Dům přírody Litovelského Pomoraví

Přírodní galerie – Dům přírody Litovelského Pomoraví

Unikátní krajinu lužních lesů kolem řeky Moravy ve zmenšeném měřítku, prezentuje Dům přírody Litovelského Pomoraví. Najdete ho na okraji Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví v Horce nad Moravou. Na rozlehlém 15 hektarovém pozemku jsou malebná zákoutí, netradiční herní prvky pro děti, překvapivé umělecké objekty a nízkoenergetický dům se zázemím nejen pro turisty.

Interaktivní mapa
Interaktivní mapa

Centrum ekologických aktivit Sluňákov

Sluňákov je centrum environmentální výchovy, které vzniklo díky podpoře Statutárního města Olomouce. Jeho sídlo je v nízkoenergetickém domě. Název centra je odvozen od označení celistvých křemenců – sluňáků. Sluňákov nabízí své aktivity pro školy, rodiny s dětmi a širokou veřejnost. Provozuje také přírodní galerii Dům přírody Litovelského Pomoraví a připojené návštěvnické centrum CHKO Litovelského Pomoraví. V návštěvnickém informačním centru si můžete vyzvednout pracovní listy pro některou z pátracích her nebo badatelské tašky. Najdete tu i prodejnu suvenýrů a malé občerstvení.

Centrum ekologických aktivit Sluňákov
Centrum ekologických aktivit Sluňákov

Galerie v přírodě 

Při procházce areálem této galerie najdete několik uměleckých děl, které mají umocnit prožitek z putování krajinou lužních lesů. Svým způsobem se jedná o komponovanou krajinu podobnou anglickým romantickým parkům, které najdeme u některých zámků např. Lednicko-valtický areál.

Mapa areálu
Mapa areálu

Rajská zahrada

Rajská zahrada rostlin a živočichů připomíná loď kotvící uprostřed rozlehlých travnatých ploch. Jedna z cest k ní vede lipovou alejí vysazenou s pomocí lidí z Veenendaalu v Nizozemí, partnerského města Olomouce. Autorem pozoruhodné stavby, Rajské zahrady, je všestranný umělec František Skála.

Rajská zahrada
Rajská zahrada

Samotný prostor uvnitř Rajské zahrady je unikátní. Je jen na vás a vaší představivosti, k čemu se přikloníte. Může představovat klášterní rajskou zahradu, průčelí hanáckého domu s předzahrádkou nebo jen prostor pro zklidnění a meditaci.

Rajská zahrada
Rajská zahrada

Dovnitř areálu se dostanete s pomocí klíče, který si vyzvednete v Informačním centru. Návštěva je možná i při hraní některé z místních her (např. Pátrací hra 7 bran litovelského pomoraví).

Lesní chrám

Lesní chrám je kombinací prostoru pro zamyšlení, rozjímání i výhledy. Dubové sloupy připomínající kostru obrovského zvířete nesou na svém vrcholu malou vyhlídkovou plošinu. Vypráví o putování Slunce. Kruh ze čtyř lavic uvnitř chrámu odkazuje na roční období, čtyři světové strany, čtyři přírodní živly. Autorem je Miloslav Fekar, který o svém díle říká, že je to „splněný dětský sen o navštěvování chrámu ukrytého v lese, který je zasvěcen přírodě a vztahu k ní.“

Lesní chrám
Lesní chrám

Mimo objekt chrámu realizoval Miloslav Fekar také netradiční herní prvky s názvem Kouzelné lesy poznání, zvuků a pocitů. Jedná se o zákoutí s dřevěnými herními prvky odkazující na přírodu. Zde si můžete vyzkoušet jaké pohyby dělá za letu pták, poznat stromy podle kůry nebo sledovat tok řeky plné meandrů.

Kouzelné lesy poznání, zvuků a pocitů
Kouzelné lesy poznání, zvuků a pocitů

Sluneční hora snů

Sluneční hora snů nabízí také výhledy do okolí. Tento umělý krajinný útvar je dílem Miloše Šejna. Cesta vzhůru, ve formě spirály, je na první pohled skryta, stejně tak jako nitro hory. Uvnitř hory se ukrývá tajemný svět, svět kamenů. Najdete tu čtyři osobité niky v okolí centrální studny odkazující na čtyři živly. Zvon na vrcholu jen umocňuje spiritualitu tohoto místa a probouzí citlivost ke všemu kolem nás.

Sluneční hora snů
Sluneční hora snů

Ohniště zlaté spirály

Ohniště zlaté spirály odkazuje ke spirále života i dokonalosti Zlatého řezu. Kamenná zeď ohraničující ohniště totiž leží na půdorysu Zlatého středu. Autorem je Marcel Hubáček, který o svém výtvoru říká: „Oheň provází lidstvo od nepaměti. Stává se součástí všech rituálů, posvátných obřadů a iniciačních procesů. Podvědomě si ho každý nese v sobě. Ohniště se stává jakýmsi posvátným místem novodobého rituálu stvoření na jedné a zániku na druhé straně. A proto ohniště ve tvaru zlaté spirály, která je sama symbolem života, ještě umocňuje energii proměny a věčného koloběhu života hmoty a vědomí.“

Ohniště zlaté spirály
Ohniště zlaté spirály

Dotek přírody i podnět k zamyšlení

V přírodním areálu najdete během procházky i další zajímavá místa. Některé vás budou inspirovat k zamyšlení, jiné pak k pozorování života kolem sebe. Jsou to třeba popisy jednotlivých uměleckých objektů nebo Bilbova píseň od spisovatele R.R. Tolkiena u ohniště.

mostek
mostek

V celém areálu je několik mostků, které jsou pokryty slovy a ornamenty. Každý mostek je jiný, svůj. Mostky leze využít i jako lavičky k odpočinku nebo rozjímání nad pomíjivostí života. Tu svým způsobem prezentuje zuhelňatelý strom ukrytý pod přístřeškem s vyhlídkou na blízké mokřady. U mokřadů, stejně jako u nedalekého rybníčka, se můžete zaposlouchat do zvuků okolní přírody. Díky systému lávek vedoucích nad mokřady se můžete z blízka seznámit také s jejich obyvateli (žáby, vážky atd.). U rybníčku lze k pozorování a odpočinku využít jedno ze dvou mol vyčnívajících nad vodní plochu. 

Vyhlídka nad mokřady
Vyhlídka nad mokřady

Dům přírody Litovelského Pomoraví nabízí ve své nevšední přírodní galerii úžasná místa pro procházku, meditaci, ale i k zamyšlení. Toto místo zaujme nejen děti, ale i jejich rodiče.

 

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru