Muzeum veteránů

Muzea veteránů západně od Prahy

Muzea veteránů na Rakovnicku by nejspíš byl přesnější název, ale to bychom ale museli vynechat i jedno zajímavé dál od Prahy, které jsme navštívili při naší cestě z Moravy.

mapa auta

Retro Auto Muzeum Strnadice

Jak již evokuje samotný název Retro Auto Muzeum čekejte zde auta z doby, ne až tak dávno minulé. Zkrátka z dnešního pohledu retro. Ve výběru aut tady najdete i několik kousků z 50. let, ale většinu sbírky tvoří automobily ze 70. let 20. století a výše.

Škoda Felicia Fun
Škoda Felicia Fun
Tatra Beta
Tatra Beta

V několika tematicky rozdělených expozicích uvidíte přes 160 vozů a určitě přes 30 kousků čekajících na rekonstrukci v částečně otevřené venkovní hale. Najdete tu některé starší vozy, které můžete potkat na silnici i dnes (Škoda 120, Škoda Garde..), ale také rarity v podobě malosériových vozů, o kterých jste možná ani neslyšeli (Felicia Fun, Škoda a Tatra Beta, MTX Roadster i ve verzi cabrio, Laureta M3B..).

V  expozici komunálních vozidel si zavzpomínáte na Škodu 1203 v různých verzích, jak provázela člověka celým životem. Od sanitky, přes užitkový vůz, až po vůz pohřební. Zábavou pro děti je zde okruh, který si mohou projet ve šlapacích motokárách.

Praga RN AS16
Praga RN AS16
Škoda 1203 - Retro automuzeum Strnadice
Škoda 1203 – Retro automuzeum Strnadice

Muzeum sportovních vozů Lány

V tomto muzeu nejsou úplně typické veterány. Vozy jsou mladší, ale také o hodně rychlejší než ty, co běžně považujeme za veterány – vítejte v Muzeu sportovních vozů. Toto muzeum se nachází v objektu bývalé samoobsluhy a má dvě podlaží. Ve spodním patře najde hlavně vozy určené pro rallye a také pár veteránů. S výstupem o patro výš stoupá i počet koní pod kapotou umístěných vozů.

Lotus Renault GP (R31)
Lotus Renault GP (R31)
Porche 911 (1985)
Porche 911 (1985)

V horním patře totiž naleznete okruhové speciály a vozy formule a to od roku 1967 do současnosti (např. formule F3 nebo formule F1 stáje Lotus) to vše doplněné o vavřínové věnce a kombinézy jezdců. Děti, ale i tatínky možná zaujme závodní trenažer, který si můžete vyzkoušet.

Muzeum sportovních vozů Lány
Muzeum sportovních vozů Lány
Muzeum sportovních vozů Lány
Muzeum sportovních vozů Lány

Muzeum Amerických vozů v Lužné

muzeu amerických historických automobilů JK Classics v obci Lužné u Rakovníka si budete připadat jako v Americe, jak ji známe ze starých filmů. Hudba ze 60. a 70. let minulého století skvěle podbarvovala prohlídku nejrůznějších „amerik“. Prostorné a na Evropské poměry obrovské stoje značek Cadillac, Buick, jsou v poslední hale doplněny o silná auta jako je Ford Mustang, Dodge Challenger, Chevrolet Corvette. Expozici doplňují pravé americké trucky. Krásní naleštění krasavci, samý chrom.

Muzeum Amerických vozů v Lužné
Muzeum Amerických vozů v Lužné
Muzeum Amerických vozů v Lužné
Muzeum Amerických vozů v Lužné

Americké filmy a seriály připomínají i další exponáty. Při spatření vozu Cadillac Superior Royale Rescuer se mi vybavil film Krotitelé duchů a jejich zásahové vozidlo. Ve venkovní expozici září žlutý školní autobus. Můžete se stát Otou ze seriálu Simpsonovi a otevírat dveře.

Vaše děti si pohrají v jeho zadní části, přestavěné na hernu.

Muzeum Amerických vozů v Lužné
Muzeum Amerických vozů v Lužné
Muzeum Amerických vozů v Lužné
Muzeum Amerických vozů v Lužné

ČD muzeum v Lužné u Rakovníka

Nedaleko zastávky Lužná u Rakovníka je ČD muzeum. Zde najdete také veterány. Ty vlakové. Na rozsáhlém prostoru zahrnujícím dílny, točnu s rotundou a venkovní kolejiště, můžete obdivovat nejrůznější lokomotivy. Z těch mladších tu najdete Brejlovce, kterého ještě dnes potkáte na kolejích. Je tu i Bardotka, Hurvínek, Kafemlejnek, Albatros a mnoho jiných lokomotiv s exoticky znějícími jmény.

Děti zabaví model železnice s pohybujícími se vláčky nebo i hřiště s vagónky inspirované Mašinkou Tomášem. Občerstvení si můžete dopřát v odstaveném restauračním voze.

ČD muzeum v Lužné u Rakovníka
ČD muzeum v Lužné u Rakovníka
"Stříbrný šíp"
„Stříbrný šíp“

Motocykly

Pokud jste milovníky jednostopých vozidel, můžete na západ od Prahy, navštívit rovnou dvě muzea věnovaná motocyklům. Jsou to  Muzeum veteránů Pavlíkov nebo blízko hradu Křivoklát Motocyklové muzeum Křivoklát. Do jeho expozice láká stará benzínová pumpa umístěná nedaleko hradu Křivoklát.

Pokud jsme Vás tímto článkem inspirovali pro cestu do uvedených muzeí, vyčleňte si na na ně alespoň jeden den. Jste-li nadšenci, kterým benzín, nafta a jiné provozní a mazací látky voní, budete ho potřebovat. My s sebou většinou máme “urychlující článek” v podobě syna, který zatím poměrně brzy ztrácí trpělivost s naším “kocháním se autíčky”. Pro něj vybíráme jinou zábavu. Možná jste na tom stejně a proto oceníte další články z oblasti Středočeského kraje s tipy na výlety.

Máte-li rádi muzea veteránů jako my, v kategorii veteráni najdete články o dalších muzeích v republice, která jsme navštívili.

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru