Škoda Muzeum, Mladá Boleslav

Muzea veteránů severní Čechy

Pokud máte doma automobilové nadšence, určitě navštivte Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi. Jedna z jeho poboček se nachází v Liberci. Technické muzeum Liberec vystavuje krásné automobilové veterány, tramvaje a autobusy. Ve Vratislavicích, na předměstí Liberce, najdete také menší muzeum zaměřené na automobily s motorem umístěným vzadu. Ve městě Smržovka se můžete podívat na tanky a jinou vojenskou techniku.

Škoda Muzeum

Mladá Boleslav je spojena s výrobou vozů Škoda. V těsné blízkosti moderních výrobních hal najdete Škoda Muzeum. Je umístěno v historické budově z počátku 20. století. Montovaly se zde motory, pak tu byl správní komplex a od roku 1995 tu sídlí Škoda Muzeum. V nedávně době celá expozice, včetně budov, prošla radikální přestavbou. Pokud jste tu kdysi byli, teď můžete srovnávat. Nová expozice Škoda auto sází na kombinaci moderních technologií a umu předchozích generací.

Škoda Muzeum, Mladá Boleslav
Škoda Muzeum, Mladá Boleslav

Expozice Evoluce

V roce 2020 si automobilka Škoda připomíná 125 let od svého založení. Tehdy ovšem nesla název Laurin & Klement a začala výrobou jízdních kol. Od dvou kol ke čtyřem je už jen krůček, jak ukazuje expozice s názvem Evoluce. Kromě historických fotografií, nabízí pohled na vývoj automobilů, ale i výhled do budoucnosti. Část vozů je umístěna v několikapatrovém regále, tak trochu připomínajícím poličku sběratele autíček. V těsné blízkosti jsou tu vozy, které na silnici už stěží uvidíte s těmi, které budeme možná potkávat v blízké budoucnosti.

Škoda Muzeum, Mladá Boleslav
Škoda Muzeum, Mladá Boleslav

Tradice a Preciznost

To jsou názvy dalších expozic. Tradice odkazuje na hodnoty a postoj značky Škoda. V expozici Preciznost zjistíte, co vše je potřeba umět nebo udělat při opravě a restaurování starých aut. Můžete se přenést do historie. S pomocí virtuální reality se projedete Prahou 30. let 20. století.

Škoda Muzeum, Mladá Boleslav
Škoda Muzeum, Mladá Boleslav

Ve virtuální realitě si můžete vyzkoušet závodní speciály na okruhu, nebo se na ně reálně podívat v blízkém depozitu. Depozitář ukrývá sportovní vozy a koncepty, které se nikdy nedostaly na silnici. Třeba Vás tu napadne: Jak by dnešní auta asi vypadala, kdyby se některé koncepty opravdu vyráběly?

Kromě stálých expozic ve Škoda Muzeu najdete také různé doprovodné výstavy, dárkový obchod se suvenýry se značkou Škoda a prostornou restauraci Václav, kde se můžete občerstvit.

Rodný dům Ferdinanda Porscheho

Rodný dům Ferdinanda Porscheho najdete v okrajové části Liberce Vratislavicích. Je to další expozice Muzeum Škoda. První pokusy s elektřinou, prosperující klempířská dílna jeho otce, to vše ovlivnilo Ferdinanda Porscheho natolik, že se stal jedním z nejslavnějších automobilových konstruktérů a tvůrcem mnoha vozu Volkswagen.

Automuzeum Liberec

Necelý kilometr od rodného domu Ferdinanda Porscheho se nachází další automuzeum. Exponáty jsou umístěné v jedné z hal pivovaru Konrád ve Vratislavicích. Soukromé Automuzeum Liberec se zaměřuje na automobily s motory vzadu. Vratislavického rodáka Porscheho připomíná legendární Volkswagen Brouk, kterého navrhl, ale i Porsche 356 a 911. Větší část expozice je věnovaná nejrůznějším vozům značky Fiat a Škoda. Najdete tu některé unikáty jako je čtyřdveřový Velorex.

Automuzeum Liberec, Vratislavice
Automuzeum Liberec, Vratislavice

Technické muzeum Liberec

Velkou sbírku dopravní techniky ukrývá Technické muzeum Liberec. Ve vstupním pavilonu najdete expozici věnovanou historii jízdních kol a motocyklů, doplněnou o modely autíček a motorek. Několik vystavených automobilů je takovou ochutnávkou na cestu do další expozice. Mnohem víc naleštěných veteránů totiž najdete v dalším pavilonu. Cestou do něho se děti mohou povozit na malém vláčku.

Technické muzeum Liberec
Technické muzeum Liberec

Po vstupu si budete připadat jako v historickém autoservise, kde se sjeli nejrůznější značky automobilů ze širokého okolí. Až se pokocháte, v další hale najdete poněkud rozměrnější vozidla. Velká expozice věnovaná autobusové a tramvajové dopravě na Liberecku je doplněna o modely tramvají a autobusů. Můžete si vyzkoušet, jaké to je řídit autobus nebo tramvaj.

Technické muzeum Liberec
Technické muzeum Liberec

Nejen dopravní technika

I když zaměření Libereckého Technického muzea je hlavně na dopravu a nejrůznější vozidla, nabízí také další expozice, které stojí za zhlédnutí.

Technické muzeum Liberec
Technické muzeum Liberec

Expozici “Křídla pro Izrael” vévodí malé letadlo. Dozvíte se zde příběh Vojenské odborné školy leteckých mechaniků, která působila v Liberci. Kolem modelů nejrůznějších historických objektů v Liberci a širším okolí, se dostanete do haly věnované současnému průmyslu. Uvidíte, co vše se v okolí vyrábí a jak některé stroje fungují. Schválně, zkuste si pohrát s místním robotem.

Muzeum obrněné techniky Smržovka

Město Smržovka, ležící necelých 20 kilometrů na jihovýchod od Liberce, ukrývá trochu netypické muzeum veteránů. Exponáty Muzea obrněné techniky Smržovka jsou tanky a obrněná technika.

Muzeum obrněné techniky Smržovka
Muzeum obrněné techniky Smržovka

V halách najdete tanky z druhé světové války a poválečného období, obrněné transportéry, lehká výzvědná vozidla a další techniku využívanou vojskem. Nahlédnout lze do dílny, kde se jednotlivé stroje opravují. V jedné místnosti je i expozice věnovaná válečným událostem na Jablonecku.

Muzeum obrněné techniky Smržovka

Muzeum obrněné techniky Smržovka

Dnešní tip na výlet za veterány byl pestrý, stejně jako veteráni sami. Veterán je podle wikipedie, mimo jiné, vozidlo starší než 20-30 let, které je v dobrém technickém stavu. Takových si můžete ve zmiňovaných muzeích prohlédnout desítky. Ať jsou to obyčejná jízdní kola, motorky, automobily, autobusy, tramvaje nebo obrněné transportéry a tanky, vždy je na co se dívat.

Další fotografie k článku najdete zde.

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Scroll to Top