Hlavní nádraží Brno

Doprava do Brna a po Brně

Tento článek je součástí cyklu Brno – malý turistický průvodce.

Do Brna vlakem nebo autobusem

Pokud cestujete do Brna vlakem (Brno hlavní nádraží, případně Brno dolní nádraží) nebo autobusem (ÚAN – ústřední autobusové nádraží Zvonařka, Autobusové nádraží Grand) vystoupíte skoro v samém srdci města. Z těchto míst bez problémů projdete centrum pěšky.

Do Brna Autem

Trochu horší je to s autem. Hlavně léto je ve znamení různých oprav a uzavírek. Pokud chcete jet do Brna autem, obrňte se trpělivostí. V centru Brna platí různé cenové zóny. Tento systém Vám může připadat složitý a proto je sázkou na jistotu využití placených parkovacích domů. Variantou je také parkování na okraji města nebo parkoviště P+R. Následně je potřeba využít městskou hromadnou dopravu.

Parkovací dům Janáčkovo divadlo
Parkovací dům Janáčkovo divadlo

Po Brně MHD

Pod zkratkou MHD se skrývá Městská Hromadná Doprava. V Brně ji zajišťuje Dopravní Podnik Města Brna a je propojena s Integrovaným Dopravním Systémem celého Jihomoravského Kraje (IDS JMK). Díky tomu můžete pro cestování po městě využít nejen tramvaje (po brněnsku šaliny), trolejbusy a autobusy, ale i vlaky. Ve městě se budete pohybovat hlavně v zónách 100+101. Pouze v okrajových částech se možná dostanete mimo tyto zóny (pozor na to, ať neplatíte pokutu).

Při cestování lze využít pestrý systém jízdenek – jednorázové jízdenky z automatů nebo prodejních míst (různé trafiky), ale i nový systém Pípni a jeď. Kdy pomocí bezkontaktní platební karty platíte za jízdenku přímo v dopravním prostředku. Pokud jste přicestovali z některého místa na Jižní Moravě, máte možná jízdenku IDS JMK na více zón. Na tu lze cestovat po městě do uplynutí její časové platnosti (často i hodinu po příjezdu do města). Pokud jste studenti, v době prázdnin pro Vás jízda na tento typ jízdenky končí hned po vystoupení z regionální linky. Jízdní řády nejen Brněnského MHD můžete mít v aplikaci v mobilu s názvem Jízdní řády IDOS.

Pipni a jeď
Pipni a jeď

Turistické informace

Hlavní turistické informace a předprodej některých vstupenek v Brně, zajišťuje Turistické informační centrum (TIC). Pokud Vám vyhovují organizované prohlídky s průvodcem, můžete využít jejich služeb. Nabídka je pestrá.
Vy, kteří se raději touláte po městě sami, se zde můžete zastavit pro mapky a různé brožury. Pokud víte, co hledat, informace naleznete přímo na ulici.

Informační panely

V centru města můžete narazit na vysoké kovové panely hnědo-červené barvy. Na nich naleznete mapku a stručnou historii blízkého okolí. Text je primárně v češtině, ale na druhé straně panelu najdete zkrácenou verzi v angličtině a němčině.

Informační panel - Brno
Informační panel

Meeting point

Pokud naleznete spřízněnou duši, která vás provede po městě Brně, zřejmě si dáte sraz u hodin. Od Brňáků totiž uslyšíte „sejdeme se pod hodinama“. Je to nejčastější místo na setkání, ale je tu zrada. Místa jsou dvě! Pozorně poslouchejte, zda se jedná o hodiny na „Čáře“ (ulice Česká) nebo na „Hlavasu“ (hlavní nádraží). Obě místa od sebe dělí asi necelý kilometr.

"Pod hodinama na Hlavasu"
„Pod hodinama na Hlavasu“
"Pod hodinama na Čáře"
„Pod hodinama na Čáře“

Možná se ptáte, proč tato místa. Důvod je prostý. U obou je skvělé dopravní spojení. A jsou to jedny z hlavních přestupních míst tramvají a trolejbusů v centru města.

V příštích článcích se budeme věnovat nejznámějším zajímavostem a památkám města Brna, zahradám i skrytým zajímavostem. Nezapomeneme ani na děti. Všechny aktuální i budoucí články najdete v cyklu Brno – malý turistický průvodce.

Sdílejte článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Scroll to Top