Ysperklamm

Ysperklamm, soutěska vodopádů

Ysperklamm je místo, které okouzlí romantické duše a milovníky přírody. Řeka Ysper zde na necelých dvou kilometrech překonává výškový rozdíl 300 metrů v několika velkých a bezpočtu menších vodopádů.

Interaktivní mapa
Interaktivní mapa

Vstup do soutěsky

Ysperklamm – wildes Wasser, wilder Wald (divoká řeka, divoký les) je přírodní památkou od roku 1952. Soutěska leží v blízkosti dolnorakouské obce Yspertal v okrese Melk ve Waldviertelu. Vstup do soutěsky je od parkoviště u infocentra a je zpoplatněn. Platba (ceník) je přijímána v hotovosti, protože v údolí není signál pro mobily. Pokud dorazíte před otevírací dobou infocentra, můžete si lístek koupit v automatu. Do samotné soutěsky se dostanete přes turniket, kde se načte čárový kód. Jakmile po pěšině vstoupíte do lesa, ocitnete se v jiném světě.

Infocentrum a pokladna, Ysperklamm
Infocentrum a pokladna, Ysperklamm
Ysperklamm, mapa stezek
Ysperklamm, mapa stezek

Spodní úsek

Hned za bránou zpodobňující runu “Muž”, v zeleném stínu lesa, uvidíte říčku Ysper. Už zde na počátku cesty vás uvítají první malé vodopády, peřeje a mechem porostlé kameny. Cesta se pomalu klikatí kolem řeky vzhůru. Výstup není nijak náročný, i když pomalu stoupáte vzhůru údolím a sem tam překonáte nějakou dřevěnou lávku nebo krátký žebřík.

Ysperklamm
Ysperklamm

Možná to budete mít jinak, ale my pořád zastavovali a kochali se neskutečnými pohledy na kameny a ženoucí se vodu.2023 06 10 05 28 48 642 Zhruba po 1 kilometru narazíte na rozcestník a místo k odpočinku. Odtud se dá vrátit zpět po méně náročné lesní cestě (cesta soutěskou je vedena jako jednosměrná), nebo pokračovat vzhůru.

Ysperklamm - rozestník
Ysperklamm – rozestník

Cestou lze zahlédnout kamenné zídky na okraji řeky. To jsou pozůstatky úprav umožňující plavbu krátkých klád dřeva až k 24 km vzdálenému Dunaji.  

Horní úsek

Cesta dál je trochu namáhavější, ale výhledy na řeku stojí za to. Postupně se lesní pěšina mění. Přibývá kamenů, kamenných schodů a dřevěných schodišť, které se stále prodlužují.

Ysperklamm - horní úsek
Ysperklamm – horní úsek

Také hukot řeky je větší. Vodní kaskády se prodlužují a v posledním úseku procházíte kolem několika asi 6 – 8 metrových vodopádů. Pro představu absolvujete přibližně 1000 schodů a 40 výškových pater.

Ysperklamm - horní úsek
Ysperklamm – horní úsek

Cesta soutěskou končí u rozcestníku a turistického přístřešku. Zde si můžete vybrat, zda budete pokračovat někam dál, vrátíte se delší Cestou druidů (značená trasa 31) nebo kratší a prudší cestou číslo 32. My volili cestu 32. Soutěskou jsme prošli za asi 2,5 hodiny. A to jsme se opravdu kochali. Cesta zpět zabrala půlhodinu. Trasa 32 vede kolem malé vyhlídky, po lesních cestách a přechází řeku v místech mezi dolním a horním úsekem, kde jsme potkali první rozcestník.

Ysperklamm - vyhlídka
Ysperklamm – vyhlídka
Ysperklamm - cestou zpět
Ysperklamm – cestou zpět

Tipy 

  • Soutěska je hezká na jaře, když je hodně vody. My ji navštívili mimo prázdniny, dopoledne v pracovní den a potkali jsme cestou jen další 2 turisty. 
  • Cesta vede po kamenech a místy dřevěných schodech, lávkách, které pokud budou mokré můžou klouzat. 

Pokud jste milovníky přírody a obdivujete vodopády, v Ysperklammu si přidete na své. Trasu zvládnou s přehledem i větší, fyzicky zdatné děti. Tato stezka by možná šla přirovnat k stezce údolím Bílé Opavy, v blízkosti Pradědu, v Jeseníkách. Ale tady je různých peřejí a vodopádů mnohem více a také jsou mohutnější. 

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru