Říká se, že je Česká republika velmocí rozhleden. V posledních dvaceti letech bylo mnoho rozhleden opraveno, a ještě větší množství nově postaveno. Snad proto, že lidé chtějí mít nadhled a vidět svět tak trochu z ptačí perspektivy.
Mapka navštívených rozhleden
Rozhledny mezi vinohrady
Nedaleko Lednicko-Valtického areálu s jednou z našich nejvyšších „rozhleden“ – Minaretem, nalezneme spoustu rozhleden ukrytých mezi vinohrady a sady.
Minaret v Lednicko-Valtickém areálu
Slunečná, Velké Pavlovice
Nedaleko Velkých Pavlovic je rozhledna Slunečná. Vede k ní asfaltová cesta od hlavní silnice. Najdeme zde i obchůdek s občerstvením a samozřejmě vínem. Pokud budete mít čas, můžete si udělat vycházku mezi vinohrady do Pavlovic a zblízka si prohlédnout „Opilé sklepy“, které jste mohli vidět z rozhledny. Lze udělat cca 4 km okruh, který vede po vyasfaltovaných cestách, takže je schůdný za každého počasí.
Slunečná
Rozhledna Kraví Hora
Přímo ze Slunečné je vidět rozhledna Kraví Hora na kopci mezi Bořeticemi a Němčičkami. Z Němčiček vede z větší části zpevněná cesta. Během počátečního stoupání, anebo při sestupu, se můžete kochat výhledem na lyžařský vlek a lyžaře, nebo koupající se v sousedním areálu koupaliště. Koho uvidíte, záleží na roční době, kdy na výlet vyrazíte. Z Bořetic je cesta více přírodní. K rozhledně lze vyjít z parkoviště poblíž sklepů spadajících pod Republiku Kraví Hora. Zde Vás pobaví různé vtipné nápisy, příkazy a pravidla platící v této svérázné vinařské republice. Jsou umístěné na stěnách, ale i za okny některých sklepů. Samotnou rozhlednu tvoří relativně nízká dřevěná konstrukce s vyhlídkovou plošinou.
Rozhledna Kraví Hora
Maják, Zaječí
Ze Slunečné rozhledny je vidět také rozhledna maják nedaleko Zaječí. Podle mapy na ni vede cest víc. My se vydali po zelené kolem kostela a pak mezi vinohrady. Rozhledna je dřevěná s ocelovým schodištěm a má výšku 21m. Pokud dorazíte jindy než my na Silvestra a v mlze, uvidíte Pálavu a Novomlýnské nádrže. Na protějším kopci možná také zahlédnete bílou věž zděné rozhledny Dalibor, kterou nechal zbudovat majitel přilehlého vinařství.
Triangl Mutěnice
Zbrusu novou rozhlednu Triangl (otevřená na jaře 2018) lze zahlédnout na kopci Vyšicko nad Mutěnicemi. Rozhledna je dřevěná a má základnu ve tvaru trojúhelníku. Lenochové by k ní mohli dojet i autem po cestě podél vinohradů. My jsme parkovali u jednoho z místních obchodů a jednou z místních uliček jsme se dostali na hřeben kopce, na kterém se rozhledna nalézá. Po asfaltce na hřebeni jsme došli k rozhledně a zhruba stejnou cestou jsme se vraceli zpět.
Pohled na Mutěnice od rozhledny
Rozhledna na Podluží, Nový Poddvorov
O této rozhledně se dá říct, že je ideálním místem pro lenochy. Autem zastavíte totiž hned pod rozhlednou. A je opravdu impozantní. Pozinkovaná ocelová konstrukce ve tvaru ropné věže s vypíná do výše 30 metrů. Pod rozhlednou je na panelech prezentace obcí v okolí, ale i komiks přibližující hravou formou vznik, těžbu a zpracování ropy. Na tu také odkazuje „koník“ používaný k těžbě ropy umístěný jako exponát nedaleko rozhledny. Pokud jste přijeli od, nebo pojedete ve směru na Čejkovice, udělejte si krátkou přestávku ve Starém Poddvorově. Kousek za obcí je nově opravený areál s větrným mlýnem a jeho historií. K mlýnu se dostanete cca 200m dlouhou bezbariérovou cestou z přilehlého parkoviště.
Starý Poddvorov
Nový Poddvorov
Nedánov, Boleradice
Rozhledna Nedánov se vypíná nad lesy na okraji Ždánického lesa. Z obce Boleradice vede asfaltová cesta až k samotné rozhledně, stojící v místě bývalého průzkumného vrtu. Ropa zde nalezena nebyla, zato v roce 2009 byla otevřená 25m vysoká rozhledna s kovovou konstrukcí a dřevěnými prvky. Pokud se vydáte z Boleradic k rozhledně autem, stojí za to dodržovat místní značení. V cestě za posledními domy se „skrývá“ odvodňovací žlab a při vyšší než doporučené rychlosti si Váš plechový miláček může poškrábat bříško, ne-li něco horšího.
Kousek pod vrcholem u křížku z této silničky odbočuje druhá cesta se směrovkou označenou sousoším Cyrila a Metoděje. Zhruba po 300m dorazíte na malé parkoviště, nad kterým je uměle vybudován svah se sochou zmíněných věrozvěstů hledících směrem na Pálavu. Už odsud je hezký rozhled na Boleradice a Pálavu. Pěší turisté mohou pokračovat dál po polní cestě, která je dovede k lesu. Zde odbočí vpravo a podél hranice lesa se po další cestě dostanou až k samotné rozhledně. Z rozhledny je pak přes koruny stromů za dobrého počasí vidět i Brno.
Nedánov
Na rozhlednu vede i jiná asi 4-5 km dlouhá cesta z náměstí v Kloboukách u Brna. Délka trasy záleží na tom, jestli se vydáte po červené turistické značce lesem na Nedánov nebo si zajdete ještě k místnímu větrnému mlýnu. Červená značka začíná u katolického
kostela a pokračuje po schodech ke kapli sv. Barbory a pak dál lesem.
Druhá varianta je vyrazit po žluté. Dostanete se ke větrnému mlýnu, který stojí na kopci nad městečkem. Dál lze pokračovat po asfaltce podél lesa, která míří k místním vinohradům. Je dobré mít mapu, abyste pak nezvolili špatnou cestu na jedné ze tří křižovatek, které minete, než se připojíte opět na červenou turistickou značku vedoucí na rozcestí Pod Nedánovem. Odtud do kopce k rozhledně pokračuje značka zelená.
Sousoší Cyril a Metoděj
Hustopeče
Trochu netradiční plodina obklopuje rozhlednu nad Hustopečemi. Stojí uprostřed mandloňového sadu. Z dřevěné rozhledny s ocelovým točitým schodištěm se ve výšce 15 metru můžete pokochat pohledem na Hustopeče, Ždánický les, ale i Novomlýnské nádrže. Brzo na jaře stromy růžově kvetou. Na podzim zas pod nimi můžete najít plody mandlí ve skořápkách. Na výlet můžete vyrazit po naučné stezce, která vás z okraje Hustopečí povede kolem rybníků a pak do svahu mezi mandloně. U rybníčků zpestření nabízí neobvyklé lavičky – sochy.
Rozhledna Hustopeče
Brno na dohled
I v širším okolí Brna lze nalézt několik rozhleden.
Špilberk, Brno
Možná trochu neznámou rozhlednu nebo místo s velmi dobrým výhledem najdeme v samotném srdci Brna na hradě Špilberk. Vstup na věžičku nad pevností je zpoplatněn, ale máte odtud panoramatický pohled na celé Brno. Už jste nad korunami stromů v parku a také asi o 40metrů víš než na bastionech, takže vidíte podstatě nerušeně celé Brno a široké okolí. Ideální je mít s sebou mapu nebo nějakého znalce 😃 to jste pak schopni na základě určitých specifických budov zhruba určit, na kterou čtvrť anebo budovu se vlastně díváte a co to asi vidíte.
Pohled na Červený kostel
Pohled na kostel sv. Michala
Pohled na kostel sv. Augustina
Babí lom, Lelekovice
Za dobrého počasí je z určitých míst Brna vidět (v lesích na sever od města) bílá věžička rozhledny Babí lom. Dostanete se na ni po značených, ale i neznačených (o to víc dobrodružnějších) cestách jak z Lelekovic, Podlesí, Šebrova nebo Svinošic. Pokud se vydáte od rozhledny po červené značce dostanete se tak trochu do jiného světa. Ocitnete se mezi rozlámanými deskami slepence, kterými
se proplétá tato cesta vedoucí po vrcholu kopce. Je to zážitek jak pro mineralogy, tak pro děti.
Akátová věž, Židlochovice, Blučina
Pokud jedete z Brna na jih, uvidíte na vrcholu Výhon rozhlednu Akátová věž. Výhon je nejvyšší bod Dyjsko-Svrateckého úvalu a zřetelně vystupuje z mírně zvlněné okolní krajiny. Ze Židlochovic, kam podle katastru tato rozhledna patří, vede značená cesta od náměstí. Další možností je cesta z nedaleké Blučiny. My jsme využili polní cesty, kterou jsme si našli v mapě. Existuje i značená z náměstí. Z křižovatky za Blučinou by měla vést i zpevněná cesta podél místního vinařství.
Fajtův kopec, Velké Meziříčí
Několik posledních let, obzvlášť za soumraku, Vás může upoutat osvětlená rozhledna na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí. K rozhledně se dostanete po úzké silničce z Velkého Meziříčí. Pokud marně vzpomínáte odkud je Vám název povědomý, vzpomenete si hned, když nedaleko rozhledny uvidíte lyžařský vlek. Jedná se stejné místo – známé lyžování v blízkosti Brna. Pak už Vás nepřekvapí ani turniket,
podobný tomu u vleku, který slouží jako zpoplatněný vstup na rozhlednu. Z rozhledny máte Velké Meziříčí a přilehlé obce jako na dlani.
Rozhledna Vladimíra Menšíka, Hlína
Tato dřevěná hranolová věž s ochozem ve výšce 20 m se nachází na okraji obce Hlína v lesích přírodního parku Bobrava. Rozhledna je pojmenovaná po herci Vladimíru Menšíkovi, rodákovi z nedalekých Ivančic. Vstup na rozhlednu je zpoplatněn. Pokud se z Brna vydáte na kole, očekávejte krásný kopeček s 12% stoupáním a to skoro ze všech přístupových stran. Po vyšlapání Vás jistě napadne
zvolání „To je teda hlína!“ Že by to vzniklo zde? 😉
Těžní věž Dukla, Oslavany
Hodně netypická rozhledna s výškou 41m je bývala těžní věž Dukla nedaleko Oslavan. Po ukončení těžby uhlí byla zrekonstruována a roku 2012 otevřena jako vyhlídková věž. Do nejvyššího patra se dostanete buď po víc než 150 schodech nebo výtahem. To ovšem není zadarmo. Vstup je zpoplatněn. Když už tu budete, můžete si užít zábavní park Permonium, uvnitř kterého se věž nalézá a trochu se pobavit i poučit o vzniku uhlí a jeho těžbě.