Liberec, Ještěd

Liberec, nejen lanovkou vzhůru na Ještěd

Liberec máme spojený s horou Ještěd a ikonickým vysílačem na jeho vrcholu. Vysílač je vidět nejen z města Liberec, ale i širokého okolí. Výška Ještědu je 1012 m.n.m. Převýšení mezi sedlem (prominencí) v Jeřmanicích, které Ještěd odděluje od Jizerských hor, je 517 metrů. Vrchol Ještědu, díky své relativní osamělosti, poskytuje daleké výhledy nejen na Liberec a jeho úbočí, ale i na polovinu Čech, část Německa a Polska. Zájem turistů vzbudil až v polovině 19. století. V té době se na vrcholu objevuje první chata s občerstvením pro turisty.

Liberec, nejen lanovkou vzhůru na Ještěd
Liberec, nejen lanovkou vzhůru na Ještěd

Z města vzhůru na vrchol

Cest, ale i možností, jak se na vrchol dostat, je mnoho. Vyrazit můžete pěšky, na kole, lanovkou nebo autem. Až na vrchol vede silnice, kterou využívají převážně ubytovaní v místním hotelu.

Auto nebo tramvaj

Trasa Liberec centrum, hlavní přestupní terminál Fügnerova a konečná stanice Horní Hanychov zabere tramvaji necelých 20 minut. Jezdí zde linka číslo 3. Pokud se rozhodnete pro jízdu autem, v sousedství tramvajové smyčky jsou velká parkoviště. Oproti cestě autem, je cesta tramvají i další způsob, jak poznat Liberec. Linka číslo 3 projíždí kolem vlakového nádraží, pod viaduktem a postupně šplhá až do Horního Hanychova.

Tramvaj zdolá z centra města převýšení přes 170 metrů. Pro představu pata liberecké radnice je ve výšce 374 m.n.m. Dolní stanice lanové dráhy Skalka, v sousedství tramvajové smyčky v Horním Hanychově, je ve výšce 541 m.n.m.

Lanovka

Na konečné stanici v Horním Hanychově máte další možnost volby, jak se dostat na vrchol. Hned v sousedství konečné tramvaje je dolní stanice sedačkové lanové dráhy Skalka. Do horní stanice ve výšce 892 m.n.m. se dostanete za 5 minut. K vrcholu Ještědu budete muset ještě několik desítek metrů vystoupat po svých.

Druhou možností je kabinková lanovka, která Vás zaveze přímo na vrchol. Jen k její dolní stanici musíte popojít zhruba půl kilometru lesem. Zavede vás tam tzv. Beranova cesta. Samotná lanovka je jedna z nejstarších u nás a provozují ji České dráhy. Lanovka byla uvedena do provozu 27. 6. 1933 a v 70. letech 20. století prošla rekonstrukcí. Dvě kabiny lanovky, každá pro 36 lidí, se na své trase kyvadlově střídají. Trať o délce 1188 metrů překonáte za necelých 5 minut, a to rychlostí až 36 km/hod. Horní stanice lanovky je těsně pod vrcholem Ještědu.

Liberec, Ještěd pohled od lanovky
Liberec, Ještěd pohled od lanovky

Vrchol Ještědu

Vrcholu Ještědu dominuje vysílač a hotel. Od lanovky ke vstupu do budovy budete muset jít ještě vzhůru, trochu do kopce, necelých 100 metrů po asfaltové silničce. Kromě výhledů do okolí, uvidíte i zajímavé objekty u odpočinkových míst.

Rohanský kámen, Dítě z Marsu a kříž

Velký, 3 metry vysoký, žulový obelisk zvaný Rohanský kámen odkazuje na skutečnost, že na Ještědu byla hranice mezi panstvím rodů Clam-Gallasů a Rohanů. Tento „přerostlý“ hraniční kámen byl vztyčen roku 1838 na připomínku návštěvy Adély Rohanové na Ještědu. V roce 2019 proběhlo jeho narovnání a oprava základů, do kterých byla vložena i časová schránka.

V blízkosti obelisku sedí smutný mimozemský chlapec. Socha „Dítě z Marsu“ od sochaře Jaroslava Róny byla instalována na Ještěd 16. července 2010. Je to druhý bronzový odlitek této sochy (první je v Praze v parku Hadovka). Umístění na Ještědu si pohrává s představou setkání s jinými světy a civilizacemi, kdy vysílač, díky svému tvaru, připomíná vesmírnou loď.

Liberec, Ještěd - Rohanský kámen a Dítě z Marsu
Liberec, Ještěd – Rohanský kámen a Dítě z Marsu

Rozměrná díla tohoto sochaře a malíře můžete najít na různých místech. Například v Brně je instalovaná kontroverzní socha Statečnost odkazující na markrabě Jošta Lucemburského. I samotný Liberec hostí minimálně dvě další jeho sochy – Lampu a Čerta.

Kříž na Ještědu najdete mezi budovou vysílače a stanicí lanovky. Nejrůznější kříže na vrcholu Ještědu jsou doloženy už od roku 1737. Tento prozatím poslední pochází z roku 1990.

Futuristický vysílač i hotel

Za předchůdce dnešního hotelu lze považovat první dřevěnou chatu z roku 1847, doplněnou později o malou rozhlednu. Později, díky oblibě výletů na Ještěd, byla na vrcholu zbudována prostornější Rohanova chata a posléze i „Nový Ještědský dům“ podle návrhu Ernsta Schäfera, který díky neopatrnosti v roce 1963 vyhořel.

V roce 1966 byla vyhlášena architektonická soutěž. Zadání původně požadovalo dvě budovy – televizní věž a restauraci s hotýlkem. Vyhrála stavba, která obě požadované funkce umístila do budovy jediné. Autor stavby je architekt Karel Hubáček, kterému se statikou stavby pomáhal Zdeněk Patrman a s výbavou vnitřních prostor Otakar Binar. Originální stavba získala mnoho ocenění mimo jiné i prestižní Cenu Augusta Perreta.

Stavba vysílače

Stavba televizního vysílače a hotelu připomínající vesmírnou loď (jinak odborně se jedná o tvar jednodílného rotačního hyperboloidu) proběhla v letech 1966 až 1973. Výška budovy je 94 metrů a kruhový půdorys má průměr 33 metrů. Při stavbě bylo použito několik novátorských postupů i množství skla v interiérech s odkazem na sklářskou tradici kraje.

Dvě nejspodnější patra budovy ukrývají technické zázemí. Nad nimi je vyhlídková terasa s bufetem, restaurace s kavárnou a hotel. Horní část je osazena nejrůznější telekomunikační technikou.

Liberec, Ještěd
Liberec, Ještěd

Cesta kolem vrcholu a dolů

Tras vedoucích na a kolem vrcholu Ještědu je spousta. Přes vrchol, anebo v jeho těsné blízkosti prochází červeně značená trasa E3 hřebenovka, Naučná stezka Terasy Ještědu i modře značená turistická trasa.

Naučná stezka Terasy Ještědu

Tato naučná stezka, dlouhá 10 km, vede ze sedla Výpřež, kam se okruhem zase vrací. Přes sedlo vede silnice spojující Liberec a vesnice za Ještědsko-kozákovským hřbetem. Na dvanácti zastaveních se návštěvník dozví o geologii a geomorfologii Ještědského hřebene, historii chat, pomníčků i lanovky.

Hřebenovka

Trasa s názvem Hřebenovka prochází přes celý Ještědsko-kozákovský hřeben a pokračuje dál do Lužických Hor. V opačném směru se z Ještědu dostanete například do Hodkovic pod Mohelkou.

pohled na Liberec z Ještědského hřebene
pohled na Liberec z Ještědského hřebene

Přechod přes poledník a Pláně

Tato trasa částečně propojuje obě výše zmíněné. Z Ještědu se vydáte po červené hřebenovce, která kopíruje naučnou stezku Terasy Ještědu. Na rozcestí u horské chaty Ještědka se dáte do lesa na méně frekventovanou trasu. Pozor, druhá na pohled hlavní silnice se stáčí úbočím Ještědu a pokračuje do sedla Výpřež. Tudy jde většina turistů. Stoupáte lesem na úbočí Černého vrchu.

Cestou minete lanovou dráhu na Černý vrch, vlek Na Hřeben a dostanete se na Černý kopec. Zde je horní stanice lanovky Skalka. Zatímco vy jste povětšinou sestupovali z Ještědu dolů, uživatele této lanové dráhy, čeká pro změnu stoupání.

Liberec, Skalky
Liberec, Skalky

Na cestě k přechodu 15. poledníku východní zeměpisné délky Ještědským hřebenem minete menší skalní útvar „Skalky“. Ten zřejmě dal název nedaleké lanové dráze. Poledník byl vyznačen v roce 2015. Jako dělící čára zde slouží žlutě označený žlab a tabulka s názvem.

Liberec, 15 poledník
Liberec, 15 poledník

Pláně pod Ještědem

Po třech kilometrech cesty lesem se před Vámi otevře výhled na louky obklopující horskou osadu Pláně pod Ještědem. Najdete tu chatu s občerstvením, chalupy užívané k rekreaci a lyžařské vleky. Kříží se tu několik turistických tras a těmito místy prochází i Naučná stezka Ještědské vápence.

Za chatou s restaurací odbočuje žlutá a modrá turistická trasa dolů zpět do lesa. Po asi 200 metrech se žlutá cesta opět odpojuje a pozvolně klesá do údolí. O pár kilometrů kratší je prudší modrá trasa, ze které se na rozcestí Pod Pláněmi odděluje naučná stezka vedoucí k bývalému vápencovému lomu, dnes přírodní památce Panský lom.

Liberec, lesy pod Ještědem
Liberec, lesy pod Ještědem

Modrá značka se na rozcestí Za Hanychovem asi na 200 metrů opět napojí na Hraběcí cestu a posléze odbočí spolu se zelenou značkou vlevo. Příjemnou procházkou, až kouzelně vypadajícím lesem, se dostanete zpět nejprve k dolní stanici lanovky Skalka a pak i k tramvajové zastávce Horní Hanychov.

Liberec, Brána borců
Liberec, Brána borců

Jste zpět u vstupu do sportovního areálu Ještěd, který hlídá socha s názvem Brána borců, autora Laco Sorokáče. Naše cesta zde začala i končí. Cesta na Ještěd není jen zážitek pro milovníky architektury, které fascinuje budova vysílače. To své si zde najdou turisté, milovníci dalekých výhledů, rodiny s dětmi i geologové. Výlet na Ještěd zkrátka stojí za to. Pokud navštívíte Liberec a Ještěd vynecháte, jako byste v Liberci ani nebyli. Doufám, že tento článek pro Vás bude inspirací na příjemnou procházku krásnou krajinou.

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru