Vila Stiassni Brno

Vila Stiassni, Brno

Vila Stiassni je zajímavá nejen z pohledu architektury, ale i svým osudem. Tento okázalý rodinný dům, který najdete zasazený do svahu v městské části Pisárky na ulici Hroznová 14, představuje jednu z nejvýznamnějších obytných staveb meziválečného období.  

Mapa - umístění vily Stiassni
Mapa – umístění vily Stiassni

Vila Stiassni a její majitelé 

Vilu Stiassni nechal postavit brněnský textilní továrník Alfred Stiassni jako reprezentativní sídlo své rodiny. Stavbu v letech 1927–1929 realizoval jeden z nejlepších brněnských meziválečných architektů Ernst Wiesner. Vila v sobě spojuje progresivní architektonickou koncepci a měšťanskou tradici. A když si její areál projdete, možná byť jen vzdáleně, Vám připomene zámek či hrad. 

Střídmý exteriér

Celá vila je obehnaná plotem. Vstup do zahrady a k samotné vile je možný přes bránu, na kterou navazuje alej vedoucí k domu. Hlavní vstup do domu vede z ústředního dvora nebo pomyslného nádvoří, které obklopuje ze dvou stran hmota vily navazující na opěrnou zeď zahrady a přízemní trakt s garážemi. Vstupní dveře jsou umístěny v portálu obloženého travertinem.

Vila Stiassni Brno - pohled na dům z horní části zahrady
Vila Stiassni Brno – pohled na dům z horní části zahrady

Vila má půdorys písmene L a je funkčně rozdělena na dvě části – obytné místnosti s okny na jih a provozní zázemí. Zvenčí vila zcela odpovídá puristickému stylu architekta. Uvnitř je mnoho zajímavých funkčních detailů jako je šatna u vstupu, vestavěné skříně, nebo zabudovaný prostor na mýdlo v koupelně přesně o velikosti obkladu. Vila je propojená se zahradou pomocí rozlehlé terasy, lodžií a balkonem v prvním patře.

Vila Stiassni Brno - pohled na terasu
Vila Stiassni Brno – pohled na terasu

Zahrada

Zahradu vily o rozloze 3,5 ha lze rozdělit na dvě části. Jižní část, umístěná pod vilou, byla určena pro reprezentaci a zábavu. Najdete zde tenisový kurt s altánem a průhledy na dům. Kousek od domu je pak bazén se sluneční terasou. Severní, horní část zahrady, byla spíše užitková. Objevíte zde skleníky a otvírá se tu pohled do širšího okolí vily.

Vila Stiassni Brno - tenisový kurt a cesta k vile
Vila Stiassni Brno – tenisový kurt a cesta k vile

Okázalý luxus v interiéru

Puristická vila, připomínající z venku vily v Itálii, skrývá uvnitř úplně jiný svět. Historizující a luxusní interiéry navrhl pro rodinu Stiassných architekt Franz Wilfert z Vídně. Vstupní hale dominuje mohutné schodiště.

Vila Stiassni Brno - vstupní hala se schodištěm
Vila Stiassni Brno – vstupní hala se schodištěm

Dolní patro sloužící pro reprezentaci má místnosti obložení dřevem. Najdete tu mramorové krby, štuky a vybavení historizujícím nábytkem.

2024 02 14 04 55 49 393

Horní patro je čistě soukromé. Každý ze tří členné rodiny Stiassných zde měl své vlastní apartmá s ložnicí, koupelnou a šatnou. Rodina si užívala vilu jen krátce. Devět let po nastěhování rodina Stiassni, mající židovský původ, uprchla před nastupujícím nacismem. Brno opustili náhle, během jediného dne. Nejprve zamířili do Londýna, posléze se přes Brazílii dostali do Kalifornie, kde jejich potomci žijí dodnes.

Vila Stiassni Brno - šatna paní domu se skříní na klobouky
Vila Stiassni Brno – šatna paní domu se skříní na klobouky

V užívání státu

Po útěku rodiny byla vila v roce 1939 zabavena německou státní policií. Po válce přešla pod národní správu a byla využívaná k reprezentačním účelům a pro ubytování státních návštěv v Brně. S touto dobou se pojí i její pojmenování „vládní vila“. Po druhé světové válce začala sloužit jako luxusní hotel pro významné státní návštěvy. Ve vile přespali snad všichni českoslovenští prezidenti počínaje Edvardem Benešem a Gustavem Husákem konče. Prý zde pobyl i kubánský prezident Fidel Castro. Vilu navštívil také americký miliardář, zakladatel firmy Microsoft, Bill Gates.

Vila Stiassni Brno - vzhled původní koupelny
Vila Stiassni Brno – vzhled původní koupelny

Pro potřeby těchto návštěv došlo k několika úpravám interiéru podle návrhů architektů Kamila Fuchse a Adély Jeřábkové. Původní koupelny byly obloženy zeleným kubánským mramorem, stejným jako byl použit při stavbě Nové scény Národního divadla v Praze. Místnosti byly vybaveny soudobým nábytkem. 

Vila Stiassni Brno - koupelna s kubánským mramorem
Vila Stiassni Brno – koupelna s kubánským mramorem

Obnova vily

V roce 2009 přešla do správy Národního památkového ústavu. Proběhla rozsáhlá rekonstrukce a obnova do původní podoby. I když, pro připomínku “vládních” časů, zůstala zachována i mramorová koupelna. Hermine Stiassni zachytila interiéry vily na svých akvarelech. Tak se při prohlídce můžete podívat na vilu, jak vypadla v době, kdy tu rodina Stiassni žila. Veřejnost se do vily poprvé mohla podívat na sklonku roku 2014. Od roku 2018 je vila na prestižním seznamu Iconic Houses – světové sítě ikonických domů 20. století.

Vila Stiassni Brno a její funkční detaily (markýza, zabezpečení oken atd.)
Vila Stiassni Brno a její funkční detaily (markýza, zabezpečení oken atd.)

Vila Stiassni je zajímavý dům s pohnutou historií plný překvapivých a funkčních detailů. Jde o ikonický dům, který může mnohé inspirovat. Návštěvu si užijí jak milovníci historie a architektury, tak i lidé plánující stavbu domu. 

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru