Krakow

Polský Krakow za 3 dny

Krakow, nikdy by nás nenapadlo, že se nám v Polsku bude tak líbit.

Dobře, vynecháme podivný způsob jízdy cyklistů, kdy nevíte, zda vás vezme zleva nebo zprava nebo chvíli pojede vedle vás a na křižovatce vás zkříží přes přechod. Šanci přejet někoho budete mít docela často. Lidé chodí přes přechod s hlavou v oblacích nebo zaraženou v betonu, nikdo se nerozhlíží a rovnou hupsnou do cesty. Turistu poznáte snadno, při snaze přejít mu lítá hlavička jako na tenise.

Barbakan Krakowski

Brama Floriańska

Historické centrum

Nikde tam není daleko a vše snadno najdete. Historické centrum (Stare Miasto) je ohraničené parkem, kde je velmi příjemná procházka ve stínu. Do Starého města můžete vstoupit přes bránu městského opevnění Barbakan Krakowski (gotická stavba kruhového tvaru) a následně projít městskou Floriánskou bránou (Brama Floriańska), která je jedna z nejvýznamnějších gotických věží v Polsku.

Centrem nejcentrovatějším se dá nazvat Rynek Główny – náměstí, kde najdete historickou tržnici (Sukiennice), hodinovou věž (Wieża Ratuszowa) a kostel Na Nebevzetí Panny Marie (Bazylika Mariacka).

Na náměstí je spousta restaurací a kaváren, které můžeme jen doporučit. Vyzkoušeli jsme jich 6 a ve všech nám moc chutnalo. Typické místní jídlo jsou pirohy se zelím a houbami anebo s masem, obojí je velmi chutné a syté jídlo. Ze zahrádek restaurací můžete sledovat mumraj na náměstí a také spoustu koňských povozů (krásných kočárů), ve kterých se můžete i povozit. Lákat vás do kočáru budou krásné slečny, avšak jakmile vás uloví, přiskočí neviditelný vozka (už né, tak krásný) a bude vesele dvojspřeží kočírovat.

Wieża Ratuszowa

Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka

Sukiennice

Nedaleko od centra najdete Zamek Królewski na Wawelu a pod ním u řeky symbol Karakowa draka, který na rozdíl od našeho moravsko-metropolského (Brněnského) draka stále chrlí oheň. Chrlí pravidelně 20 sekund v 5 min intervalech (takže pro foto vydržte na nejlepším místě a nevzdejte se ho). Ať fotíte, co fotíte, všude budou holubi. Jsou nečekaně kultivovaní, neotravují ani nežákají drobky. Dokonce rádi
pózují. Při jedné večeři jsme sledovali pána s holčičkou, se kterou poslušní holubi za úplatu pózovali. Staré město proběhnete během jednoho dne.

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu

Smok Wawelski – Krakowský drak

Zamek Królewski na Wawel

Muzeum letectví

Pokud jste v Krakowě na prodloužený víkend jako my, zkuste navštívit muzeum letectví (Muzeum Lotnictwa Polskiego). Tip: v úterý je muzeum zdarma. My měli obrovské štěstí, byli jsme v muzeu teprve hodinku a chystali se kouknout do vrtulníku, se kterým letěl papež Jan Pavel II na vyhlídku nad Tatry. Uslyšeli jsme vrtulníky, koukáme, fotíme a šlo o vojenské vrtulníky, které stále kroužily nad
muzeem, jako by si vyhlížely, kam si sednou. Nelenili jsme a běželi k áleji MIGů, kde byla větší pravděpodobnost, že sednou. A opravdu, oba vrtulníky se jaly přistávat.

Bezpečnost návštěvníků se neřešila, žádné oplocení, žádní hlídači, co vás vyhazují. Čekali jsme koho rotory rozšmelcují, protože my všichni nadšení fotografové položíme život za dobrou fotku (někteří pro video obětují oči). Piloti se rozhodli to posadit na nejbližší volné místo. Napadlo nás, že malá letadla v okolí asi skončí otočená na šešuli, jaký vítr vrtulníky vytvořily.
Avšak polští muzejníci hbitě přiskočili a jali se držeti letadýlka vlastními silami, což vypadalo vtipně. Bohužel se ve vrtulnících nevyznáme, tak netušíme, co jsou to za typy (cedulky s popisem tam ještě nebyly). Následně byly vrtulníky pomocí zaháknutí za traktor přesunuty na volnou plochu. Hádáme, že šlo o nové exponáty, které vojáci přivezli pro rozšíření muzea. Po umístění exponátů vojáci naskákali do dodávky a odjeli do západu slunce. V muzeu je to cca na 3 hodinky (bez atrakce v podobě vrtulníků).

Muzeum Lotnictwa Polskiego

Muzeum Lotnictwa Polskiego

Alej migů

Solný důl

Další den jsme věnovali návštěvě solného dolu Wieliczka, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Prohlídka dolu zabere bratru tři hodinky, ale nebojte, kromě toho, že se při prohlídce opravdu nebudete nudit, zjistíte, že ke konci prohlídky si můžete odskočit i zanetit (wifi v dole, to je asi unikát).

Po dokončení prohlídky vás vypustí a nabídnou ještě pár možností, kam se v dole můžete jít podívat (3D kino, muzeum) a pro hladové podzemní jídelnu, takže hlad ani žízeň vás nedostane (přes jídelnu stejně jít musíte, vede tam cesta ven). V dole jsou úžasné solné lustry, kostely a jiné zajímavosti z těžby. Cesta ven je dlouhá, a vede vás průvodce, jinak byste ven netrefili. Průvodce vás dovede k výtahu, který je 100m pod zemí. Celkově budete cca 130 m pod zemí. Klaustrofobie nemá nárok, chodby jsou obrovské a široké ani člověku nepřijde, že je v dole. Jediná věc, na co se připravte je, že vás výtah vysadí a zcela jiném místě, než jste do dolu vešli. Budete se muset vrátit cca 300 m k parkovišti, které leží na SZ.

Když dojdete ke stromům (vypadá to jako chodník v parku) najdete tam schované směrovky. Takže si včas zaznamenejte, kde máte auto, jinak dopadnete jako jeden z návštěvníků, který po rozhlédnutí se kolem prohlásil “where is fuc*ing my car?“. Zkuste najít stánky se suvenýry ty vás dovedou k místu vstupu do dolu.

Wieliczka Solný Důl

Wieliczka Salt Mine

Během tří dnů se Krakow dá velmi pěkně užít.

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Scroll to Top