Pasáž Jalta

Brno; jeho pasáže, zkratky a průchody III.

Další díl věnovaný brněnským pasážím bude o pasážích Jalta a Beta. Pasáž a celý multifunkční dům Jalta po dlouhé době chátrání a beznaděje znovu ožil. I díky sporům, které provázely její další využití, je Jalta poměrně známá. Zato Beta pasáž je taková Popelka. Najdeme ji ve funkcionalistické budově hned v centru města, málokdo si její existenci uvědomuje. Pojďte se na chvíli projít těmito pasážemi a připomenout si jejich historii.

Interaktivní mapa - pasáž Jalta a Beta
Interaktivní mapa – pasáž Jalta a Beta

Jalta pasáž

Jalta pasáž je klasickou pasáží nacházející se v přízemí polyfunkčního domu postaveného v letech 1928–1929. Autor projektu byl Ing. Dr. tech. Jaroslav Polívka, který byl také prvním majitelem domu. Původní název Jalty zněl Moderna, stejně jako kina v jeho suterénu.

Brno, Pasáž Jalta
Brno, Pasáž Jalta

Jalta pasáž nabízí průchod z ulice Veselé (hned v sousedství hotelu Internacionál) na Dominikánské náměstí a do ulice Panenská. Mincmistrovský sklep, který je součásti Brněnského podzemí, má vchod skoro naproti jednomu z východů.

Pasáž a první dvě patra byla určena pro komerční účely, další patra pak sloužila pro bydlení. Dům různě střídal majitele. Hned v roce 1929 zakoupilo budovu mezinárodní hnutí Křesťanského sdružení mladých žen (YWCA), které v horních patrech plánovalo zřídit ubytovnu pro ženy a dívky. Od roku 1934 až do revoluce vlastnil budovu stát. V 50. letech minulého století začal objekt sloužit Domovní správě Městského národního výboru v Brně. Pamětníci si jistě vzpomenou na prodejny Tuzexu umístěné v pasáži a kino později pojmenované Jalta.

Brno, Pasáž Jalta
Brno, Pasáž Jalta

V roce 2006 do něho plánoval magistrát sestěhovat svá detašovaná pracoviště. Stav budovy byl však špatný. Následovalo období sporů o využití budov. Pasáž a celý multifunkční dům Jalta dál chátral. V roce 2016 se našel nový majitel, který dům začal rekonstruovat.  5. 6. 2019 byl Palác Jalta otevřen po dlouhodobé rekonstrukci. Po rekonstrukci zůstalo víceméně zachované rozložení komerčních a bytových ploch. V suterénu byl obnoven Kino-kabaret, kam se kromě kultury dá zajít na kávu. 

Brno, Pasáž Jalta - kabaret
Brno, Pasáž Jalta – kabaret

V užší části pasáže, za vstupem z Dominikánského náměstí, najdete panely přibližující historii budovy. Dozvíte se zde víc o životě jejího projektanta a jeho dalších realizovaných projektech.

Brno, Pasáž Jalta
Brno, Pasáž Jalta

Průchod Veselá – Panenská (pod hotelem Internacionál)

Nenápadný průchod, zkracující cestu mezi ulicí Veselá a Panenská, je v těsném sousedství polyfunkčního domu Jalta.

průchod vedle pasáže Jalta
průchod vedle pasáže Jalta

Z centra se tudy rychle dostanete na ulici Husovu nebo k parkovacímu domu Domini.

průchod vedle pasáže Jalta
průchod vedle pasáže Jalta

Najdete ho v místech, kde Jalta přiléhá k hmotě budovy hotelu Internationál. Stačí jen vyjít několik schodů a nemusíte obcházet celý hotel, nebo blok domů s Jalta pasáží.

průchod vedle pasáže Jalta
průchod vedle pasáže Jalta

Hotel Internacionál byl postavený v roce 1962 a jde o jednu z nejvýznamnějších a nejlépe zachovalých staveb tzv. bruselského stylu u nás. 

Beta pasáž

V budově Komerční banky na náměstí Svobody najdete Beta pasáž. Lze tudy projít do ulice Veselé.

Brno, Pasáž Beta
Brno, Pasáž Beta

Pro neznalé, bude tato budova novodobým monstrem nepatřícím na historické náměstí. Překvapivě je zde tato funkcionalistická budova bezmála sto let. Vznikla v letech 1928-1930, na místě zbouraného Kounicova paláce. Autory projektu tehdejší Moravské banky jsou  Bohuslav Fuchs a Ernst Wiesner.

Brno, Pasáž Beta.
Brno, Pasáž Beta.

Budovu a vchod do pasáže poznáte snadno. Jak z ulice Veselé, tak z náměstí Svobody vypadá shodně. 

Brno, Pasáž Beta.
Brno, Pasáž Beta.

Fasáda je zavěšena na předsazených stropních deskách a železobetonové pilíře skeletu jsou přiznané v prostoru mezi okny. Nejhornější dvě patra jsou, podobně jako u Alfa pasáže, tvořeny ustupujícími balkony zdejších bytů. Samotná pasáž skrývá obchody i restaurace. Svým vzhledem a šíří připomíná průchod pod hlavním nádražím. Pasáž Beta, díky své strohosti moc neláká k dlouhému pobytu. Je však zajímavou a fungující zkratkou mezi sousedícími ulicemi. 

V příštím díle tohoto miniseriálu o brněnských pasážích, průchodech a zkratkách zamíříme na Novou a Starou radnici.

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru