Kobylí, Biocentrum Ostrůvek

Pozůstatky moře ve vinařské obci Kobylí

Přítomnost pravěkého moře ovlivňuje naši krajinu i dnes. Příkladem jsou dvě na první pohled rozdílná místa, vzdálená od sebe jen kilometr. Jedno, díky svému zvlněnému terénu, vybízí ke hře na schovávanou. Je obohaceno o makety zvířat a veřejné tábořiště. Druhým je poklidný až zanedbaný prostor tůní a jezírek s ornitologickou pozorovatelnou. Na obou najdete stopy po přítomnosti moře. Tento výlet do Kobylí si užijí hlavně děti.

mapa
Interaktivní mapa

Kobylská skála

Mezi obcemi Kobylí, Terezín a Čejč se nad údolím říčky Trkmanky zvedá protáhlý hřbet nazývaný Kobylská skála. Dostat se sem můžete z Čejče po červené turistické značce, která dále pokračuje do Brumovic. Ti pohodlnější, ale s dobrodružnou povahou, mohou přijet vlakem. Vystoupí “mezi poli” na nedaleké zastávce Brumovice. Ke Kobylské skále se dá dostat i autem. Ze silnice číslo 421 odbočuje asfaltová silnička. Malé parkoviště je přímo u zalesněného kopce. Na první pohled tu nečekáte nic zajímavého, ale nenechte se mýlit.

Kobylská skála- pohled na Terezín a Čejč
Kobylská skála- pohled na Terezín a Čejč

3D parkur

V roce 2019 zde byl otevřen 3D parkur. Že nevíte co to je? Místo pro milovníky lukostřelby v reálném prostředí. Jako cíle slouží umělé makety zvěře, rozmístěné po vymezeném území. Makety zvířat jsou většinou trochu skryty v dolíku tak, aby střelba na ně byla bezpečná pro ostatní návštěvníky oblasti. Hlavně děti bude bavit hledat schované modely, i když vyrazíte bez luku. Stanovišť je asi 18 a objevíte na nich třeba bobry, divoké prase, srnu nebo malého dinosaura.

Kobylí, Kobylská skála a 3D parkur
Kobylí, Kobylská skála a 3D parkur

Vycházku po zalesněném kopci si užijí především děti. Je tu nespočet cestiček, údolíček a kopečků. Buďte opatrní. Kromě málo pravděpodobného, ale možného zásahu šípem, hrozí i pád ze skály. Zhruba ve středu lesa, který pokrývá toto území, se táhne skalnatý hřeben lemovaný kolmými stěnami někdejších lomů. V minulosti zde probíhala drobná těžba pískovce, písku, hlín a spraší. Dokladem těžby je opuštěný lom na severozápadní straně návrší i prohlubně na jihovýchodních svazích.

Kobylí, Kobylská skála
Kobylí, Kobylská skála

Lesní bar a tábořiště

Lesní bary jsou tu dokonce dva. Jeden menší u parkoviště na začátku stezky pro lukostřelbu, druhý pak na opačné straně hřbetu v těsné blízkosti jednoho z tábořišť. Veřejná ohniště, umožňující opečení přinesených špekáčků, jsme napočítali 4. V jejich blízkosti najdete připravené zásoby dřeva, které můžete za úplatu využít. Případně si můžete nasbírat nebo donést vlastní.

Kobylí, Kobylská skála a jedno z tábořišť
Kobylí, Kobylská skála a jedno z tábořišť

Fauna a flóra

Jihovýchodní svahy oblasti kolem Kobylské skály jsou pokryty převážně porosty panonských suchých trávníků. Při procházce narazíte na zajímavé květiny a hmyz. Mělo by se tu vyskytovat na 159 druhů rostlin – 31 druhů dřevin, 128 druhů bylin a trav, 121 druhů hmyzu (brouci, motýli a blanokřídlí) a 33 druhů ptáků. Trávníkům dominuje kostřava žlábkatá, ale výrazné zastoupení tu má i kavyl vláskovitý a vousatka prstnatá. Z hmyzu můžete najít kudlanku nábožnou, majku fialovou (pozor, je jedovatá) a z drobných živočichů ještěrku obecnou.

Kobylí, Kobylská skála a stepní porost
Kobylí, Kobylská skála a stepní porost

Divoké kozy

Takovou malou zajímavostí je zdejší stádo volně se pasoucích divokých koz. Jsou tu po celý rok. Zřejmě se o ně někdo stará, protože u jednoho z tábořišť je zbudované jezírko a opodál najdete i jesle se senem. Ve stěně starého lomu je malá jeskyně, která kozám slouží jako nocležiště.

Kobylí, Kobylská skála a kozy
Kobylí, Kobylská skála a kozy

Biocentrum Ostrůvek

Jen necelý kilometr vzdušnou čarou od Kobylské skály najdete Biocentrum Ostrůvek. U autobusové zastávky “Kobylí – statek” se ze silnice odpojuje místní účelová komunikace. Cesta dál vede po valu, který připomíná hráz. U mostu přes říčku Trkmanka začíná naučná stezka vedoucí kolem hlavních míst Biocentra.

Kobylí, Biocentrum Ostrůvek - panel NS
Kobylí, Biocentrum Ostrůvek – panel NS

V okolí říčky Trkmanky a meandrů Kobylského potoka je 13 různě velkých tůní. Ty se nachází v místech, kde ve středověku bylo slané jezero. Dnes tu vede krátká naučná stezka doplněná o zajímavě zpracované informační tabule. Dozvíte se víc o historii, slanomilných rostlinách a živočiších obývajících toto obnovené území. Z malé ptačí pozorovatelny můžete pozorovat hnízdící ptáky. Při troše štěstí zahlédnete i vlhu pestrou nebo volavku červenou

Kobylí, Biocentrum Ostrůvek
Kobylí, Biocentrum Ostrůvek

Blízké i trochu vzdálenější okolí nabízí další zajímavá místa. Pokud máte čas a chuť, můžete navštívit Kobylskou Stezku nad vinohrady. O této nezvyklé rozhledně jsme psali v článku Volně přístupné rozhledny v Jihomoravském kraji. V okolí najdete rozhleden víc, jak zjistíte nejen při pohledu do mapy, ale i v našem dalším článku Cesty na rozhledny Jižní Moravy. Nedaleká Čejč nabízí nejen víno, ale i pověstí opředený léčivý pramen. Je také zajímavá  francouzskými kořeny některých místních obyvatel, jejichž předci přišli dávno před Napoleonovou armádou a bitvou u Slavkova. Neváhejte a vyrazte pěšky, na kole nebo autem objevovat nenápadné krásy naší vlasti. Naše země jich nabízí bezpočet, stačí jen vyrazit.

Sdílejte článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Scroll to Top