budete muset nejspíš zvyknout. Zkuste to nejdříve jako chodci. Nedivte se, že na přechodu vás nikdo nepustí, i když je vybaven světelnou signalizací. Nadchod ani podchod vůbec nehledejte. Tady to funguje jinak, proto je nejlepší počkat až půjde někdo místní a držet se ho jak klíště. Doprava ve městech není naštěstí příliš svižná, takže se dá vstoupit do vozovky, i když je od vás skútr nebo auto třeba jen deset metrů. Buď přibrzdí nebo vás objede.

Když si nejste jisti, při vstupu do silnice mávejte rukou na znamení, že jste se rozhodli k odvážnému kroku přemístit se na druhou stranu vozovky. Ve většině případů to zafunguje. Samozřejmě je nutné u toho používat zdravý rozum. Bezhlavé vběhnutí pod kola se rovná sebevraždě. Pamatujte, že ne vždy mají zdejší vozidla v pořádku brzdy, a ne vždy vás řidič vidí.

Nutno ale říct, že za celou dobu pobytu ve Vietnamu jsme viděli pouze jednu nehodu a netušíme, jak k ní došlo.

Vietnam autem

Půjčení auta je ve Vietnamu téměř nemožné. Asi to jde, ale údajně to je ilegální a dost drahé. Taxi nebo Grab zde samozřejmě nejsou problém. U taxíků si dávejte pozor na taxametr, případně cenu dohodněte předem.  Jinak jsme až na kolo, vodního buvola a jiná přepravní zvířata, využili snad všechny dostupné způsoby přepravy.

Fotografie Vodní buvol, Vietnam
Vodní buvol
Fotografie Vietnam, Hoi an, kola
Kola v Hoi- Anu

Vietnam letecky

Protože Vietnam je obrovský, rozhodli jsme se pro několik vnitrostátních letů, které jsme si zarezervovali již v ČR. Pokud máte málo času, nezbývá než tento způsob doporučit. Na dlouhé vzdálenosti to je ideální a není to ani drahé. Každý let byl pod 1000,- Kč, ovšem za předpokladu, že cestujete bez zavazadla k odbavení, tam by se to potom prodražilo. Let z ostrova Phu Quoc do Hanoje trval něco přes dvě hodiny. Neumím si představit tuto vzdálenost absolvovat pozemní dopravou. Cestovali jsme s vietjetair.com a využili tato spojení:

Ho Chi Minh City – Phu Quoc

Phu Quoc – Hanoj

Hanoj – Dannang

Fotografie Vietnam, letiště Danang
Danang letiště
Fotografie Vietnam, letiště Phu Quoc
Letiště Phu Quoc
Fotografie Vietnam, letiště Ho Chi Minh City
HCMC letiště

Vietnam autobusem

Když pomineme strastiplnou cestu z delty Mekongu do HCMC (Ho Chi Minh City), byly cesty autobusem docela zajímavým zážitkem. Většinou nám autobus zajistili v ubytování, což funguje následovně. V hotelu vás vyzvedne taxík nebo auto s řidičem, a to se vydá pronásledovat autobus. Po celou cestu je řidič auta ve spojení s řidičem autobusu nebo jeho naháněčem. Domlouvají se, jak jinak než mobilem. Při zdejších směšných cenách služeb operátorů to je ideální způsob. Jakmile autobus dostihnete, naháněč vás urychleně nacpe dovnitř. Není volné místo? Nevadí. K dispozici je spousta plastových minižidliček, které lze umístit v uličkách nebo na schodech. Vždycky existuje způsob.

Kromě klasických autobusů můžete narazit také na lůžkový autobus. U nás se tomu tuším říkalo „pojízdná rakev“. Je více verzí. Ty „luxusnější“ na delší vzdálenosti, slouží hlavně pro turisty a můžete si je objednat na 12go.asia nebo baolau.com a potom ty, které dohoníte v autě. Těmi cestují především místní a my. Pravděpodobnost výskytu drobných zvířátek je podobná v obou typech. Kdo hledá, najde. Raději nehledat!

Fotografie Vietnam, lůžkový autobus
Lůžkový autobus do Mai Chau

Vietnam vlakem

Tuto možnost jsme díky bohu využili jen jednou. Vlastně dvakrát, nějak jsme se museli dostat zpět. Vlak z Dannangu do Hue jsme objednávali přes Baolau.com. Podle polohy nádraží jsme volili i ubytování. Vzdušnou čarou jsme od Ga Dannang bydleli padesát metrů. Dvouhodinová sekera vlaku zde není nic výjimečného. Máte-li na Hue vymezený jen jeden den, je to trochu komplikace. Cesta 100 km trvala asi tři hodiny. Jízda začíná tím, že vlak, než se rozjede, couvá. Občas máte pocit, že by bylo rychlejší jít pěšky. Pravda, na rychlost autobusu z delty Mekongu to zdaleka nemá (to jsme křičeli, že na D1 už nikdy nadávat nebudeme). 120 km za pouhých 12 hod. se zastávkou v servisu, tomu D1 ani vlak nemůže konkurovat.

Fotografie Vietnam, koleje mezi domy
Koleje mezi domy

Vietnam a MHD

Hromadná doprava ve větších městech (HCMC a Hanoj, jinde jsme nevyzkoušeli) je pohodlná, celkem spolehlivá a levná, proto jsme ji využívali především pro přepravu z letiště a někdy i na letiště. S klidným svědomím můžeme doporučit.

Fotografie Vietnam, autobus
Místní autobus

Vietnam lodí

Budete-li chtít vyrazit na výlet do zátoky Halong nebo na plovoucí trhy v deltě Mekongu, nezbude vám než využít lodní dopravy. Osobně jsme využili také projížďky lodí po řece Saigon a v oblasti Trang An.

Plovoucí trh v déltě Mekongu
Plovoucí trh v deltě Mekongu
Lodičky Trang An
Lodičky v Trang An
Bai tu Long
Zátoka Bai tu Long

Vietnam na „motorce“ nebo spíš na skútru

Prakticky jedinou možností, jak se aktivně může cizinec podílet na tvorbě kolon a přispět k obohacení silnic o další dopravní prostředek, je skútr. Vietnam, na rozdíl od jiných asijských zemí má levostranné řízení, stejné jako u nás, což řízení vozidla alespoň trochu usnadňuje. Chcete-li mít jistotu, půjčte si motorku ve větší půjčovně. Připravte se ale na to, že budete muset složit kauci a půjčovné bude vyšší než v malých půjčovnách. Máte-li v plánu cestovat dál, neváhejte. Velké půjčovny jako např. TIGIT jsou na telefonu 24/7. Pokud se něco přihodí, okamžitě k vám vyrazí s pomocí.

My jsme většinou cestovali jen pár desítek kilometrů od ubytování, proto jsme to riskli a využívali nabídky v místě ubytování. Naše vozidla získala označení střep 1 – 5. Nesmíte být moc rozmazlení. Na čtyřech z pěti střepů nefungovalo zadní světlo nebo tam ani nebylo. Dle informace pana domácího to ve Vietnamu není potřeba 😁. Na druhou stranu zase čtyři z pěti měli funkční brzdy. Ten jeden kus jsme vyměnili. Pouze v jednom případě byla dvě zpětná zrcátka. Ostatní měli spíše jedno, a ne vždy funkční. Šikovný řidič ovšem zvládne využívat zrcátka skútru jedoucího před ním. Joo, musíte vědět s kým cestovat! 😉

Je neuvěřitelné, co všechno se dá na skútru přepravovat. Kam se hrabou dodávky… 😮 To je prostě Vietnam!  🙂

K půjčení jednostopého vozidla vám většinou stačí pas, který si dotyčný vyfotí do mobilu. Zaplatíte předem a můžete zkusit i smlouvat, protože většinou se vám podaří cenu trochu srazit.

Přeprava nadměrného nákladu na skútru
Přeprava nadměrného nákladu na skútru
Přeprava dětí na skútru
Přeprava dětí na skútru
 motorky
Vietnam, motorky
Fotografie doprava
Vietnam, přeprava nadměrného nákladu na skútru

Malý batoh a balení věcí

Při cestování „low cost“, si hodně pomůžete sbalením věcí do jednoho batohu, který s Vámi bude cestovat v kabině letadla. My jsme se rozhodli pro nízko-nákladovou společnost, proto se nám to vyplatilo. Většina ubytování vám nabídne službu praní za cca 15 000 VND/kg. Bydlíte-li v pokoji s klimatizací a setrváváte na místě více dnů, můžete si vyprat sami, takže není nutné s sebou vláčet zbytečné oblečení. Nezapomeňte si zjistit váhové omezení. U Vietjet Air se nám to sice nestalo, ale např. společnost AirAsia si nás už jednou, tedy vlastně dvakrát vážila. Jak na to, když vezete suvenýry, najdete v článku: Malajsie – Singapur – Brunej.

Vietnam je označován jako jedna z nejlevnějších asijských zemí. Vše můžete pořídit na místě. Nákupních příležitostí jsou zde mraky ve velkých i malých městech.

Cestujete-li s příručním zavazadlem poprvé, dobře si zjistěte, co je možné přepravovat, aby se vám nestalo, že budete muset na letišti vylít placačku s „dezinfekcí“, vypít ji příliš nedoporučuji, zvlášť když je na to člověk sám. Může se vám také stát, že se budete muset rozloučit se svým oblíbeným parfémem.

 letiště, měření zavazadel před cestou
Měření zavazadel před cestou.

Co bychom udělali jinak?

  • Delší přestup v katarském Doha, ideální jeden a půl nebo dva dny. Chce to víc času na muzeum islámské kultury a výlet do Corniche.
  • Výlety bychom zařídili až na místě, nabízí je doslova na každém rohu.

Připravujeme další články zaměřené na oblasti severního, středního a jižního Vietnamu, tedy na ty, které se nám podařilo během devatenácti dnů strávených ve Vietnamu navštívit.

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru