Nedaleko Brna, v obci Mokrá, najdete nádherný kus přírody, připomínající fotografie ze zahraničních cest. Ve východní části Mokerské plošiny se nachází revitalizovaná část lomu, která nabízí výhled na několik jezírek. Byť je toto místo velmi hezké, není často navštěvované, jako je tomu v případě nedalekého Růženina lomu v Líšni. Pokud se sem vypravíte, můžete navštívit také rozhlednu a na vlastní oči vidět dopravník na kamenivo vedoucí do cementárny Mokrá.
Obsah článku
ToggleLom Mokrá
Lom Mokrá je součástí Moravskoslezského devonu. Najdete jej mezi obcemi Mokrá-Horákov a Hostěnice. Tvoří ho tři lomy západní, střední a východní.
Jezírka ve východním lomu
Ve východní části velkolomu je na mapě vyznačena vyhlídka na jezírka. Nachází se přibližně ve dvaceti metrech nad největším z jezírek. Je to nejhezčí místo odkud se můžete na lom dívat.
V okolí vyhlídky rostou borovice a pohled na jezírko přes ně, působí jako byste se dívali na jezero v Chorvatsku. Voda je zde průzračná a hýří modrými a zelenými barvami. Na levé straně velkého jezírka je malý ostrůvek s několika stromy.
V jezírcích se zabydlela společenstva vzácných druhů řas nazývané parožnatky. V okolí jezírek byly spatřeny rosničky zelené a také čolci.
Rozhledna Mokrá-Horákov
Na návrší Skalky, nad obcí Mokrá, stojí vodojem. V roce 2015 zde byla vystavěna rozhledna nesoucí název Mokrá-Horákov. Ta slouží, kromě výhledu, jako anténí věž pro přenos dat provozovateli vodojemu. Jde o celokovovou rozhlednu, která je přístupná celoročně a zdarma. Rozhledna má roštové točité schodiště. Její výška je 10 m. I když se může zdát, že je rozhledna malá, je zní velmi pěkný výhled na jihomoravské roviny a hřeben Pálavy.
U rozhledny se nachází posezení a tabule upozorňující na několik dalších turistických cílů v katastru obce.
Pásový dopravník na kamenivo
Technickou zajímavostí po cestě, od rozhledny k jezírkům, je pásový dopravník na kamenivo. Z mostku, který vede nad ním, je možné si ho prohlédnout. Dopravník je přibližně 1350 m dlouhý. Dopravuje vápenec z lomu do závodu Mokrá společnosti Českomoravský Cement.
Tento pásový dopravník je tvořen dvěma gumovými pásy o šířce 40 cm. V místě mostku je umístěný 1,5 metru nad zemí. Vstupní část vychází z podzemího zásobníku vápence v lomu a vede přes kopec k přesýpací stanici. Odtud putuje kamenivo dalšími dopravníky do areálu závodu.
Přírodní památka na Líchách
Nedaleko mostu, který vede nad pásovým dopravníkem, se nachází přírodní památka Na Líchách. Tato oblast se vyznačuje výskytem teplomilné doubravy, což jsou světlé opadavé listnaté lesy tvořené převážně duby. Ikdyž se pohybujete nedaleko vesnice, můžete vidět zajíce, srnky a různé druhy ptáků.
Dnes jsme Vás zavedli do málo známé lokality, která svojí zajímavostí a malou navštěvovaností osloví právě ty z Vás, kteří míříte do méně turistických míst.