Convaleria

Brno: jeho pasáže, zkratky a průchody I.

Průchody a pasáže tvoří tajemný svět skrývající se za fasádami domů. Některé jsou nápadné a přímo vybízí k objevování. Jiné objevíte díky náhodě nebo příteli, který Vás tudy provede. Pojďte se ponořit do malých labyrintů ukrývajících se v centru Brna.  

Mapa průchodů díl 1
Mapa průchodů díl 1

Zrod a význam pasáží

Při pohledu na centrum Brna v mapy.cz lze najít obrysy, vyvedené přerušovanou čárou, překrývající bloky budov. Pokud se vypravíte do těchto míst, naleznete zde průchod, zkratku nebo pasáž. Co je pasáž nebo passage podle původní francouzské verze? Jedná se o zastřešený prostor mezi městskými domy, kudy lze procházet a kde najdeme také obchody.

Původně jsem přemýšlela, pojmout tento článek jako abecední výčet pasáží v centru. Ale většinu pasáží lze použít i jako zkratku mezi různými ulicemi. Tak se raději podíváme, jak si cestu městem zkrátit. Možná s námi i něco zajímavého objevíte. Protože pasáží a zkratek je v centru města opravdu hodně, povídání o nich bude na pokračování. Dnes začneme v okolí ulice České. 

Vznik pasáží v Brně

Centrum Brna v dnešní podobě vnímáme jako jeden celek. Sem tam narazíme na budovu, která tam vzhledově nepatří. Proč tam je a co vedlo k jejímu postavení, však málokdy řešíme. 

V 50. a 60. letech 19. století se Brno zbavuje hradeb a vzniká zárodek okružní třídy (dnešní malý městský okruh). Na to v roce 1896 navazuje asanace historického centra města. V plánu je zbourat 429 z 572 (75%) domů v centru města. Důvod je prostý, snaha o zlepšení hygienického, bezpečnostního a dopravního stavu v centru města. Brněnskou asanaci ukončila první světová válka. Do roku 1916 šlo k zemi 238 budov (cca 42%). Na jejich místě vyrostly nové domy, ale i celé nové ulice (např. dnešní Rašínova a Květinářská). Další část volných ploch je zastavena ve 20. letech 20. století. V Brně se projevuje nedostatek bytů, který vyvolal prudce se rozvíjející textilní a strojírenský průmysl. Na stavbu bytů jsou poskytovány také finanční pobídky a úlevy státu. 

Vliv na podobu města, tak jak jej známe dnes, mají v neposlední řadě i události druhé světové války. Náletů na město bylo několik, ať ze strany američanů nebo sovětů. Největší útok na Brno proběhl 20. listopadu 1944, kdy téměř sto padesát letadel shodilo na město přibližně dva a půl tisíce pum. Brno bylo po tomto útoku jedním z nejvíce poškozených měst na Moravě. Při bombardování byly některé domy poškozeny nebo zbořeny. Část památek byla zrekonstruována (např. Palác šlechtičen), jiné zbořeny. Příkladem je Althanský palác – na rohu Kozí a Kobližné ulice. Dnes zde stojí bankovní dům.

Při zkoumání následujících míst doporučuji; “buďte vlezlí”. Ovšem v tom dobrém slova smyslu. Jak? A proč? V centru města najdete množství otevřených vchodů nebo průchodů. Nakoukněte tam a prozkoumejte, co skrývají. Můžete najít nádvoří a dvorky, kde se často skrývají různé hospůdky, kavárny nebo obchůdky a galerie. Mnohdy se dá skrz dvory zkrátit cesta mezi ulicemi. Můžete najít i nečekaně příjemná místa, kam se budete rádi vracet.

Convaleria 

Pasáž Convaleria je nejkratší pasáží v Brně a spojuje ulice Českou a Veselou. Najdete ji v přízemí šesti-podlažního domu postaveného v roce 1938 podle návrhu architekta Otakara Pořísky. Samotná pasáž je jen průchod z ulice České na ulici Veselou skrz přízemí domu. Ale i z této minipasáže vedou vchody do několika obchodů. Pasáž možná neznáte nebo si ji nevybavujete, ale tento dům znát určitě budete. Funkcionalistický dům je výraznou dominantou ulice České, zvláště při pohledu z křižovatky ulic Solniční a Česká (a nebo třeba od pizza okénka na České).

Dům s pasáží Convaleria
Pasáž Convaleria

Zajímavý je původ názvu domu. V těchto místech, v pozdně renesančním objektu, sídlila parfumerie Convaleria (latinský název pro konvalinku). Majitelé parfumerie, podnikatelská rodina Mikuláškových, nechala původní objekt zbořit a nahradit současným. V přízemí domu pokračovala parfumerie pod stejným názvem až roku 1953, kdy byla firma zrušena. Další parfumerie v objektu fungovala až do konce 20. století.

Pasáž Convaleria
Pasáž Convaleria

Průchod k Janáčkovu divadlu 

Tato zkratka vede z rohu Moravského náměstí a ulice Běhounské. Zkracuje cestu k Janáčkovu divadlu a do ulice Rooseveltova. Procházíte portálem prelatury augustiniánského kláštera. Augustiniánský klášter zde byl od svého založení roku 1350 až do roku 1783, kdy jej řeholníci na základě josefínských reforem museli opustit.

průchod k Janáčkovu divadlu
průchod k Janáčkovu divadlu

Současnou podobu získal tento stavební komplex v 60. letech 17. století. Dnes v budově kláštera, známé i pod názvem Místodržitelský palác, sídlí Moravská galerie a katastrální úřad. Drobnou zajímavostí je, že v budově přebýval během svých válečných tažení Napoleon Bonaparte. Pamětní deska od Karla Zemana, umístěná vedle vchodu do galerie, vás na tuto skutečnost upozorní.

Moravské náměstí - pamětní desky
Moravské náměstí – pamětní desky

Krátký průchod ústí do parku, který je nově pojmenován po Danuši Muzikářové. Byla to mladá dívka, která byla 21.8.1969 zastřelena na nedalekém Moravském náměstí. Stalo se to během protikomunistické demonstrace při prvním výročí okupace Československa vojsky Sovětského svazu. Pamětní deska je na rohovém domě s adresou Moravské náměstí 4.

park Danuše Muzikářové a zadní trakt pasáže Typos
park Danuše Muzikářové a zadní trakt pasáže Typos

V parku najdete sochu Jiřího Mahena. V prostoru malé fontánky byly při archeologickém průzkumu nalezeny pozůstatky brány umožňující vstup do města z této světové strany. 

Pasáž Typos

Z parku Danuše Muzikářové se dostanete do pasáže Typos a na ulici Běhounskou. Funkcionalistický obytný blok s komerční pasáží byl postaven mezi lety 1927-1931 podle návrhu architekta Eduarda Cahy. Majitelem paláce byla Tiskařská společnost lidová. V suterénu budovy se nacházel sál, který nejdříve sloužil jako tančírna, pro přednášky a schůze, později pro ochotnické divadlo. Po zabrání budovy Mahenova divadla němci v roce 1942, byl adaptován pro potřeby Národního divadla

Typos na Jezuitské ulici
Typos na Jezuitské ulici

Sál později využívalo i Brněnské studio Československé televize a později České televize. Televize sídlila v objektech na ulici Běhounská a Jezuitská od roku 1961 do roku 2016. Dnes využívá nově postavené prostory na ulici Trnkova v Líšni.

Pasáž Typos koupil nový majitel, který má v plánu její rekonstrukci. Objekt by se tak měl víc přiblížit původnímu účelu. Tak doufejme, že se podaří. 

V dalším díle se podíváme do pasáží ústících na náměstí Svobody, kterých je tady několik. Od funkcionalistické Beta pasáže, přes moderní Omegu propojenou s nedalekou Alfa pasáží nebo průchod přes historický Dům pánů z Lipé. Doufám, že Vás některé pasáže našeho miniseriálu překvapí a inspirují k návštěvě.

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru