Uherské Hradiště a okolí

Území zahrnující aglomerace Staré Město u Uherského Hradiště, Uherské Hradiště a Kunovice patří na Slovácko. S tímto pojmem má většina lidí spojené národopisné zvyky (Kunovická jízda králů), kroje a dobré pití. Tak pokud se sem vypravíte za výše zmíněným, je tu pro Vás několik tipů, kam se můžete podívat. A většina míst zaujme nejen rodiče, ale i děti.

Kovozoo

Pokud přijíždíte do Starého Města od Brna nebo Bzence, první co uvidíte, bude letadlo, plachetnice nebo maják.
Maják a plachetnice jsou umístěny před vstupem do netradiční Zoo. Křik zvířat tu nečekejte, spíše hlasité komentáře návštěvníků. Místní zvířata jsou totiž z kovu.

Maják - Kovozoo u Uherského Hradiště
Maják – Kovozoo u Uherského Hradiště
Loď - Kovozoo u Uherského Hradiště
Loď – Kovozoo u Uherského Hradiště

Najdete tu různá zvířata tématicky rozdělena podle místa výskytu. Užasněte nad slonem nebo býkem v životní velikosti, které doplnili hadi z řetězů. U některých soch stěží identifikujete původní zdroj materiálu. 

Šrotiště

Určitě vystoupejte i na lávky vedoucí po střechách budov areálu. Můžete odtud pozorovat práci na šrotišti. Kovozoo totiž sousedí s areálem na zpracování kovového šrotu.

Býk - Kovozoo u Uherského Hradiště
Býk – Kovozoo u Uherského Hradiště

Tady, nejen děti, zaujme přemisťování a likvidace autovraků pomoci silného elektromagnetu. Nadaní a tvořiví si mohou zamluvit místo v „porodnici“, kde vznikají kovová zvířata.

Skot - Kovozoo u Uherského Hradiště
Skot – Kovozoo u Uherského Hradiště

Veteráni

Součásti Kovozoo je expozice již zmiňovaného dopravního letadla L-610 a několika starších nákladních automobilů jako je například hasičská Tatra. Najdete tu i tramvaj z Prahy. Tyto vozy jsou na venkovní ploše.

Veteráni - Kovozoo u Uherského Hradiště
Veteráni – Kovozoo u Uherského Hradiště
Veteráni - Kovozoo u Uherského Hradiště
Veteráni – Kovozoo u Uherského Hradiště

Na jaře 2019 došlo k rozšíření expozice veteránů také do vnitřních prostor. V jedné z budov je malé zemědělské muzeum, kde uvidíte dnes už skoro nepoužívané zemědělské nářadí.

Veteráni - Kovozoo u Uherského Hradiště
Veteráni – Kovozoo u Uherského Hradiště
Zemědělská technika - Kovozoo u Uherského Hradiště
Zemědělská technika – Kovozoo u Uherského Hradiště

Gumoland

Pohled na areál z výšky, získáte také z majáku s názvem Šrotík. U malé zvonice si můžete zazvonit na zvony z litiny. Ty totiž sloužili jako náhrada za zabavené zvony ze zvonoviny v Lidečku, po druhé světové válce. 

Gumoland - Kovozoo u Uherského Hradiště
Gumoland – Kovozoo u Uherského Hradiště

Pro děti je v areálu hora z pneumatik s názvem gumoland, po které lze šplhat. My jsme měli obavu, že nám syn zapadne někam dolů na dno. Docela neradi bychom všechny pneumatiky, i ty největší traktorové, přemísťovati, abychom ho vylovili. U vstupu se děti mohou vydovádět na hřišti a pirátské lodi jménem Naděje.

Botanická a sladkovodní expozice Živá voda

V sousední obci Modrá je zvláštní akvárium s názvem Živá voda. Jde o prosklený tunel pod malým rybníčkem, ve kterém žijí sladkovodní ryby. Většina z nich dosahuje trofejních rozměrů. Kromě pozorování ryb v jejich přirozeném prostředí, se více o jejich životě dozvíte v přilehlé expozici.

Živá voda
Živá voda

Součásti areálu je stezka nad ohradou s pratury (jsou to takové velké chlupaté krávy). Pokud zde budete v létě, lze se v jednom z rybníčků i vykoupat. Zázemí pro převléknutí a osprchování je nedaleko v přilehlé zahradě.

Letecké muzeum Kunovice

Město Kunovice je známé výrobou letadel, kterou zde zajišťovala firma Let Kunovice, dnes Aircraft Industries, a.s.. Nejznámějšími letadly vyráběnými v Kunovicích jsou letoun L-410 Turbolet a kluzák Let L-13 Blaník. Nedaleko továrny najdete Letecké muzeum Kunovice, které dokumentuje leteckou historii a výrobu letadel. Mezi exponáty se můžete volně procházet, zajít dovnitř i si letadlo jen tak pohladit.

Letecké muzeum Kunovice
Letecké muzeum Kunovice

Největším lákadlem je bývalý vládní letoun TU-154 zvaný Naganský expres, na němž čeští hokejisté slavili v roce 1998 olympijské zlato. Nás však nejvíce nadchnul neviditelný letoun Stealth, který zde také můžete doslova “najít”. Muzeum je umístěno v blízkosti aeroklubu, kde je občerstvení a dětské hřiště.

Neviditelný letoun STEALTH
Neviditelný letoun STEALTH

Baťův kanál a přístav

Možná jste si všimli, že Staré Město, Uherské Hradiště a Kunovice od sebe odděluje voda. Jde o řeku Moravu, říčku Olšavu a Baťův kanál. Není proto problém potkat tu nejrůznější plující nebo kotvící lodě, zdymadla a jezy. Můžete se projít po Moravském nebo Svatojiřském nábřeží, nebo plout na vyhlídkové lodí. Vášnivé cyklisty nejspíše zlákají cyklostezky vedoucí kolem vody.

Archeologie

Trochu překvapivé je množství archeologických nalezišť na tomto území. Při pohledu do mapy zjistíte, že co by kamenem dohodil je Velehrad spjatý s příchodem věrozvěstů Cyrila a Metoděje. O době příchodu věrozvěstů a počátcích křesťanství na Moravě se dozvíte v Centru slovanské archeologie v Uherském Hradišti.

Památník Velké Moravy naleznete v místech archeologického naleziště „Na Valách“ ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Památník je postaven nad základy hřbitovního kostela z 9. století. 

Archeoskanzen Modrá 

Pokud si chcete život na Velké Moravě raději vyzkoušet na vlastní kůži, je tu pro Vás Archeoskanzen Modrá. Zde Vám své brány otevírá opevněné sídliště z doby Velkomoravské žijící svým každodenním životem. Uvidíte naučné programy, pokusné tavby kovů, výrobu keramiky, zemědělskou výrobu i archeologický výzkum.

Archeoskanzen Modrá
Archeoskanzen Modrá
Archeoskanzen Modrá
Archeoskanzen Modrá

Vykopávky

Zajímáte se o archeologické vykopávky? Ty si můžete prohlédnout hned na dvou místech. Na Sadské výšině v Uherském Hradišti čeká na návštěvníky rekonstruovaný půdorys církevních staveb. Druhé jsou ve Starém Městě v lokalitě Na Špitálkách

Zámek Buchlovice a hrad Buchlov

Pokud se rádi touláte historií máme ještě další typy. Při cestě na Brno přes Buchlovské kopce, můžete navštívit zámek v Buchlovicích nebo hrad Buchlov. V zámecké zahradě během sezóny můžete potkat i pávi. Ve dne asi sotva potkáte Černou paní z Buchlova, která  se zjevuje v nejstrašidelnějším pokoji celého hradu. Jde o pokoj mrtvých, kde byla ukládána těla před pohřbem. Teď je tu vystavena pravá egyptská mumie.

Zámek Buchlovice a hrad Buchlov
Zámek Buchlovice a hrad Buchlov

Na parkovišti pod hradem Buchlov dělají skvělé borůvkové knedlíky, zaparkujete zde auto nebo i manželky, dcery, tchýně odpovídající popisu „Nepřizpůsobivé, vzteklé, nedobré, rozmazlené a opravdu škaredé přivazujte k ohradě!“. A pozor na domácí mazlíčky, mají tam „recyklační linku – FA Bobika.

Recyklační linka a Parkoviště
Recyklační linka a Parkoviště pod hradem Buchlov

Okolí Uherského Hradiště nadchne snad všechny návštěvníky svojí rozmanitostí. To své si zde najdou, jak milovníci historie nebo nejrůznější techniky, tak i děti. Ty se leckde mohou vydovádět a snad je i utaháte dlouhým výletem podél řeky Moravy nebo Baťova kanálu. Za zážitky můžete vyrazit i na kole nebo pěšky. Přeji Vám šťastnou cestu.

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru