Zámek Valtice pohled z bylinkové zahrady

Cyklovýlet Valtice a Lednické rybníky

Znovu nalezený barokní most uprostřed pustiny. Rodový památník jako vyhlídka do krajiny. Pozůstatky opevnění ve formě betonových bunkrů. Hejna ptáků a ornitologické pozorovatelny. To vše lze najít během jediného výletu. Stačí se vypravit na cyklovýlet do Valtic a kolem Lednických rybníků.

Interaktivní mapa cyklovýlet Valtice
Interaktivní mapa cyklovýlet Valtice

Valtice

Výchozí místo našeho cyklistického okruhu byly Valtice, kdysi hlavní sídlo Lichtenštejnů. Vyrážíme z parkoviště u zámku, přes náměstí a ven z města. Po návratu zpět máme v plánu podívat se do zámecké zahrady a na zámek. 

Zámek Valtice

Lichtenštejnové vlastnili Lednicko-valtické panství od 14. století až do roku 1945. V roce 1560 přišli o majetek v blízkém Mikulově. (Mikulovské panství získává Adam z Ditrichštejna od císaře Maxmiliána II. Habsburského. Císař touto formou zaplatil své dluhy. Adam z Ditrichštejna byl vychovatelem a učitelem jeho synů.) Z Valtic se stává hlavní sídlo Lichtenštejnů a v této době začíná rozvoj valtického zámku. Zámek vzniká přestavbou původního hradu do podoby renesanční čtyřkřídlé budovy. Od poloviny 17. století probíhá barokní přestavba zámku za přispění známých umělců té doby. Byli to Giovanni Battista Carlone, Giovanni Mario Filippi, Giovanni Giacomo Tencally, brněnský stavitel Ondřej Erna a jeho syn Jan Křtitel a mnoho dalších.

Zámek Valtice pohled z bylinkové zahrady
Zámek Valtice, pohled z bylinkové zahrady

Na konci 2. světové války byl zámek zdevastován ruskými zajatci a později zde byl ženský tábor nucených prací. Obnova zámku začala až v průběhu 70. let 20. století. Dnes je celý zámecký areál opraven. Zámky v Lednici a Valticích, včetně drobných staveb rozesetých v malebné krajině, jsou od roku 1996 zapsány do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Kolonáda Reisna

Cyklostezka s názvem Knížecí nebo i Mikulovská za Valticemi míří mezi pole a vinohrady. Náš první cíl je kolonáda Na Reisně, místo s krásným výhledem na Valtice a široké okolí. Pokud jste žili v domnění, že Lednicko-Valtický areál je jedna velká rovina, cesta ke kolonádě vás vyvede z omylu. Je to hezký kopeček. V případě, že jste se sem vydali bez kola, můžete si projít blízkou Stezku bosou nohou, která Vás zavede i kousek za hranice, do Rakouska.

Samotná kolonáda, připomínající Gloriet ve vídeňském Schönbrunnu, je nejen vyhlídkou, ale i rodovým památníkem. Na památku otce Františka a zesnulých bratrů Filipa a Ludvíka ji nechal postavit kníže Jan I. z Lichtenštejna.

Kolonáda Reisna
Kolonáda Reisna

Úvaly

I kopce mají své výhody. Celou cestu od kolonády Na Reisně až do Úval jsme se jen vezli. Na křižovatce pod kolonádou je Muzeum železné opony, kde vám přiblíží, jak to vypadalo na hranicích před pádem železné opony.

Vinařská vesnice Úvaly leží schoulená v údolí mezi kopečky. Jen tudy projíždíme. Kromě kostela natřeného na nezvykle zelenou barvu, míjíme penziony, vinařství a pole se zrajícím obilím.

Sedlec

Našim cílem je Sedlec, respektive penzion a restaurace Sedlecký mlýn, kde se chceme zastavit, mimo jiné, na ovocnou zmrzlinu. Mlýn Sedlec leží na hrázi Nového rybníka v jehož blízkosti najdete malý zámeček a barokní most.  My je poprvé obdivovali už brzo z jara.

Cihlový barokní most
Cihlový barokní most

Zámeček Portz a cihlový barokní most

Zámeček Poltz není součástí Lednicko-valtického areálu, jak by se díky podobnostmi s tamějšími stavbami mohlo zdát. Nechal ho postavit soused a v mnoha ohledech možná i konkurent Lichtenštejnů, František z Ditrichštejna. Ze svého sídla, zámku v Mikulově, to měl blízko.

Zámeček původně stál na ostrově uprostřed Nového rybníka. Výstavba železniční trati spojující Mikulov a Valtice z ostrova udělala poloostrov. Jak vypadala okolní krajina při vzniku zámečku Vám nastíní panel naučné stezky. Ta Vás zavede k baroknímu cihlovému mostu, který dříve umožňoval přístup k zámečku. Dnes je krásně zrekonstruovaný.

Zámeček prochází také rekonstrukcí. Majitelem je jedno vinařství, které v místních sklepích chce uskladnit svou produkci vína a zámeček využívá k propagaci.

Zámeček Portz
Zámeček Portz

Stezka Svobody

V těchto místech se můžete rozhodnout, kam pokračovat dál. Kromě naší trasy, lze pokračovat po cyklostezce „Stezka svobody“ dál do Mikulova. Cestou potkáte památník připomínající ty, kterým se Cesta na svobodu stala osudnou a zaplatili za ni životem.

Rybník Nesyt a Lednické rybníky

Od Nového rybníku se zámečkem se vracíme zpět k železniční stanici Sedlec. Tady odbočujeme na cyklostezku s názvem Valtická. U železniční stanice jsme viděli skoro plně obsazené menší parkoviště. Nahlédnutím do mapy jsme zjistili, že kousek odtud je soukromá Zoo Sedlec. Pokud chcete, můžete také navštívit.

My jsme se po cestě po pěší, kolem ohrad s koňmi, dostali do Sedlce. Tady u rybníka Nesyt, největšího rybníka na Moravě, začíná naučná stezka Lednické rybníky. Kolem rybníka jsou ptačí pozorovatelny. Hned za obcí najdete první z nich. Druhou najdete kousek od cesty v místech, kde cyklostezka mírně stoupá. Pokud se budete pozorně dívat, určitě kromě ptáků zahlédnete v poli roztroušené betonové bunkry zvané řopíky.

Nesyt, ornitologická pozorovatelna
Nesyt, ornitologická pozorovatelna

Dojeli jsme až ke hrázi rybníka Nesyt, na místo označené turistickým rozcestníkem jako Nesyt – Rybárna. Pokud by jste pokračovali rovně, najdete třetí ptačí pozorovatelnu. My sjíždíme dolů pod hráz a podél sítě menších rybníčků míříme do Hlohovce. 

Hlohovec a Hraniční zámeček

Hned na kraji obce, trochu skrytý v zeleni, je na břehu Hlohoveckého rybníka Hraniční zámeček. Tento klasicistní zámeček, složený ze tří jednopatrových pavilonů s vyhlídkovými terasami, nechal postavit Jan I. Josef z Lichtenštejna. Dnes je zámeček využíván jako restaurace pro vedlejší hotelový komplex. 

Hraniční zámeček
Hraniční zámeček

Hlohovec projíždíme. Po vyšlapání kopce u hřbitova, se nejmladší člen hlásí o pauzu. Zastavujeme u občerstvení s vyhlídkou. Nad stánkem s občerstvením je malá vyhlídková plošina, ze které je výhled na přilehlé pole a vinohrady. Kdesi v dálce tušíme Lednici, na opačné straně pak Valtice.

Návrat do Valtic

Do Valtic jedeme po místní silnici. Nebyl tu moc silný provoz, ale o prázdninách to může být jiné. Před vlakovou stanicí Valice je velká zahrada. V ní najdete nejnověji zrekonstruovaný zámeček Belveder. Dojíždíme k parkovišti, uklízíme kola a jdeme se podívat k zámku a na náměstí. 

Bylinková zahrada

Navštěvujeme bylinkovou zahradu v těsné blízkosti zámku a zámeckého parku. Zahrada je členěna na několik částí. Najdete tu odpočinkovou zónu, kde v příjemném stínu můžete posedět nebo se pohoupat v síti. THlavním lákadlem jsou bylinkové záhony překypující nejrůznějšími více či méně známými rostlinami.

Valtice, Bylinková zahrada
Valtice, Bylinková zahrada

Většina naší dnešní trasy vedla mimo běžnou dopravu. Převážně po nových nebo opravených cestách, dříve používaných pohračníky. V úseku od muzea železné opony do Úval a pak z Hlohovce do Valtic, je značená cyklostezka vedena po silnici. Moc stínu jsme si na trase neužili, snad jen při jízdě kolem rybníka Nesyt. Zato zajímavých míst je po cestě víc než dost. Vydejte se je navštívit ať už na kole nebo pěšky. 

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru