Turistické zajímavosti po cestě z východní Moravy do Českého Krumlova

V předchozím článku na blogu jsme psali o turistických zajímavostech v Českém Krumlově. V dnešním článku Vám představíme turistické zajímavosti, které jsme objevili po cestě do Českého Krumlova a zpět na Moravu.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou

Nová barva zámku Jaroměřice nad Rokytnou
Nová barva zámku Jaroměřice nad Rokytnou

Cestou z východní Moravy do Českého Krumlova nemůžete minout Jaroměřice nad Rokytnou. Krásný barokní zámek tu zabírá jednu ze stran trojúhelníkového náměstí. Původně tvrz a pak renesanční zámek byl do dnešní velkolepé podoby přebudovaný v letech 1700 – 1737 za působení rodu Questenberků na tomto panství. Jaroměřice tehdy měly velkou knihovnu, galerii, divadlo a vlastní kapelu. Kapelníkem zámecké kapely byl také známý český hudební skladatel František Václav Míča, který je autorem vůbec první české opery O založení města Jaroměřic.

Překvapením pro nás byla nová barva zámku. Dnes je z větší části žlutý. Červeno bílý, jak si ho pamatujeme z minulosti a starších fotek, zůstal už jen přilehlý kostel sv. Markéty s typickou barokní kopulí.

Kostel sv. Markéty v původní červeno-bílé barvě
Kostel sv. Markéty v původní červeno-bílé barvě

Prošli jsme si anglický park oddělený od formální francouzské zahrady říčkou. Při procházce jsme obdivovali monumentální stavbu zámku a trpaslík (synova oblíbená přezdívka) hejno kačen dovádějící na říčce Rokytné.

Muzeum veteránů v Nové Bystřici

Lokomotiva na úzkokolejce - Nová Bystřice
Lokomotiva na úzkokolejce – Nová Bystřice

Nová Bystřice je centrem regionu, který se nazývá Česká Kanada. Leží cca 80 km od Českého Krumlova a jen kousínek od Rakouských hranic. My se chtěli podívat do muzea úzkokolejky a kvůli trpaslíkovi počkat na nádraží na příjezd vlaku z Jindřichova Hradce. Bohužel jsme tu byli v pracovní den a mimo prázdniny. Muzeum bylo zavřené a vlak v nedohlednu. Holt jsem si nenašla přesné informace 😥 . Tady je najdete: http://jhmd.cz/.

O to větším překvapením pro nás bylo muzeum veteránů ležící kousek od úzkokolejky. Je zaměřené na americké vozy, především na značku Ford. Kromě vozů z období první republiky jsou zde i „modernější“ veteráni z 60. až 80. let 19. století a jedna rarita – Delorean. Co to je? Napoví vám film Návrat do budoucnosti.

V Nové Bystřici na náměstí jsme si dali oběd. Restaurace Hotelu Fogl sice vypadala jako z 90. let, ale jídlo bylo velmi dobré. Zřejmě je restaurace i dost populární, o čemž svědčila přítomnost několika Rakušanů u ostatních stolů.

Před vstupem Muzeum Veteránů Nová Bystřice
Před vstupem Muzeum Veteránů Nová Bystřice
Delorean - návrat do budoucnosti
Delorean – návrat do budoucnosti
Muzeum veteránů Nová Bystřice
Muzeum veteránů Nová Bystřice
Citroen DS - s tím jezdil Fantomas -Muzeum veteránů Nová Bystřice
Citroen DS – s tím jezdil Fantomas -Muzeum veteránů Nová Bystřice
Delorean
Delorean
Muzeum veteránů Nová Bystřice
Muzeum veteránů Nová Bystřice
Něco z novějších aut -Muzeum veteránů Nová Bystřice
Něco z novějších aut -Muzeum veteránů Nová Bystřice
Netypické umyvadlo -Muzeum veteránů Nová Bystřice
Netypické umyvadlo -Muzeum veteránů Nová Bystřice

 

 

 

 

 

 

Telč, překrásné město na cestě zpět na Moravu

Malou mezi-zastávku cestou zpět na Moravu jsme si udělali v Telči. Ten také patřil Pánům z růže, ale jiné větvi než Český Krumlov.

Telč je díky svému historickému jádru zapsaná na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Nejkrásnějším místem je samozřejmě známé náměstí Zachariáše z Hradce s nádhernými barevnými štíty měšťanských domů a barokním Mariánským sloupem. Na jednom konci náměstí najdete renesanční zámek a na druhém známou dominantu Věž Svatého Ducha patřící ke stejnojmennému kostelu. Věž je od roku 2018 opět přístupná.

Telč - Pohled od zámku na náměstí
Telč – Pohled od zámku na náměstí

Během sezóny je Telč plná zahraničních turistů, proto je vhodnější ji navštívit mimo sezónu, i když ani tak se asijským turistům nevyhnete.

20190408 114408
Pohled na náměstí s fotícími se asijskými turisty z Pizzerie Telč

Stejně jako v Českém Krumlově i zde byste museli do města vyrazit brzo ráno nebo večer, když autobusy s turisty zamíří zpět ku Praze nebo jinému cíli. To zde bývá klid.

Ve „vinglu“ ulice Palackého a náměstí Zachariáše z Hradce je skvělá Pizzerie Telč. Pizza je výborná a malinový fondán jakbysmet.

Po pozdním obědě jsme se prošli po náměstí.  Z lávky přes Ulický rybník trpaslík krmil kachny a kapry. Byl to litý boj pták versus ryba  o to, kdo dřív ukořistí kus postaršího rohlíku.

20170614 125207 e1555654739286
Pohled od Ulického rybníku na Kostel Jména Ježíš

V nejbližším okolí centra města Telče najdete i další rybníky, jako je Staroměstský nebo Štěpnický. Pokud již znáte centrum a zámek v Telči zajděte se projít kolem rybníků.  Tato procházka rozhodně stojí za to. Objevíte klidná místa skoro bez turistů.

V poslední části našeho prodlouženého víkendu v Českém Krumlově najdete tip na jednodenní cyklovýlet pro malé cyklisty  okolím Lipna nad Vltavou.

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Scroll to Top