Manila – první dny na Filipínách

Letíme na Filipíny aneb jak to všechno začalo

Tak tu máme opět únor a nejvyšší čas vyrazit za dobrodružstvím. 11.12.2019 jsme se rozhodli koupit letenky směr Manila. Původní plán byl let rozpůlit a zůstat nějaký čas v přestupní destinaci, tak jako při cestě z Vietnamu, kdy jsme se zastavili na půl dne v Kataru. Nejlépe vycházely lety s China Southern Airlines. Přestup byl 10 hod. a za tu dobu by se dalo lecos zvládnout. Dnes si říkáme, bohudík, že ten přestup byl přes noc a my se rozhodli pro minimální čekací dobu v Istanbulu s osvědčenými Turkish Airlines.

Katastrofa střídá katastrofu

12.1. přišla zpráva o výbuchu filipínské sopky Taal ležící na ostrově Luzon cca 60 km od manilského letiště. Výlet k sopce jsme měli původně naplánovaný na poslední den pobytu. Teď to vypadá, že se Taal i přes hrozivé předpovědi další ničivé erupce, uklidnila. Věříme, že jí to vydrží a nebude komplikovat aspoň přistání a další odlet z Manily. Výlet k sopce už jsme vzdali. Sotva Taal přestala být pro média zajímavá, přichází další katastrofální zpráva – koronavirus. Čínské letecké společnosti už mají zákaz přistávání na většinu letišť.

V této chvíli nemá nikdo tušení, jak covid -19 pohne celým světem v následujících měsících. To si říkáte, že snad už nemůže nic překvapit. Ono ale může… 🙁
V Istanbulu, den před naším odletem, sjelo letadlo z ranveje, rozlomilo se na tři kusy a začalo hořet. Naštěstí to nijak náš přestup neohrozilo.
Tak myslím, že to už by stačilo a báječná dovolená může začít! 🙂

Vyrážíme na cestu

Na vídeňské letiště odjíždíme autobusem Regiojet. Cesta probíhá bez problémů a na místě jsme včas. Výhodou je, že nemusíme řešit co s autem na letišti.
Ve Vídni nám zase vylívají slivovici 🙈😩. Oproti loňsku jsme zmenšili placačku minimálně na půlku. Menší už snad ani neexistuje, ale jak je vidět, pořád to je málo.

Přestup v Istanbulu

V Istanbulu přistáváme s hodinovým zpožděním. Turkish Airlines dbají na štíhlou linii. Už to je podruhé, co běžím k navazujícímu letu. Naštěstí v rámci jedné letecké společnosti na sebe letadla musí čekat. K wifi se nám tu nedaří připojit, můžeme jen doufat, že nám nepropadne rezervace v hotelu. Manila je označována za nejucpanější město světa, s další prodlevou už počítáme předem.

Z Istanbulu, po zdlouhavém procesu rozmrazování letadla, což není pro tuto destinaci zrovna obvyklé, odlétáme s dalším dvouhodinovým zpožděním. Těžko říct, jak to ti Turci dělají, ale povedlo se jim stáhnout zpoždění na pouhých 10 min.

Istanbul airport
Sněhová kalamita na letišti v Istanbulu

Jak zůstat na Filipínách ve spojení?

V Manile na letišti to jde kupodivu rychle. Tady si uvědomujeme, jak je dobré mít aspoň přibližné informace o cenách. Jak dáte najevo, že víte, že reálné ceny jsou jiné, najednou ceny začnou sami snižovat. Datová Sim karta 12 GB + 1 GB/den pro FB, IG, whatsapp, messenger… vyšla na 20 USD/30 dnů. Dá se i smlouvat. Je tu dostatek směnáren, měníme jen část peněz, ale nakonec se ukazuje, že manilské mezinárodní letiště mělo nejlepší kurz.

Jak se nejlépe dostat z letiště?

Pozor na taxikáře a airport taxi. Fixní ceny jsou v příletové hale 2000 PHP, před halou už jen 1300 PHP. Pokud se nenecháte zlomit, najděte si Grab (něco jako Uber) a zaplatíte za cestu do centra nebo jeho těsného okolí 300 PHP.

Kde Grab najdete?

Po opuštění příletové haly se dejte vlevo, přejděte jeden přechod a tam už stanoviště Grab najdete. Odjet s nimi můžete i bez aplikace v mobilu. Aplikaci stejně jako sim kartu na Filipínách určitě uplatníte.

Ačkoliv někteří cestovatelé tvrdí, že Manile je lepší se vyhnout, nemůžeme s tím souhlasit. Je potřeba tu dbát více na bezpečnost, hlídat si osobní věci, vyhýbat se davům (pokud to jde) a nenavštěvovat tmavá zákoutí nebo chudinské čtvrti a už vůbec ne v noci. Manila má bezpochyby co nabídnout a její historické centrum si zaslouží pozornost minimálně na jeden den. My zde zůstali dva dny.

Manila – první den

První snídaně probíhá v nedakekém „mekáči“. Káva a 2ks malých palačinek 69PHP a vajíčka s rýží a místním párkem 115PHP + 30PHP bramborová miniplacka. Po snídani vyrážíme do historického centra Manily. Hotel Red Doorz near SM Manila je v dostupné vzdálenosti 1 km od Rizal Parku. Všechna místa zvládáme absolvovat pěšky. Procházka to je pěkná, celkem něco přes 20km. První zastávkou jsou Puerta Real Garden, potom už se vydáváme k Rizal parku. V plánu je navštívit čínskou a japonskou zahradu, druhá z nich je bohužel zavřená. Další kroky směřují k Orchidáriu a do druhé půlky Rizal parku odděleného silnicí, kde se nachází bazén s plastickou mapou Filipín. Více níže ve videu.


Puerta Real Gardens

Současná Puerta Real (Královská brána) byla postavena v roce 1780. V roce 1969 začala její rekonstrukce, která byla završena v roce 1989. Zahrady byly součástí staré opevněné španělské osady Fort Santiago, postavené před 400 lety během koloniálního období na Filipínách. Dnes jsou zahrady pečlivě udržovány a slouží k příležitostným venkovním akcím.

Puerta Real Gardens
Puerta Real Gardens
Puerta Real Gardens
Pohled na Manilu z Puerta Real

Rizal Park

Historický městský park se nachází ve čtvrti Ermita. S rozlohou 58 hektarů (140 akrů) je považován za jeden z největších městských parků v Asii. Během španělského koloniálního období bylo toto místo známé jako Bagumbayan. Park hrál významnou roli při utváření historie Filipín. Poprava filipínského vlastence José Rizala 30. prosince 1896 odstartovala filipínskou revoluci proti Španělskému království. Park byl oficiálně pojmenován na Rizalovu počest a památník, postaven nad jeho ostatky, slouží jako symbolické centrum parku.

Rizal Park
Rizal Park – Zmrzlinář, v pozadí pomník José Rizala
Plastická mapa Filipín
Plastická mapa Filipín
Chinesse Garden
Chinesse Garden
Tradiční filipínské malby v Rizal parku
Tradiční filipínské malby v Rizal parku
Rizal park - socha Lapu-Lapu
Rizal park – socha Lapu-Lapu

Manila Ocean Park

Hlavním lákadlem manilského oceánského parku je oceanárium, ve kterém je umístěno 14 000 mořských tvorů z přibližně 277 druhů, z nichž všechny přirozeně žijí v jihovýchodní Asii. Oceanárium má sedm částí a obsahuje 3 000 metrů krychlových mořské vody. Hlavní atrakcí je podvodní tunel uvnitř oceanária s délkou 25 metrů (82 stop) a sklonem 220° na 55 m. Voda v oceanáriu pochází z manilského zálivu a je filtrována tak, aby byla vhodná pro mořský život. Navštívit můžete také tulení a papouščí show ve venkovní části oceanária. Je možnost si vybrat ze dvou variant vstupů. 6 atrakcí za 650 PHP nebo 15 atrakcí za 1080 PHP. Doporučujeme druhou variantu.

 

Manila Ocean Park
Expozice medůz
Manila Ocean Park
Žraloci v akváriu
Potapěč v Manila Ocean Parku
Potapěč v Manila Ocean Parku

Intramuros

Jakmile se přiblížíte ke čtvrti Intramuros, budou vás nahánět neodbytní „tricyklisté na vlastní pohon“ ve snaze vnutit vám okružní jízdu po atrakcích čtvrti. Jeden se sám usmlouval na 200 PHP. Cena je za půl hodiny a předpokládá se, že za půl hodiny nic nestihnete, tak vás to nakonec bude stát mnohem víc. S pomocí Google Maps a svých nohou, žádného průvodce nepotřebujete.

Manila Intramuros
Intramuros – tricykl na vlastní pohon

Na Filipínách se konají svatby převážně v neděli. Aspoň my na ně máme štěstí u obou kostelů – The Minor Basilica and Metropolitan Cathedral a St. Augustin Church.

The Minor Basilica and Metropolitan Cathedral (Manilská katedrála)

Původně se jednalo o farní kostel, založený v roce 1571, spadající pod mexickou arcidiecézí. Až po vydání papežské buly papežem Řehořem XIII se 6. února 1579 se stal samostatnou diecézí. Bazilika byla několikrát poškozena a zničena. Současnou, již osmou, podobu má katedrála od roku 1958. V roce 2012 prošla stavba rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací. V roce 2014 se opět otevřela pro veřejnost. 16. ledna 2015 zde sloužil papež František první papežskou mši.

The Minor Basilica and Metropolitan Cathedral
The Minor Basilica and Metropolitan Cathedral
The Minority Church
Svatba – The Minor Basilica and Metropolitan Cathedral

San Agustin Church (kostel svatého Augustýna)

San Agustin Church neboli kostel svatého Augustýna v Manile je nejstarší stojící kostel na celých Filipínách. Jedná se o barokní, římskokatolický kostel z roku 1607, který je pod patronátem řádu augustiniánů. V roce 1993 se stal jedním ze čtyř barokních filipínských kostelů, které byly nadací UNESCO prohlášeny za Světové dědictví. Filipínskou národní památkou je již od roku 1976.

Kostel sv. Augustýna
Kostel sv. Augustýna
Kostel sv. Augustýna
Svatba – Kostel sv. Augustýna

Poslední a asi nejpoutavější zastávkou je muzeum Casa Manila, které se nachází nedaleko kostela sv. Augustýna. Impozantní svatba ze dřeva a kamene byla dokončena v roce 1980. Objekt je postaven ve filipínském koloniálním stylu. Muzeum se zaměřuje na koloniální životní styl během španělské kolonizace Filipín. Pokud máte čas, můžete nahlédnout i do interiéru, vstup 200 PHP. Ve stylových venkovních prostorách Casa Manila najdete kavárnu i restauraci. Mají tu výbornou kávu! Pokud jste kávoví fajnšmekři, budete nejspíš na Filipínách trpět. Většinou obdržíte obarvenou vodu, ovšem v pořádném hrnku. U snídaně se připravte na nescafe, nejčastěji 3v1.

Káva v Casa Manila
Káva v Casa Manila
Casa Manila
Vstup do Casa Manila
Nádvoří Casa Manila
Nádvoří Casa Manila
Casa Manila
Casa Manila

Manila – druhý den

Baluerte de Sant Diego a Sant Diego gardens

Baluerte de Sant Diego je bašta ve čtvrti Intramuros, která je součástí španělského koloniálního opevnění. Místní průvodci toto označují jako top místo. Asi mají pravdu, je tady hodně vidět kontrast mezi historickou a moderní tváří Manily. Stavba pevnosti začala v roce 1586, dokončena byla o rok později. V letech 1979-1992 prošel objekt rekonstrukcí. Kvůli návštěvnické atraktivitě je stavba obohacena o zahrady. Pozor na golfové míčky! Pod pevností se nachází rozsáhlé golfové hřiště, najdete tu cedule s upozorněním, kde může hrozit úraz.

Baluerte de San Diego
Baluerte de San Diego
Baluerte de San Diego
Kontrast s moderní Manilou
Baluerte de San Diego
Pozůstatky pevnosti

Fort Santiago

citadela postavená v roce 1593 španělským navigátorem a guvernérem Miguelem Lópezem de Legazpi vznikla jako obranný pilíř pro nově založené město Manila. Pevnost je jednou z nejdůležitějších historických památek v Manile. Během španělské nadvlády a druhé světové války zde přišlo o život mnoho vězňů. Před popravou v roce 1896 tu byl uvězněn i filipínský národní hrdina José Rizal.

Fort Santiago
Venkovní expozice fotografií moderní architektury
Fort Santiago
Pohled na druhý břeh
Fort Santiago
Fort Santiago

Paco Park a hřbitov

Paco Park (původně pojmenovaný jako Cementerio General de Dilao) je dnes relaxační zahrada. Kdysi toto místo bylo manilským městským hřbitovem postaveným dominikány během španělského koloniálního období. 30. prosince 1896 zde byl pohřben filipínský národní hrdina Dr. José Rizal. Jeho ostatky byly později převezeny do Rizal parku. Pohřebištěm toto místo přestalo být v roce 1912. Uvnitř hřbitova je kaple zasvěcená sv. Pancratiovi, římskému občanovi, který konvertoval ke křesťanství, za což byl kolem roku 304 popraven ve věku pouhých 14 let. Jeho jméno je řecké a doslovně znamená „ten, který vydrží všechno.“

Kaple zasvěcená sv. Pancratiovi
Kaple zasvěcená sv. Pancratiovi
Hrob José Rizala
Hrob José Rizala

Tímto naše návštěva Manily prozatím končí, ale na konci naší cesty se sem ještě na skok vrátíme. Je čas vyrazit na letiště, raději s předstihem, manilské dopravní zácpy jsou pověstné. V následujících dnech nás čeká objevování ostrova Palawan.

P.S: Stále řešíme, jak se dostat ze Sagady do Manily. Sagadu plánujeme v poslední části cesty v rámci výletu do filipínských Kordiller, konkrétně do Banaue, kam už autobus zarezervovaný máme. Nyní nevíme, jak se dostat zpět do Manily. Již podruhé nám byla zrušena rezervace autobusu a netušíme proč. Bez adrenalinu to asi nebude, ale teď je na řadě Palawan. 🙂

Kompletní galerii fotografií z cesty po Filipínách najdete ZDE

YouTube galerii s krátkými videi najdete ZDE.

Použité zdroje: www.wikipedia.org

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru