Tento článek je součástí cyklu Brno – malý turistický průvodce.
Obsah článku
ToggleDo Brna vlakem nebo autobusem
Pokud cestujete do Brna vlakem (Brno hlavní nádraží, případně Brno dolní nádraží) nebo autobusem (ÚAN – ústřední autobusové nádraží Zvonařka, Autobusové nádraží Grand) vystoupíte skoro v samém srdci města. Z těchto míst bez problémů projdete centrum pěšky.
Do Brna Autem
Trochu horší je to s autem. Hlavně léto je ve znamení různých oprav a uzavírek. Pokud chcete jet do Brna autem, obrňte se trpělivostí. V centru Brna platí různé cenové zóny. Tento systém Vám může připadat složitý a proto je sázkou na jistotu využití placených parkovacích domů. Variantou je také parkování na okraji města nebo parkoviště P+R. Následně je potřeba využít městskou hromadnou dopravu.
Po Brně MHD
Pod zkratkou MHD se skrývá Městská Hromadná Doprava. V Brně ji zajišťuje Dopravní Podnik Města Brna a je propojena s Integrovaným Dopravním Systémem celého Jihomoravského Kraje (IDS JMK). Díky tomu můžete pro cestování po městě využít nejen tramvaje (po brněnsku šaliny), trolejbusy a autobusy, ale i vlaky. Ve městě se budete pohybovat hlavně v zónách 100+101. Pouze v okrajových částech se možná dostanete mimo tyto zóny (pozor na to, ať neplatíte pokutu).
Při cestování lze využít pestrý systém jízdenek – jednorázové jízdenky z automatů nebo prodejních míst (různé trafiky), ale i nový systém Pípni a jeď. Kdy pomocí bezkontaktní platební karty platíte za jízdenku přímo v dopravním prostředku. Pokud jste přicestovali z některého místa na Jižní Moravě, máte možná jízdenku IDS JMK na více zón. Na tu lze cestovat po městě do uplynutí její časové platnosti (často i hodinu po příjezdu do města). Pokud jste studenti, v době prázdnin pro Vás jízda na tento typ jízdenky končí hned po vystoupení z regionální linky. Jízdní řády nejen Brněnského MHD můžete mít v aplikaci v mobilu s názvem Jízdní řády IDOS.
Turistické informace
Hlavní turistické informace a předprodej některých vstupenek v Brně, zajišťuje Turistické informační centrum (TIC). Pokud Vám vyhovují organizované prohlídky s průvodcem, můžete využít jejich služeb. Nabídka je pestrá.
Vy, kteří se raději touláte po městě sami, se zde můžete zastavit pro mapky a různé brožury. Pokud víte, co hledat, informace naleznete přímo na ulici.
Informační panely
V centru města můžete narazit na vysoké kovové panely hnědo-červené barvy. Na nich naleznete mapku a stručnou historii blízkého okolí. Text je primárně v češtině, ale na druhé straně panelu najdete zkrácenou verzi v angličtině a němčině.
Meeting point
Pokud naleznete spřízněnou duši, která vás provede po městě Brně, zřejmě si dáte sraz u hodin. Od Brňáků totiž uslyšíte „sejdeme se pod hodinama“. Je to nejčastější místo na setkání, ale je tu zrada. Místa jsou dvě! Pozorně poslouchejte, zda se jedná o hodiny na „Čáře“ (ulice Česká) nebo na „Hlavasu“ (hlavní nádraží). Obě místa od sebe dělí asi necelý kilometr.
Možná se ptáte, proč tato místa. Důvod je prostý. U obou je skvělé dopravní spojení. A jsou to jedny z hlavních přestupních míst tramvají a trolejbusů v centru města.
V příštích článcích se budeme věnovat nejznámějším zajímavostem a památkám města Brna, zahradám i skrytým zajímavostem. Nezapomeneme ani na děti. Všechny aktuální i budoucí články najdete v cyklu Brno – malý turistický průvodce.