Kobylí, Biocentrum Ostrůvek

Pozůstatky moře ve vinařské obci Kobylí

Přítomnost pravěkého moře ovlivňuje naši krajinu i dnes. Příkladem jsou dvě na první pohled rozdílná místa, vzdálená od sebe jen kilometr. Jedno, díky svému zvlněnému terénu, vybízí ke hře na schovávanou. Je obohaceno o makety zvířat a veřejné tábořiště. Druhým je poklidný až zanedbaný prostor tůní a jezírek s ornitologickou pozorovatelnou. Na obou najdete stopy po přítomnosti moře. Tento výlet do Kobylí si užijí hlavně děti.

mapa
Interaktivní mapa

Kobylská skála

Mezi obcemi Kobylí, Terezín a Čejč se nad údolím říčky Trkmanky zvedá protáhlý hřbet nazývaný Kobylská skála. Dostat se sem můžete z Čejče po červené turistické značce, která dále pokračuje do Brumovic. Ti pohodlnější, ale s dobrodružnou povahou, mohou přijet vlakem. Vystoupí “mezi poli” na nedaleké zastávce Brumovice. Ke Kobylské skále se dá dostat i autem. Ze silnice číslo 421 odbočuje asfaltová silnička. Malé parkoviště je přímo u zalesněného kopce. Na první pohled tu nečekáte nic zajímavého, ale nenechte se mýlit.

Kobylská skála- pohled na Terezín a Čejč
Kobylská skála- pohled na Terezín a Čejč

3D parkur

V roce 2019 zde byl otevřen 3D parkur. Že nevíte co to je? Místo pro milovníky lukostřelby v reálném prostředí. Jako cíle slouží umělé makety zvěře, rozmístěné po vymezeném území. Makety zvířat jsou většinou trochu skryty v dolíku tak, aby střelba na ně byla bezpečná pro ostatní návštěvníky oblasti. Hlavně děti bude bavit hledat schované modely, i když vyrazíte bez luku. Stanovišť je asi 18 a objevíte na nich třeba bobry, divoké prase, srnu nebo malého dinosaura.

Kobylí, Kobylská skála a 3D parkur
Kobylí, Kobylská skála a 3D parkur

Vycházku po zalesněném kopci si užijí především děti. Je tu nespočet cestiček, údolíček a kopečků. Buďte opatrní. Kromě málo pravděpodobného, ale možného zásahu šípem, hrozí i pád ze skály. Zhruba ve středu lesa, který pokrývá toto území, se táhne skalnatý hřeben lemovaný kolmými stěnami někdejších lomů. V minulosti zde probíhala drobná těžba pískovce, písku, hlín a spraší. Dokladem těžby je opuštěný lom na severozápadní straně návrší i prohlubně na jihovýchodních svazích.

Kobylí, Kobylská skála
Kobylí, Kobylská skála

Lesní bar a tábořiště

Lesní bary jsou tu dokonce dva. Jeden menší u parkoviště na začátku stezky pro lukostřelbu, druhý pak na opačné straně hřbetu v těsné blízkosti jednoho z tábořišť. Veřejná ohniště, umožňující opečení přinesených špekáčků, jsme napočítali 4. V jejich blízkosti najdete připravené zásoby dřeva, které můžete za úplatu využít. Případně si můžete nasbírat nebo donést vlastní.

Kobylí, Kobylská skála a jedno z tábořišť
Kobylí, Kobylská skála a jedno z tábořišť

Fauna a flóra

Jihovýchodní svahy oblasti kolem Kobylské skály jsou pokryty převážně porosty panonských suchých trávníků. Při procházce narazíte na zajímavé květiny a hmyz. Mělo by se tu vyskytovat na 159 druhů rostlin – 31 druhů dřevin, 128 druhů bylin a trav, 121 druhů hmyzu (brouci, motýli a blanokřídlí) a 33 druhů ptáků. Trávníkům dominuje kostřava žlábkatá, ale výrazné zastoupení tu má i kavyl vláskovitý a vousatka prstnatá. Z hmyzu můžete najít kudlanku nábožnou, majku fialovou (pozor, je jedovatá) a z drobných živočichů ještěrku obecnou.

Kobylí, Kobylská skála a stepní porost
Kobylí, Kobylská skála a stepní porost

Divoké kozy

Takovou malou zajímavostí je zdejší stádo volně se pasoucích divokých koz. Jsou tu po celý rok. Zřejmě se o ně někdo stará, protože u jednoho z tábořišť je zbudované jezírko a opodál najdete i jesle se senem. Ve stěně starého lomu je malá jeskyně, která kozám slouží jako nocležiště.

Kobylí, Kobylská skála a kozy
Kobylí, Kobylská skála a kozy

Biocentrum Ostrůvek

Jen necelý kilometr vzdušnou čarou od Kobylské skály najdete Biocentrum Ostrůvek. U autobusové zastávky “Kobylí – statek” se ze silnice odpojuje místní účelová komunikace. Cesta dál vede po valu, který připomíná hráz. U mostu přes říčku Trkmanka začíná naučná stezka vedoucí kolem hlavních míst Biocentra.

Kobylí, Biocentrum Ostrůvek - panel NS
Kobylí, Biocentrum Ostrůvek – panel NS

V okolí říčky Trkmanky a meandrů Kobylského potoka je 13 různě velkých tůní. Ty se nachází v místech, kde ve středověku bylo slané jezero. Dnes tu vede krátká naučná stezka doplněná o zajímavě zpracované informační tabule. Dozvíte se víc o historii, slanomilných rostlinách a živočiších obývajících toto obnovené území. Z malé ptačí pozorovatelny můžete pozorovat hnízdící ptáky. Při troše štěstí zahlédnete i vlhu pestrou nebo volavku červenou

Kobylí, Biocentrum Ostrůvek
Kobylí, Biocentrum Ostrůvek

Blízké i trochu vzdálenější okolí nabízí další zajímavá místa. Pokud máte čas a chuť, můžete navštívit Kobylskou Stezku nad vinohrady. O této nezvyklé rozhledně jsme psali v článku Volně přístupné rozhledny v Jihomoravském kraji. V okolí najdete rozhleden víc, jak zjistíte nejen při pohledu do mapy, ale i v našem dalším článku Cesty na rozhledny Jižní Moravy. Nedaleká Čejč nabízí nejen víno, ale i pověstí opředený léčivý pramen. Je také zajímavá  francouzskými kořeny některých místních obyvatel, jejichž předci přišli dávno před Napoleonovou armádou a bitvou u Slavkova. Neváhejte a vyrazte pěšky, na kole nebo autem objevovat nenápadné krásy naší vlasti. Naše země jich nabízí bezpočet, stačí jen vyrazit.

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru