Ždánický les

Ždánický les

Ať už jste turisté, houbaři, milovníci historie, folkloru nebo vášniví cyklisté, zkuste vyrazit do Ždánického lesa. Tato trochu opomíjená vrchovina nabízí množství cyklistických a turistických tras, ale i spousty skrytých pokladů. 

Ždánický les - interaktivní mapa
Ždánický les – interaktivní mapa

Ždánický les

Ždánický les je vrchovina rozprostírající se od Bučovic na severu, po Hustopeče na jihu. Své jméno dostala podle městečka Ždánice, které najdeme na úpatí této vrchoviny. Zatímco kolem Hustopečí a Klobouk u Brna se lesy střídají s vinohrady a poli, severovýchodní část vrchoviny je silně zalesněna. Najdete tu převážně listnaté stromy, které se na konci léta krásně vybarvují.

Ždánický les
Ždánický les

Přírodní park Ždánický les

Součástí vrchoviny je Přírodní park Ždánický les vyhlášený v roce 1996. Nachází se mezi Bošovicemi na západě, Koryčany na východě, Bučovicemi na severu a Dambořicemi na jihu. Nejvyšší vrchol přírodního parku, i celého Ždánického lesa, nese název U slepice a má 439 m.n.m.  

Těšanka

Po hřebeni Ždánického lesa vede cyklotrasa s názvem Těšanka. Dnes má asfaltový povrch a láká hlavně cyklisty. Kdysi to byla jedna z místních obchodních cest, jedna z odboček Jantarové stezky. Vedla lesy od Buchlova a Velehradu přes Těšany do Brna. A nebyla jediná. Další obchodní stezka, Bohuslávka nebo Bohuslavická cesta, vedla k Brnu od Kyjova přes Bučovice. 

Památníky

Pokud vyrazíte do Ždánického lesa, najdete tu množství památníků, hradisek, ale i míst, kde se těží ropa. Nejrůznější památníky a kříže najdete většinou podél a nebo v blízkosti cest. Po celém území Ždánického lesa je rozeseto hned několik Jubilejních památníků knížete Jana II. z Lichtenštejna. Ty vznikly k oslavě výročí 40. let a některé 50. let jeho vlády nad rodinným panstvím. Budování památníků v lesích nebylo náhodné, kníže se velmi zajímal o lesnictví a chov zvěře. Další památníky připomínají významného českého lesníka Juliuse Wiehla, ozbrojené střetnutí partyzánů nebo ty, kteří ve zdejších lesích přišli o život.

Ždánický les - památník Juliuse Wiehla
Ždánický les – památník Juliuse Wiehla

Hradiska, tvrziště a mohylové pohřebiště

Zdejší lesy ukrývají i několik pozůstatků hradišť, tvrzišť a zaniklých vsí. Většinou se jedná o málo patrné zbytky ležící mimo turistické trasy. Zaniklá středověká tvrz, takzvané tvrziště, jsou například Haluzice. Za zaniklé osady lze označit Mezilesice, Kvašov nebo Konůvky. Posledně jmenované Konůvky jsou dobře prozkoumané díky archeologickému výzkumu z let 1960-1978. Jak vesnice vypadla, ukazují informační tabule a některé stopy v terénu. O temné historii vesnice vedoucí až k jejímu vypálení, se můžete dozvědět v jednom z dílů pořadu Děsivá místa s názvem Vesnice mrtvých – Konůvky.

Ždánický les - Konůvky
Ždánický les – Konůvky

Pozůstatky opevněných středověkých hrádků, takzvaná hradiště, jsou Újezd u Ždánic, Palánek a Kepkov. Další hradiště, Hrádek u Snovídek, byl možná obýván už v pravěku. 

V létě na většině míst skoro nic neuvidíte, pozůstatky vesnic i hrádků jsou porostlé vegetací. Mimo vegetační sezónu, když listí opadá, lze rozeznat zbytky různých valů vystupujících z  terénu. Komu by to bylo málo, Ždánický lese ukrývá i Mohylové pohřebiště u Bohuslavic z 9. století. 

Tipy co navštívit

Možností odkud vyrazit je mnoho. Záleží na Vás, jestli přes Ždánický les chcete projít z místa A do B a nebo si naplánujete okruh a vrátíte se na stejné místo. Tady je jen pár typů odkud vyrazit a co si cestou prohlédnout. 

Ždánice

Ždánice, které daly celému lesnímu masivu jméno, jsou jedním z možných výchozích bodů. Než se vydáte do lesů, prohlédněte si samotné městečko. 

Zámek Ždánice

Ve Ždánicích najdete menší původně renesanční zámek, který byl v průběhu 18. století za Lichtenštejnů přestavěn v barokním stylu.

Ždánice - zámek
Ždánice – zámek

Zámek sousedí s parkem, ve kterém je několik starých a zvláštních dřevin jako je Jerlín japonský, Liliovník tulipánokvětý, Jírovec pleťový a spousta dalších. 

Na konci zámeckého parku najdete budovu Seidlovy (Loudonovi) vily, postavené podle plánů architekta Leopolda Bauera. Tento architekt měl mnoho realizací převážně ve Slezsku. Známé jsou stavby obchodního domu Breda v Opavě nebo Priessnitzovo sanatorium v Jeseníkách.

V budově zámku dnes sídlí Vrbasovo muzeum. Muzeum nese jméno po Jakubu Vrbasovi, učiteli ve Ždánicích, který se věnoval sbírání lidových písní a historii regionu. V muzeu jsou kromě sbírky Jakuba Vrbase, zaměřené na region Ždánicka, k vidění i interiéry zámku s vybavením nebo modely vodních a větrných mlýnů. 

Hvězdárna

Malým překvapením je Ždánická hvězdárna a planetárium Oldřicha Kotíka. Historie hvězdárny sahá do 60. let 20. století. Byl zde bohatý astronomický i kulturní život, který po roce 2012, i díky nedostatku financí tehdejšího vlastníka, ustal. Po letech nečinnosti se městu podařilo hvězdárnu obnovit a ta od roku 2019 znovu vítá své návštěvníky.

Ždánice - hvězdárna
Ždánice – hvězdárna

Trasy ze Ždánic

Ze Ždánic vede zelená turistická trasa, která vás po zhruba 15 km dovede na druhou stranu hřebenu Ždánického lesa, do Bučovic. 

Kratší výlet nabízí Naučná stezka Motýlí ráj vedená údolím Šraňky a Habrůvky. Krajem léta, na loukách v jejím okolí, můžete pozorovat skoro polovinu u nás se vyskytujících denních motýlů. Pokud se budete pozorně dívat, možná uvidíte kromě motýlů i kudlanku nábožnou nebo roháče obecného.

Ždánický les
Ždánický les

Další trasou je Naučná stezka Ždánickým lesem se 14 zastaveními věnovanými místní historii, současnosti, flóře, fauně nebo geologii. Částečně se překrývá s NS Motýlí ráj, ale kromě luk se postupně dostanete do lesa až na nejvyšší bod Ždánického lesa U slepice. Postupně budete nacházet různá vyhlídkové místa, altánky, studánky a lesnická zařízení.

Dambořice

Z Dambořic nevedou žádné značené cesty. Pokud jste dobrodružnější povahy nebo se vyznáte v mapě, klidně vyražte i odtud. Vhodným výchozím místem je asfaltová cesta odpojující se ze silnice vedoucí z Dambořic do Velkých Hostěrádek. U této křižovatky je umístěn kříž. Kromě výhledů do kraje, zde najdete ropný vrt, nebo rybník na potůčku nesoucí název Skřípov.

Ždánický les - Skřípov
Ždánický les – Skřípov

Tři hřbitovy a ropa

Zajímavostí obce Dambořice jsou její tři hřbitovy. Vedle sebe, na kopečku nad kostelem sv. Martina, tu najdete katolický a židovský hřbitov. Třetí, evangelický, leží jen o kousek dál. Malebná vesnice s vinohrady ukrývá i jiný poklad. V jejím katastru jsou dosud největší zásoby ropy a zemního plynu na našem území. Místní ložisko produkuje téměř 55% denní těžby ropy u nás. 

Ždánický les - ropný vrt
Ždánický les – ropný vrt

Červený kříž

Uprostřed lesů, v těsné blízkosti silnice 431 spojující Ždánice a Bučovice, je parkoviště a autobusová zastávka Červený kříž. I z tohoto místa vede několik tras po okolních lesích. 

Přímo kolem autobusové zastávky prochází červená a modrá turistická značka. Cesta po červené Vás zavede buď do Bučovic nebo na druhou stranu přes nejvyšší bod Ždánického lesa U slepice, přes Bukovany až do Chřibů a k hradu Buchlov. 

Po modré trase se přes Lovčice dostanete také do Chřibů a až do Osvětiman. Na druhou stranu pak trasa vede po hřebenu Ždánického lesa a končí v Kobeřicích.

Cesta s názvem Červený kříž spojuje dvě autobusové zastávky uprostřed lesů, jsou to Červený kříž a Těšanka. Spojuje je asfaltová cesta cyklostezky a modrá turistická trasa. I z této cesty se odpojuje několik dalších turistických tras. Na rozcestí U Zlatého jelena se cesta potkává se zelenou turistickou trasou vedoucí z Bučovic do Ždánic.

Ždánický les - U zlatého jelena
Ždánický les – U zlatého jelena

Jalový dvůr

Ve směru od Brna nebo Slavkova je vhodné vyrazit do Ždánického lesa od Ekofarmy Jalový dvůr. Co Vás bude čekat, pokud vyrazíte odtud na kole nebo koloběžce, uvidíte ve videu spřátelených Výleťáků na kolobkách.

Bošovice

Podobným místem, blíže k Brnu, jsou Bošovice. Odtud vede již zmiňovaná cyklotrasa Těšanka. Nad vesnicí se tyčí chátrající goticko-renesanční tvrz Bošovice. V Bošovicích najdete také soukromou Papouščí zoo, kde Vás uvítá křik nejrůznějších exotických druhů papoušků.

Ždánický les je nádherné území protkané množstvím cest, kde můžete neustále něco nového objevovat. Článek nemohl postihnout vše, protože i když jsme tu byli několikrát, vždy nás tato oblast něčím novým překvapí.

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru