Rozhledny a vyhlídková místa

Rozhledny nás nikdy nepřestanou fascinovat, jsou úžasné v každé roční době. Během léta jsme několik dalších objevili. 

Interaktivní mapa rozhleden a vyhlídkových míst
Interaktivní mapa rozhleden a vyhlídkových míst

Vyhlídková plošina Nad doly, okres Svitavy

Vyhlídková plošina Nad doly je hodně netypická rozhledna. Dala by se označit za „podhlednu“. Na plošinu, ze které se otevírají výhledy do okolí totiž musíte sestoupit po 124 schodech dolů ze svahu. 

Najdete ji na svahu Hřebečského hřbetu nedaleko Moravské Třebové. K této zvláštnosti se nejlépe dostanete z Hřebče po červené turistické značce směřující k Anenské Studánce. Po dvou kilometrech dojdete na rozcestí Nad doly (606 m n. m.), ze kterého odbočíte vpravo k vyhlídce. 

Vyhlídková plošina Nad doly
Vyhlídková plošina Nad doly

Schodiště vedoucí k vyhlídce je z několika částí a kopíruje terén pod sebou. Z nejhornější příčky tak neuvidíte dole položenou plošinu. Nosnost schodiště zakotveného v opukovém skalním srázu je omezena na 8 lidí. Na schodech je i několik malých plošin, umožňující pohodlné míjení návštěvníků. 

Z plošiny je pěkný výhled na Moravskou Třebovou, Hřebečský tunel nebo vrch Roh, nejvyšší vrch Hřebečského hřbetu. 

Výhled z vyhlídkové plošiny Nad doly
Výhled z vyhlídkové plošiny Nad doly

Rozhledna Dobrá voda, okr. Český Krumlov

Budete-li na výletě okolo Lipna, zastavte se na nové rozhledně v parku významného šumavského básníka Adalberta Stiftera. Zaparkovat můžete na parkovišti u muzea Adalberta Stiftera. Zde najdete rozcestník a jeden z bodů naučné stezky nesoucí nesoucí básníkovo jméno. Odtud, částečně po této naučné stezce, se dostanete až k rozhledně. U turistického rozcestníku Dobrá voda se dejte lipovou alejí k poutnímu kostelu Panny Marie Bolestné. Od kostela na vrch k rozhledně se dostanete po některé z cest Schifterova parku. 

Rozhledna Dobrá voda

Rozhledna stojí na vrcholu kopce Dobrá Voda v nadmořské výšce 862 m. Tato nová rozhledna, z podzimu 2021, má úctyhodnou výšku 37 metrů. Horní vyhlídková plošina je ve výšce 32 metrů. Rozhledna je celokovová a vede na ni 169 roštových schodů.

Rozhledna Dobrá voda, panoramatický výhled z vrcholu

Výhled je dechberoucí. Uvidíte vodní nádrž Lipno od Radoslavi až k Pihlovské zátoce, Šumavu, Špičák, Houbový vrch a dokonce Alpy. Vstup na rozhlednu je zdarma a otevřena je celoročně.

Vyhlídkové místo u rozhledny Mandloňové sady, okr. Břeclav

V období květu mandloní turisté míří na rozhlednu Mandloňové sady. Pokud se do Hustopečí vydáte, prodlužte si procházku a zastavte se na tomto vyhlídkovém místě. Dostanete se sem od parkoviště u hřbitova směrem za krematorium a dále po polní cestě. Na jaře buďte cestou opatrní, v trávě se skrývají mláďata zajíců.

Vyhlídkové místo Sud
Vyhlídkové místo Sud

Toto místo nabízí jiný pohled na město Hustopeče, Pálavu i vinohrady v okolí. Dále po polní cestě můžete dojít k mandloňovému sadu a sadem ke zmíněné rozhledně Mandloňové sady

Rozhledna Floriánka, okr. Uherské Hradiště

Rozhlednu Floriánku najdete nedaleko obce Polešovice v jižním cípu Zlínského kraje. Z rozhledny je za dobrého počasí vidět nedaleký hrad Buchlov, Moravský Písek, Staré Město u Uherského Hradiště a samozřejmě Chřiby, Bílé Karpaty i Pálava. 

Rozhledna Floriánka, výhled
Rozhledna Floriánka, výhled

K rozhledně vede několik cest. Můžete se sem vydat buď z Polešovic, kdy budete stoupat přes místní lesopark Skalka. Ti pohodlnější, přijíždějící autem, odbočí ze silnice spojující obce Vážany a Tučapy na malé parkoviště nedaleko rozhledny. K rozhledně je to pak asi 150 metrů po polní cestě.

Rozhledna Floriánka

Rozhledna Floriánka je 20 metrů vysoká a vede na ni 80 roštových schodů. Konstrukce rozhledny kombinuje modřínové dřevo s ocelovým schodištěm. Svůj název nese Floriánka na připomínku poslední odrůdy vinné révy vyšlechtěné ve Šlechtitelské stanici vinařské v Polešovicích. Odrůda Floriánka je moštová bílá odrůda, zapsaná do Státní odrůdové knihy v roce 2010. Podrobnosti o vínu i rozhledně najdete na plaketě umístěné pod rozhlednou. 

Plaketa u rozhledny Floriánky
Plaketa u rozhledny Floriánky

Na podzim, kdy se krátí dny, jsou rozhledny vděčným cílem výletů. Cesta na rozhlednu potěší jak malé tak velké turisty a odměnou za výstup bude nabízený výhled do kraje.

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru