Rozhledny jsou jako strážci kraje, nad kterým se vypínají. Ať už je to dřevěná Babka se svou informační „bedýnkou“, historii vyprávějící Babylon, moderní Podvrší či ocelová Rosička s výhledem na Posázaví a okolní vrchoviny. Každá z těchto věží nabízí návštěvníkům pohled do zákoutí okolní malebné krajiny. Bez ohledu na to, jestli preferujete pohled do minulosti, současnosti či nadhled, rozhledny poskytují jedinečný zážitek a inspirují k objevování a poznání.
Obsah článku
ToggleRozhledna Babka, okrese Kutná Hora
Babka je dřevěná rozhledna s ocelovými prvky, kterou najdete severně od Zruče nad Sázavou v nadmořské výšce cca 450 m.
Stavba ve tvaru šestibokého objektu dosahuje výšky 27 metrů a má zastřešenou vyhlídkovou plošinu ve výšce 24 metrů, kam vede 130 schodů. Schodiště se točí kolem centrálního ocelového sloupu.
Výhled z rozhledny je 360°. Uvidíte okolí města Zruč nad Sázavou, vrcholy Velký Blaník, Malý Blaník, Melechov, Fiolník a další.
Na vyhlídkové plošině je instalována informační “bedýnka”, kterou vlastním pohonem kličkou přinutíte k získání namluvených informací o výhledech. Což považujeme za velmi povedenou a zábavnou věc, především pro děti. Vstup na rozhlednu je zdarma a je přístupná po celý rok.
Babylon, okres Třebíč
Tato rozhledna se nachází na Zeleném kopci (491 m) v katastru obce Kladeruby nad Oslavou. Měří 24,5 metru, vyhlídka je v 18 metrech a vede na ni 112 schodů.
Byla postavena roku 1831 na popud Jindřicha Viléma III. Haugwitze, tehdejšího majitele náměšťského zámku. Věž je kamenná, provedená v empírovém stylu. Strop je vyzdoben motivy ze zvěrokruhu. Uvnitř věže jsou dubové kruhové schody, po kterých vystoupáte až do zmíněných 18 metrů, kde je místnost s okny a zdobeným stropem.
Z patra je vidět Českomoravská vrchovina, okraj Brna, Pavlovské vrchy, Jaderná elektrárna Dukovany a při výjimečně dobrých podmínkách i Vídeň a Alpy. Rozhledna není celoročně otevřena. Navštívit ji můžete o víkendech od května do září.
Rozhledna Podvrší, okres Blansko
Rozhledna Podvrší je součástí telekomunikační věže postavené v roce 2001. Stožár dosahuje výšky téměř 49 metrů a vyhlídkový ochoz vystupuje do výšky 32 metrů nad zemí. K vrcholu stožáru vás dovede točité schodiště.
Za příznivého počasí z této výšky můžete obdivovat rozsáhlé území Chráněné krajinné oblasti Moravského krasu, včetně Helišovy skály, chladících věží elektrárny Dukovany a Pálavských kopců u Mikulova. Tato rozhledna je zpoplatněna a bývá otevřena od května do října a to vždy pátek až neděle.
Vyhlídková věž Slovanské Hradiště Mikulčice, okres Hodonín
V areálu Slovanského Hradiště v Mikulčicích najdete 30 metrů vysokou železnou vyhlídkovou věž z které si můžete prohlédnout krásně z nadhledu celý areál. Věž je součástí návštěvnického centra a byla stejně jako přilehlé centrum otevřena v roce 2015. Vstup je zpoplatněný a nahoru se dostanete jen v otevírací době návštěvnického centra. Vzhůru vede plné, točité kovové schodiště. Menší problém je s vyhýbáním návštěvníků cestou vzhůru a dolů. Míjet se lze dobře jen na třech místech – u vstupu na schody, v místě kde vede východ na střechu (pro veřejnost uzavřený) a na vrcholu rozhledny.
Z rozhledny vidíte jednotlivé objekty Slovanského hradiště a okolní lesy. Na horizontu pak přilehlou obec Mikulčice.
Rozhledna Rosička, okres Žďár nad Sázavou
Rozhledna Rosička se nachází na stejnojmenném vrchu, jihozápadně od obce Sázava. V minulosti byl na tomto vrcholu umístěn letecký maják a později triangulační bod s dřevěnou věží. V roce 2001 zde vznikla rozhledna s vysílačem operátora Český Mobil. Rozhledna byla postavena po vzoru rozhledny z Babylon u Kozárova. Výška ocelové věže dosahuje 42 metrů, obsahuje dva dvanáctimetrové díly a vyhlídkovou plošinu ve výšce 24 m, ke které vede 140 schodů. Stále slouží jako zařízení pro mobilního operátora.
Kruhový výhled se otvírá na Posázaví, Českomoravskou vrchovinu, Žďárské vrchy, Železné hory. Možný je i výhled na Zelenou Horu a Žďár nad Sázavou. Můžete ji navštívit zdarma po celý rok.
Rozhledna Novosady, okres Břeclav
Rozhlednu Novosady najdete kousek od obce Křepice na úbočí kopce Novosady (též Čertoraj). Tvoří ji kovová konstrukce ve tvaru koule viditelná ze silnice spojující Křepice a Nikolčice.
Původně to měl být monumentální památník Bratislavsko-brněnské operace. Ten se začal budovat v roce 1984 podle projektu Ing. arch. J. Špačka ze Stavoprojektu Brno. Výstavba vázla a tak se do roku 1989 podařilo postavit jen hrubou stavbu památníku. Stavbu zastavila sametová revoluce a celý objekt až do nedávna chátral.
Obec Křepice během let 2021-2023 proměnila hrubou stavbu památníku ve velmi netypickou rozhlednu. Vyhlídková plošina se nachází v horní části koule o průměru 10 metrů, kam se dostanete po 85 schodech. Výhled je částečně omezen jednak umístěním bývalého památníku ve svahu kopce, tak i stromy v okolí. Výhled je hlavně na Brno, kde uvidíte Babí lom, Hády, a severovýchodně na Ždánický les. U rozhledny jsou informační tabule s údaji o významu místa, které jsou součástí vinařské Křepice naučné stezky Křepice vedoucí z obce Křepice.
Každá z těchto konstrukcí skýtá unikátní výhledy na rozmanitost naší krajiny a nabízí i jistou dávku dobrodružství, pro ty, kteří se rozhodnou vydat se až na vrchol.