V předchozím článku na blogu jsme psali o turistických zajímavostech v Českém Krumlově. V dnešním článku Vám představíme turistické zajímavosti, které jsme objevili po cestě do Českého Krumlova a zpět na Moravu.
Zámek Jaroměřice nad Rokytnou
Cestou z východní Moravy do Českého Krumlova nemůžete minout Jaroměřice nad Rokytnou. Krásný barokní zámek tu zabírá jednu ze stran trojúhelníkového náměstí. Původně tvrz a pak renesanční zámek byl do dnešní velkolepé podoby přebudovaný v letech 1700 – 1737 za působení rodu Questenberků na tomto panství. Jaroměřice tehdy měly velkou knihovnu, galerii, divadlo a vlastní kapelu. Kapelníkem zámecké kapely byl také známý český hudební skladatel František Václav Míča, který je autorem vůbec první české opery O založení města Jaroměřic.
Překvapením pro nás byla nová barva zámku. Dnes je z větší části žlutý. Červeno bílý, jak si ho pamatujeme z minulosti a starších fotek, zůstal už jen přilehlý kostel sv. Markéty s typickou barokní kopulí.
Prošli jsme si anglický park oddělený od formální francouzské zahrady říčkou. Při procházce jsme obdivovali monumentální stavbu zámku a trpaslík (synova oblíbená přezdívka) hejno kačen dovádějící na říčce Rokytné.
Muzeum veteránů v Nové Bystřici
Nová Bystřice je centrem regionu, který se nazývá Česká Kanada. Leží cca 80 km od Českého Krumlova a jen kousínek od Rakouských hranic. My se chtěli podívat do muzea úzkokolejky a kvůli trpaslíkovi počkat na nádraží na příjezd vlaku z Jindřichova Hradce. Bohužel jsme tu byli v pracovní den a mimo prázdniny. Muzeum bylo zavřené a vlak v nedohlednu. Holt jsem si nenašla přesné informace 😥 . Tady je najdete: http://jhmd.cz/.
O to větším překvapením pro nás bylo muzeum veteránů ležící kousek od úzkokolejky. Je zaměřené na americké vozy, především na značku Ford. Kromě vozů z období první republiky jsou zde i „modernější“ veteráni z 60. až 80. let 19. století a jedna rarita – Delorean. Co to je? Napoví vám film Návrat do budoucnosti.
V Nové Bystřici na náměstí jsme si dali oběd. Restaurace Hotelu Fogl sice vypadala jako z 90. let, ale jídlo bylo velmi dobré. Zřejmě je restaurace i dost populární, o čemž svědčila přítomnost několika Rakušanů u ostatních stolů.
Telč, překrásné město na cestě zpět na Moravu
Malou mezi-zastávku cestou zpět na Moravu jsme si udělali v Telči. Ten také patřil Pánům z růže, ale jiné větvi než Český Krumlov.
Telč je díky svému historickému jádru zapsaná na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Nejkrásnějším místem je samozřejmě známé náměstí Zachariáše z Hradce s nádhernými barevnými štíty měšťanských domů a barokním Mariánským sloupem. Na jednom konci náměstí najdete renesanční zámek a na druhém známou dominantu Věž Svatého Ducha patřící ke stejnojmennému kostelu. Věž je od roku 2018 opět přístupná.
Během sezóny je Telč plná zahraničních turistů, proto je vhodnější ji navštívit mimo sezónu, i když ani tak se asijským turistům nevyhnete.
Stejně jako v Českém Krumlově i zde byste museli do města vyrazit brzo ráno nebo večer, když autobusy s turisty zamíří zpět ku Praze nebo jinému cíli. To zde bývá klid.
Ve „vinglu“ ulice Palackého a náměstí Zachariáše z Hradce je skvělá Pizzerie Telč. Pizza je výborná a malinový fondán jakbysmet.
Po pozdním obědě jsme se prošli po náměstí. Z lávky přes Ulický rybník trpaslík krmil kachny a kapry. Byl to litý boj pták versus ryba o to, kdo dřív ukořistí kus postaršího rohlíku.
V nejbližším okolí centra města Telče najdete i další rybníky, jako je Staroměstský nebo Štěpnický. Pokud již znáte centrum a zámek v Telči zajděte se projít kolem rybníků. Tato procházka rozhodně stojí za to. Objevíte klidná místa skoro bez turistů.
V poslední části našeho prodlouženého víkendu v Českém Krumlově najdete tip na jednodenní cyklovýlet pro malé cyklisty okolím Lipna nad Vltavou.