Odry, Flascharův důl

Město Odry a Flascharův břidlicový důl

Byli jste někdy v dole, kde se těžila břidlice? Pojďte se s námi podívat do jednoho ze dvou zpřístupněných dolů u nás, do Flascharova dolu v Odrách. Je součástí Technotrasy Moravskoslezského kraje a při jeho prohlídce si užijete i trochu adrenalinu. V Odrách a jejich blízkém okolí najdete také starý vodní mlýn, katovnu, naučné stezky, muzea i dvě rozhledny.

Odry - interaktivní mapa
Odry – interaktivní mapa

Flascharův břidlicový důl

Ve svahu nad městem Odry, v lokalitě zvané Nový Svět, najdete jeden z pouhých dvou zpřístupněných dolů na břidlici u nás. Při prohlídce Flascharova dolu Vás čeká lehce adrenalinový zážitek i spousta zajímavostí.

Naučnou stezkou k dolu 

K dolu se dá jít po asfaltové cestě ze 700 m vzdáleného parkoviště. Parkoviště najdete v těsné blízkosti silnice spojující Odry a vesnici Veselí. Zde také začíná okruh naučné stezky v délce 3,5 km. Naučná stezka „K Flascharovu dolu“ Vás seznámí s informacemi o břidlici, její těžbě i lesnictví na Odersku. Pokud půjdete k dolu z města Odry, nejdříve najdete předposlední zastavení naučné stezky s názvem Jahnův kámen. K této vyhlídce se dostanete po projití ulice Veselá. Trasu naučné stezky tedy projdete v trochu jiném pořadí. 

Odry, NS K Flascharovu dolu
Odry, Naučná stezka K Flascharovu dolu

Geologická expozice na naučné stezce

Ze samotné vyhlídky Jahnův kámen přes stromy moc neuvidíte. Mnohem zajímavější výhledy jsou z Geologické expozice Nízkého Jeseníku, která je také součástí naučné stezky. Najdete ji přibližně po 100 m chůze, lesní cestou, od vyhlídky. V expozici jsou nejrůznější kameny vyskytující se v Nízkém Jeseníku. Aby vyniklo jejich složení, struktura a kresba různých hornin, je na každém kameni malá plocha vyleštěna.

Odry, geologická expozice
Odry, geologická expozice

Historie Flascharova dolu

Těžba břidlice ve Flascharově dole začala v 80. letech 19. století. Původně ji zde těžili sedláci z blízké obce Veselí, majitelé pozemků na kterých se břidlice nacházela. Ti zprovoznili horní, starší štolu. Rozmach těžby nastává po vstupu investora JUDr. Karla Flaschara, který přivedl horníky z Německa a zefektivnil těžbu. Vzniká spodní štola “Hortenzie” propojená s horní štolou “Johann” odvětrávacím komínem. Těží se až do 20. let 20. století, kdy se po rozpadu Rakouska-Uherska JUDr. Flaschar stěhuje do Rakouska. Důl byl opuštěn a hrozilo i jeho zasypaní. Naštěstí se v dole nachází zvláštní a ojedinělý geologický útvar vrása, která důl zachránila před zasypáním.

Jedná se o vlnovitě přehnutou část zemské kůry, při které dochází k porušení původně horizontálního uložení vrstev. Jednoduše řečeno, mezi vrstvami břidlice se najednou objevil útvar svým tvarem připomínající dlouhou obří šnečí ulitu. Město Odry nechalo v roce 2019 důl staticky zajistit a byl otevřen veřejnosti.

Odry, vrása ve Flascharě dole
Odry, vrása ve Flascharě dole

Prohlídka dolu

Prohlídka začíná i končí u budovy s pokladnou, tvořící zázemí pro průvodce a návštěvníky dolu. Kapacita je 15 návštěvníků, takže je dobré si místo rezervovat. K zapůjčení dostanete helmu s čelovkou, případně i plášť a holinky. Prohlídka je uvedena krátkou 5 minutovou vycházkou lesem, po úbočí kopce, ke vstupu do dolní štoly. 

Odry, Flascharův důl
Odry, Flascharův důl

Už před brankou uzavírající vstup do dolu na Vás dýchne chlad. V dole je stabilní teplota 8°C. Tenká bunda, delší kalhoty a pevné boty se hodí. Ještě venku se dozvíte něco o historii dolu. V samotném dole je vlhko, štolou podél cestičky vytéká z dolu voda. Kolem malé kapličky sv. Barbory se postupně dostáváte dál a hlouběji do dolu. V největší z komor je vidět geologický útvar vrása. 

Po seznámení se s místní populací netopýrů, doplněné o ukázku zvuků které vydávají, nastává adrenalinovější část. Je potřeba vyšplhat o 18 metrů výše do horního patra. Cesta vede po žebřících větracím komínem. V naší skupině, kde byl nejmladší návštěvník 6-letý kluk, to zvládli všichni. Pokud by se někdo na tuto cestu necítil, může se vrátit zpět, proti trase prohlídky, s druhým průvodcem.

Horní patro je starší a uložení břidlice je jiné. Zatím co v dolní části měly vrstvy břidlice sklon asi 45°, tady jsou vrstvy téměř rovnoběžné. Toto uložené není moc vhodné pro těžbu a navíc při těžbě hrozilo větší riziko závalu.

Po víc jak hodině prohlídky, vyzkoušení absolutní tmy, vyjdete horním vstupem z dolu.

Odry, Flascharův důl
Odry, Flascharův důl

Druhý, o něco menší, břidlicový důl přístupný pro veřejnost je Rábova štola, kterou najdete v obci  Vítkov-Zálužné.

Katovna a Dům česko-německého porozumění

Je čas prohlédnou si také město Odry. Kromě náměstí lze parkovat na parkovišti na ulici Kopečné. Přímo z parkoviště je vidět dům, který zaujme svou šindelovou střechou. Je to místní Katovna. O objekt se starají Muzejní spolek Rolleder – Odry, o.p.s.a  a Historicko-vlastivědný spolek v Odrách. Pořádají se zde výstavy. Prohlídka expozic je jen za dobrovolné vstupné. 

Odry, náměstí
Odry, náměstí

Katovna

Dřív zde bývalo vězení a později bydliště městské chudiny. Jak to bylo s katem, zda zde žil, či jen dojížděl, Vám ochotně řeknou místní průvodci. V budově katovny je část expozice věnovaná vězeňství, mučícím nástrojům i místnímu zloději a posléze vrahovi Antonínu Schimákovi, který v kraji řádil v roce 1887. Kromě toho tu najdete výstavu starých žehliček, nejrůznějších cihel, archeologické nálezy nebo místní skřítky.

Odry, Katovna
Odry, Katovna

Dům česko-německého porozumění

V sousední budově se nachází druhé muzeum s názvem Dům česko-německého porozumění. Odry totiž měly hlavně německé obyvatelstvo, které se muselo po 2. světové válce vystěhovat. V této expozici uvidíte, jak vypadalo bydlení v 30. letech 20. století a spoustu dobových fotografií.

Odry, expozice v Domě česko-německého porozumění
Odry, expozice v Domě česko-německého porozumění

Rozhledny

V katastru města Odry jsou hned dvě rozhledny. Veselskou rozhlednu najdete u obce Veselí a rozhlednu Olšová u obce Pokoř. Rozhledny jsou si podobné a obě mají malá parkoviště.

Rozhledna Olšová

Rozhledna Olšová pochází z roku 2014. Je vysoká 17 metrů. Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 13 metrů se dostanete po dřevěných schodech. Její vzhled je inspirován znakem Oder, ve kterém je strážní věž. Z rozhledny jsou vidět Beskydy, část Moravské brány a Ostravská kotlina. Rozhledna je celoročně přístupná bez omezení.

Odry, rozhledna Olšová
Odry, rozhledna Olšová

Veselská rozhledna 

Na kopci nad Flascharovým dolem, kousek od obce Veselí, najdete Veselskou rozhlednu. Je z roku 2019 a vyhlídková plošina je ve 9,5 metrech. Zajímavým prvkem je betonový základ, který tak trochu evokuje průchod krátkou štolou a tím odkazuje k Flascharovu dolu. Horní část z dubového dřeva v kombinaci s ocelovou výztuží pro změnu evokuje věž ve hře šachy. Stylizované šachové figurky také rozhlednu doplňují. Z rozhledny lze vidět Beskydy, Moravskou bránu a Hostýnské vrchy.

Odry, Veselská rozhledna
Odry, Veselská rozhledna

Tipy co dalšího v Odrách navštívit

Historické jádro města tvoří renesanční a raně barokní domy s kostelem sv. Bartoloměje. Kousek od kostela najdete Muzeum Oderska, které má stálou expozici věnovanou místním sakrálním památkám. Do katastru města Odry patří obec Loučky, ležící protiproudu řeky Odry. Tady najdete plně funkční vodní mlýn Wesselsky. Můžete zde absolvovat prohlídku nebo se třeba ubytovat. Z Oder můžete vyrazit po Naučné stezce Stříbrný chodník. Dozvíte se tak víc o těžbě stříbrné rudy a galenitu, která v okolí probíhala. 

Na první pohled nenápadné město Odry, ležící nedaleko exitu dálnice D1 číslo 321, dokáže překvapit. To své si zde najdou návštěvníci zajímající se o technické památky, historii i přírodu. Inspirujte se našimi tipy a vydejte se do turisty spíše opomíjené malebné krajiny lesů, vod a břidlice. 

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru