Praha s dětmi

Praha je hlavní město naší republiky a každý Čech by ji měl aspoň jednou navštívit. My se do Prahy vypravili se synem (1. stupeň ZŠ) a v jeho případě se zatím o zájmu o památky nedá moc mluvit. Tedy naše výlety po Praze byly kombinací památek a míst, kde se podle syna „něco děje“.

Pražský hrad

Dominantou Hradčan je Pražský hrad. Je to komplex několika budov, nádvoří a zahrad. Býval sídlem českých králů a dnes je sídlem prezidenta. Prošel mnoha stavebními úpravami a přístavbami. Poslední velkou úpravou byla ta, měnící prostor hradu na sídlo prezidenta, kterou prováděl Josip Plečnik pod záštitou T.G. Masaryka.
Na hradě najdete katedrálu sv. Václava, baziliku sv. Jiří a několik dalších kaplí. V areálu je i tzv. Zlatá ulička, kde podle legendy, za vlády císaře Rudolfa, žili alchymisté. Je tu i věž Daliborka pojmenovaná po prvním vězni Daliborovi z Kozojed (o její popularizaci se zasloužil i Bedřich Smetana svou operou Dalibor).

Katedrála svatého Víta
Katedrála svatého Víta
Pohled na Pražský hrad a katedrálu sv. Víta
Pohled na Pražský hrad a katedrálu sv. Víta

Dalším symbolem Prahy je Katedrála sv. Víta spojena s významnými okamžiky našich dějin. Její stavbu zahájil Karel IV, ale k jejímu dokončení do podoby jak ji známe, došlo až na začátku 20. století. Vnitřní prostor katedrály zdobí krásná vitrážová okna a bohatá sochařská výzdoba. Na jižním průčelí pak upoutá pozornost Zlatá brána, mozaika se svatým výjevem. Lze vystoupat i na velkou Jižní věž katedrály. Za výstup budete odměněni pohledem na Prahu a navíc se cestou nahoru můžete podívat na zvony.

Okolí Pražského hradu

Nedaleko hradu je i areál Strahovského kláštera s Památníkem národního písemnictví, Strahovskou knihovnou a kostelem Nanebevzetí Panny Marie sousedící s klášterem premonstrátů.

Na Loretánském náměstí najdete Loretu.

Loreta
Loreta

Co to je? Poutní místo s komplexem barokních staveb. Na věži kostela je proslulá zvonkohra od pražského hodináře P. Neumanna z roku 1693 s 27 zvonky. Na kladívka propojená s klaviaturou v každou celou hodinu hrají mariánskou poutní píseň Tisíckrát pozdravujeme Tebe.

Karlův most

Další turistickou zastávkou v Praze je bezesporu Karlův most. Na ten se z Hradu můžete dostat různě, třeba ulicí Nerudovou pojmenovanou po našem slavném spisovateli, který ve svém díle život v těchto místech popisoval. Nebo kratší cestou po zámeckých schodech. Schodišti, které začíná na Hradčanském náměstí a díky schodům lépe překonává velký výškový rozdíl Hradčan a zbytku Malé strany. Nezaměňujte se Starými zámeckými schody, o kterých zpíval Karel Hašler. Ty vedou od východního vstupu do Pražského hradu.

Karlův most
Karlův most

Karlův most se svými 16 oblouky spojuje Malou stranu a Staré město. Na obou koncích mostu jsou věže. Od konce 17. století byla na most postupně instalována převážně barokní sousoší. Dnes jich zde najdeme 30. Mezi nejznámější patří socha sv. Jana Nepomuckého nebo socha Brunclíka (nebo Bruncvíka) se lvem.

Na Malé straně pod prvními pilíři mostu se nalézá malebné území s názvem Kampa. Je to ostrov, který od Malé strany odděluje říčka Čertovka. Ta sloužila, jako mlýnský náhon pro místní mlýny. Díky své malebnosti bývá toto území nazýváno jako Pražské Benátky.

Mlýnské kolo a Čertovka
Mlýnské kolo a Čertovka

Staroměstské náměstí

Největším lákadlem Staroměstského náměstí je Staroměstská radnice s Orlojem. Od Karlova mostu se sem dostanete relativně úzkou Karlovou ulicí plnou turistů. Zkuste popojít jen o blok dál po směru toku Vltavy a použít o poznání klidnější a také širší Platnéřskou ulici.

Pražský orloj nalezneme na jižní straně věže Staroměstské radnice. Jsou to středověké astronomické hodiny, na kterých lze odečíst různé časy, astronomické cykly, polohu Slunce a Měsíce a plno dalších údajů. Nad astronomickým ciferníkem jsou dvě okna. Z jednoho vychází a druhým mizí dvanáct apoštolů. Ti spolu s kohoutem a kostlivcem ožívají každou celou hodinu. Na Staroměstském náměstí je plno dalších věcí; Pomník Mistra Jana Husa nebo Týnský chrám.

Orloj - pohled z loubí
Orloj – pohled z loubí
Pražský orloj
Pražský orloj

Kam při návštěvě Prahy s dětmi?

Království železnic

Jen kousek od zastávky metra B Anděl na ulici Stroupežnického se nachází Království železnic. Možná už jste o něm slyšeli. Jde o model části Středočeského kraje s kolejištěm a funkčními modely vlaků. Je poměrně velký, snad největší u nás. I když nás trošku zklamal. Proč? Kolejiště je opravdu rozlehlé, ale jezdí tu málo vlaků v porovnání s „malým“ Modelovým světem v Brně. Můžete se kochat různými známými stavbami, jako je například Karlštejn. To bohužel děti moc neocení. Co je tady lákadlem pro děti? A proč jsme tu nakonec strávili skoro 3 hodiny?

20180828 100117 1
Království železnic
Království železnic
Království železnic

V mezipatře jsou umístěné části různých dopravních prostředků. Kus tramvaje, autobusu, vagón vlaku. Děti si zde mohou hrát na řidiče. Na obrazovce před nimi se přehrává natočená smyčka průjezdu daného prostředku vybranými místy v kraji.

Naštěstí pro doprovod je zde několik židlí a automat s občerstvením. Při odchodu jsme objevili papírový model Prahy. Je tak trochu ukrytý v jedné boční místnosti.

Petřín a zrcadlové bludiště

Necelého 1,5 kilometru po rovině nebo 2-3 zastávky tramvají od Království železnic, je zastávka Újezd. Možná už tušíte, vydali jsme se k dolní stanici lanovky na Petřín. Nejspíš Vás zarazí fronta čekajících, ale ta je dána omezenou přepravní kapacitou a dobou jízdy lanovky. Během jízdy bylo zajímavé pozorovat, jak se proti nám z hora řítí druhý vůz. Naštěstí v prostřední stanici jsme se úspěšně vyhnuli. Lanovka je pozemní a funguje na principu protiváhy a tažných lan.

Petřínská rozhledna je takovou mladší sestrou slavné Pařížské Eiffelovy věže, která sloužila jako předloha pro její postavení. V parku pod ní bylo dost živo. Některé odradí od výstupu pohled na roštové schody a výška rozhledny, že lze použít na rozhlednu i výtah jsme zjistili dodatečně.  Z rozhledny se Vám naskytne krásný pohled na Prahu.

20180828 131127 1
Petřínská rozhledna
Zrcadlové bludiště
Zrcadlové bludiště

Znáte zrcadlové bludiště? Byla jsem tam prvně asi jako 6-ti leté dítě. Tehdy mi připadalo bludiště obrovské. Dnes si říkám, jak je malinké. Labyrint jsme prošli rychle. Nikdo tam nebyl. Zato u různě křivých zrcadel, která vás zdeformují hůř než Photoshop (editor na úpravy fotek) byl nával. Všichni se snažili vyfotil v pitoreskních zrcadlových deformacích. Pokud už budete na Petříně, můžete se odtud procházkou dostat zpět ke Strahovskému klášteru a na Pražský Hrad. Je to hezká procházka parkem, kde je lidí trochu méně než u hlavních památek.

Muzeum Lega

Muzeum Lega najdete v centru města v ulici Národní. Existují i další mimo Prahu, toto má být ale největší. Kluci nadšeně obdivovali vlaky a celé lego-městečko postavené v blízkosti herny.

Muzeum Lega Praha
Muzeum Lega Praha
Muzeum Lega Praha
Muzeum Lega Praha

Impozantní byl model Karlova mostu a Taj Mahal. Avšak rodiče pozor! Muzeum je spojeno s obchodem, tak se na to raději připravte (obalte si nervy a naplňte peněženky).

Muzeum Lega Praha
Muzeum Lega Praha
Muzeum Lega Praha
Muzeum Lega Praha

Divadlo kouzel Pavla Kožíška

Divadlo kouzel Pavla Kožíška je mimo centrum, na periferii. Takže Prahu necháte tak trochu za zády. Čeká vás cesta metrem po lince C na stanici Ládví a poté pomocí příměstské dopravy do Líbeznic. Tedy pokud nejedete autem. Divadlo jsme našli snadno, je na náměstí v budově bývalého zámku. V přízemí je příjemná pizzerie, kde si můžete dát oběd a vyčkat na začátek představení.

Jak plyne už z názvu, divadlo vede známý kouzelník Pavel Kožíšek. Představení, které jsme navštívili, bylo zaměřené na děti a cestování. Na pozadí kulis známých míst světa se odehrála různá kouzla. U některých došlo i k jejich „neúmyslnému“ prozrazení. Děti tak mohli vidět, jak takové kouzlo vzniká a že je to mnohdy jen o šikovnosti. Snad i pár triků takto pochytili a mohli je předvést před kamarády.

Divadlo Kouzel
Divadlo Kouzel
Pavel Kožíšek a Hana Mašlíková
Pavel Kožíšek a Hana Mašlíková

Pražská ZOO

Pražská ZOO je tak trochu pojem. Pokud si ji opravdu chcete projít, je to na celý den. V blízkosti ZOO jsou placená parkoviště. Pokud budete mít auto zaparkované někde jinde, dostanete se sem autobusem 112, jedoucím z přestupní stanice metra Nádraží Holešovice. My jsme nešli hlavním vstupem, ale využili jsme asi 300 metrů vzdálený (trochu do kopečka) severní vstup. Mělo to výhodu, než se sem dostali návštěvníci z fronty od hlavního vstupu, my už jsme měli prohlédnuté slony, žirafy i hrochy.

Zoo Praha
Zoo Praha [1]
Zoo Praha
Zoo Praha [1]

Využili jsme místní vláček a popovezli se na nejvyšší místo v ZOO. Za jízdy jsme pozorovali zvířata a kochali se výhledem na Prahu. Malé občerstvení jsme si dali kavárně a cukrárně Černohouska, u které najdete i dětské hřiště. Je poblíž horní stanice lanovky.

Lanovka

S lanovkou byl trochu problém. Pohled směrem dolů není pro jedince se strachem z výšek moc lákavý. Pokud jste na tom podobně a přesto chcete lanovku (za poplatek) využít, raději jeďte ze spodní stanice. My nakonec šli pěšky a obdivovali papoušky a lední medvědy.

Zoo Praha
Zoo Praha [1]
Zoo Praha
Zoo Praha [1]

Zvířat je tu opravdu mnoho. Najdete tu lemury, tučňáky, lachtany (během vystoupení úspěšně imitující tuleně), gorily a kdo ví co ještě. Doporučuji domácí přípravu a vybrat ta zvířata, která opravdu chcete vidět. Jinak můžete ujít i víc, než jen 10 km, což je zhruba délka všech cestiček v ZOO.

Určitě se s dětmi zastavíte na některém z hřišť. My jsme opakovaně na delší dobu uvízli na hřišti s názvem Rezervace Bororo. Centrem Rezervace Bororo je věžovitá stavba s několika patry doplněná o skluzavku, kde děti mohou prolézat sem a tam, hrát na honěnou s kamarády, které si tu lehce najdou.

Pokud máte stále dost sil, v Troji, kde se ZOO nachází je i Botanická zahrada s velkým tropickým skleníkem Fata Morgana a vinicí sv. Kláry. Proti hlavnímu vstupu do ZOO je Trojský zámeček obklopený zahradou.

Bororo
Bororo
Zámeček Troja
Zámeček Troja

Doufám, že jste našli inspiraci, kam se s dětmi v Praze podívat. Pokud žijete v Praze a blízkém okolí, jsou to pro Vás místa notoricky známá a třeba by jste znali lepší. Zkuste nám je doporučit, ať při další návštěvě něco nového a zajímavého s dětmi objevíme.

[1] Za fotografie zvířátek děkujeme Pochli

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru