Kam v Brně s dětmi - vida

Brno – kam zajít s dětmi

V předchozích článcích jsme psali o nejznámějších památkách a zajímavostech a také o botanických zahradách v Brně, ale kam vyrazit s dětmi? Najdete tu zábavu i pro ně? Záleží, jestli si chtějí hrát a dovádět nebo se něco dovědět. S dětmi je to těžké, když se nudí, proběhnete muzeum za chvilku, když je zaujme, strávíte na jednom místě i několik hodin. V článku je pár tipů na místa, která se nám s dětmi osvědčila a příležitostně se sem vracíme. Některá místa jsou přímo v centru města, jiná kousek dál a poslední v místech, kam musíte z centra popojet. Interaktivní mapu všech zmíněných míst, najdete na konci článku.

BRNO CENTRUM

Muzeum hraček

Muzeum hraček najdete v dolní části ulice Orlí v centru města. Nachází se v objektu Měnínské brány, jediné městské brány, která se dochovala dodnes z původního opevnění města Brna. V muzeu jsou historické hračky ze sbírky brněnské výtvarnice Milady Kolárové.

Muzeum Hraček Brno
Muzeum Hraček Brno

Fauna v Moravském zemském muzeu

Stálou expozici Moravského Zemského Muzea s názvem Fauna Moravy najdete v Biskupském dvoře hned vedle Zelného trhu. V klidu, protože Vám neutečou, si můžete prohlédnout různé živočichy v jejich skoro přirozeném prostředí. Najdete zde zpěvné ptactvo v sousedství dravců a dokonce tetřeva. Kromě preparovaných ryb uvidíte i ryby ve třech velkých akváriích. Horní patro je věnované především savcům, nachází se zde skupinky/rodinky například zvěře jelení a srnčí, divoká prasata i liščí nora s liščaty.

Fauna v muzeu Brno
Fauna v muzeu Brno

Modelový svět

My rádi navštěvujeme Modelový svět. Je to prostor s modelem železnice, kde se na pozadí krajiny prohání vláčky s různým nákladem. Je zajímavé pozorovat, kde v tunelu zmizí a kde se naopak objeví. I když je prostor relativně malý, počítejte, že tu s dětmi minimálně půl hodiny pobudete. V modelu jsou ukryté různé postavičky a na stěně si povětšinou rodiče (děti nemají při sledování vlaků čas) mohou o nich něco přečíst. V další místnosti jsou 2 autodráhy, kde si můžete vyzkoušet svoji zručnost na okruhu. Pro úplně nejmenší je určena dřevěná vláčkodráha. A poproste obsluhu ať Vám zhasne. Model železnice v „noci“ nádherně svítí.

Modelový svět Brno
Modelový svět Brno

Muzeum loutek Divadla Radost

Muzeum loutek se nachází nedaleko Malinovského náměstí na ulici Cejl. Muzeum nemůžete minout, i když je trošku schované mimo uliční čáru ostatních domů. Jeho prostory totiž mají podobu lodě. V roce 2011, kdy bylo muzeum otevřené, o jeho prostorách ředitel Vlastimil Peška prohlásil: „Areál jsme s architektem Oldřichem Prokešem pojali jako velkou loď komediantů. Z Bratislavské ulice má divadlo připomínat plachtu. Uvnitř jsou různé lodní prvky. Na druhé části dvora je muzeum loutek ve tvaru přídě.“ (zdroj)

Svým způsobem je to depozitář nejkrásnějších loutek z her loutkového Divadla Radost, s kterým sousedí. Loutek je zde požehnaně, protože divadlo funguje už přes 70 let. Expozice je také průběžně obměňována.

Muzeum loutek Brno
Muzeum loutek Brno

Otevřená zahrada

Možná si říkáte s dětmi do zahrady? To je nebude bavit. Nebuďte si tak jistí. Otevřená zahrada není obyčejnou zahradou. Je tu několik objektů, kde si děti mohou vyzkoušet sílu živlů anebo se podívat na domácí zvířátka. Jeden z vchodu do zahrady je z ulice Údolní 33. Víc o této zahradě najdete v našem článku věnovanému zahradám.

NEDALEKO CENTRA

Jak už název napovídá, tyto místa už nejsou přímo v centru města. S trochou dobré vůle se sem můžete dostat i bez použití městské dopravy. Ale raději zde dopravu uvedu. Hlavně pro mimobrněnské budu uvádět spoje jedoucí z centra nebo hlavních přestupních uzlů (Hlavní nádraží, Česká, Mendlovo náměstí).

VIDA! science centrum Brno

Větší děti (zhruba 6+) ocení zábavně vzdělávací centrum Vida v sousedství brněnského výstaviště. Vida je členěna do pěti tematických sekcí (Planeta, Lidské tělo, Člověk, Mikrosvět a Dětské science centrum pro děti 2-6 let), které se vzájemně prolínají. Exponáty si musíte vyzkoušet a osahat.

VIDA! science centrum Brno
VIDA! science centrum Brno

Novinkou od prázdnin 2019 je venkovní expozice (otevřena jen přes léto). Většina exponátů zde si hraje s vodou a je až neuvěřitelné, jaké zvuky s pomocí vody a pár trubek vyloudíte. Součástí Vidy je i Science show s různými experimenty, 3D kino a Bastlírna, kde si můžete něco vyrobit. Na návštěvu si vyhraďte minimálně 3 hodiny.

A jak se tam dostanete? Vida sídlí v bývalém pavilonu D, Brněnského Výstaviště. Vchod je z ulice Křížkovského naproti hotelu Voroněž. Pěšky sem lze dojít cca za 10 minut z Mendlova náměstí kolem Letohrádku Mistrovských (kde můžete navštívit různé výstavy). Pro návštěvníky s autem je tu vyhrazené parkoviště. Pokud pojedete MHD, můžete využít linku tramvaje 1, nebo trolejbusy 25, 26 a vystoupit na zastávce Výstaviště hlavní vstup nebo z Mendlova náměstí použít autobus 84 (jde o okružní linku, číslo 44 jezdí opačným směrem) a vystoupit na zastávce Křížkovského.

Hvězdárna a planetárium Brno

Na kopci s názvem Kraví hora se nalézá Hvězdárna a planetárium Brno. Hvězdárna je obklopena parkem, ve kterém najdete dětské hřiště a vědeckou stezku. Na té si můžete vyzkoušet několik interaktivních exponátů jako je zvukovod, planetární siloměr (zjistíte, jak těžké bude kilo cukru na Zemi, Měsíci či na Jupiteru) nebo kaleidoskop.

Součástí Hvězdárny jsou pozorovací kopule s dalekohledy a prostorné digitárium. Zde se můžete nechat pohltit vesmírem nebo přírodou v některém z uvedených programů. Promítacím plátnem je celá kopule Hvězdárny o průměru 17 metrů. A promítá se zde, jak ve 2D, tak i 3D režimu.

Hvězdárna a planetárium Brno
Hvězdárna a planetárium Brno

Hvězdárna má i menší komorní prostor starého malého planetária, Exploratorium s expozicí Říše mlhovin, astronomickou pozorovatelnu a menší sály pro nejrůznější přednášky pro širokou veřejnost. Stačí si vybrat z programu.

A jak se sem dostanete? Pokud pojedete autem, s parkováním je to trošku problém, obzvláště v létě. V sousedství parku se nachází Sportovní a rekreační areál Kraví hora s krytými a venkovními bazény. Dobrou volbou je MHD, a to tramvaj číslo 4 jedoucí přes zastávky Hlavní nádraží a Česká. Vystoupíte na konečné zastávce Náměstí Míru a pak už vzhůru přes park kolem jezírka do kopce.

POPOJEDEME

I k těmto tipům se dá dojít pěšky, ale zabere to moc času, a to miláčkové nejspíš nevydrží. Takže popojedeme buď MHD nebo třeba autem.

BRuNO family park

Na okraji Brna ve Slatině je BRuNO family park. Nejen děti (na některé atrakce mohou také rodiče) se zde vyřádí na obřím vzduchovém polštáři, skluzavce, tobogánech, autodráze a spoustě dalších atrakcích. Pro odvážné je určen pohled z prosklené plošiny Čapí oko v nejvyšším patře stavby. V letních měsících je otevřen venkovní Vodní svět s vodními hracími prvky. Součástí areálu je restaurace a menší občerstvení ve stylu kavárny.

BRuNO family park
BRuNO family park

Děti se tu docela vydovádí, takže volte pohodlné oblečení. V létě raději i na převlečení. V Brunu všichni budou běhat bosí, tak se hodí náhradní ponožky (to platí i pro rodiče), případně přezůvky. V létě, pokud půjdete ven, vezměte si raději nenasákavou obuv. Venkovní Vodní svět má umělý povrch, který se dokáže hodně vyhřát.

BRuNO family park
BRuNO family park

Jak se sem dostanete? Pokud jste z větší dálky, tak jeďte raději autem (děti se po 3-4 hodinách tak utahají, že usínají). Parkovat lze u areálu případně v blízké nákupní zóně. Pokud pojedete MHD využijte trolejbus číslo 31 a 33 nebo autobusovou linku na letiště E76. Všechny spoje odjíždějí z hlavního nádraží (prostor pod schody sousedící s hotelem Grand) a vystupte na zastávce Černovičky.

Vápencový lom Hády

Lom Hády v brněnské části Líšeň zná každý brňák. Je vidět snad ze všech brněnských rozhleden a je dominantou severovýchodní části Brna. Jde o ekologickou lokalitou s výskytem teplomilných druhů rostlin a živočichů.

Lom Hády
Lom Hády

Dostanete se sem nejlépe ze Staré Osady autobusy 78, 55 a 82. Vystupte na zastávce Podbělová a lom budete mít před sebou. Pokud chcete jít větší část z kopce, měli byste vyjít až za hotel Velká Klajdovka a u parkoviště se dát vlevo. Pokud pojedete autem za hotelem Velká Klajdovka vlevo najdete menší neplacené parkoviště.

Růženin lom

Nejkrásnější částí je rozhodně Růženin lom. Určitě byste nečekali, že v Brně můžete najít trilobity, orchideje (Vemeník, Hlístník, Okrotice), cikády nebo kudlanky nábožné a také mnoho ptačích druhů. V Růženině lomu je několik jezírek, kolem nichž vede krátká naučná Cesta rákosím. Vstup do lomu je trochu skrytý, můžete k němu dojít od kynologického cvičiště nebo z lomu Hády přes přírodní památku Kavky. Cestu k ní a také k Lamacentru najdete od rozcestníku Nad džunglí v lomu Hády.

Růženin lom
Růženin lom

Lamacentrum Hády

K Lamacentru se dostanete nejen z lomu Hády, ale i od Růženina lomu nebo i Maloměřic. V Lamacentru najdete lamy alpaky s okouzlujícíma očima, veselým výrazem a hebkou srstí. Také ovce, zakrslé kozy a králíky. Zvířátka si můžete pohladit a nakrmit.

Lamacentrum Hády
Lamacentrum Hády

Zetor Gallery

Správný název zní Zetor Gallery. Je to galerie nejnovějších traktorů, tak muzeum mapující vývoj traktoru značky Zetor vyráběných v sousedství. Děti si mohou do některých traktorů vlézt a vyzkoušet si, jaký má řidič rozhled. Najdete tu různé audiovizuální prvky i šlapací traktory s dráhou pro nejmenší.

Zetor Gallery
Zetor Gallery

Zetor Gallery najdete v městské části Líšeň. Pro automobil je zde prostorné parkoviště. Pokud se rozhodnete pro MHD, nejjednodušší spojení je linka 8 z Hlavního nádraží směr Líšeň Mifkova. Vystoupíte na zastávce Novolíšeňská, odtud cesta ke Galerii zabere asi 5 minut.

Technické muzeum v Brně

V Králově Poli je Technické muzeum. Najdete tu 17 stálých expozic a technickou hernu. Dozvíte se něco o zpracování kovů, nožířství, optice (v Brně jsou tři firmy vyrábějící mikroskopy a pokrývající světový trh z 30%), okruhu Grand Prix Brno a nebo zavítáte na některou z krátkodobých výstav. Děti možná nejvíce času stráví v technické herně v nejvyšším podlaží. Tady si mohou exponáty osahat a vyzkoušet.

Technické muzeum v Brně
Technické muzeum v Brně

Technické muzeum je v blízkosti hlavního tahu na Svitavy. Má vlastní parkoviště. Jezdí sem tramvajová linka číslo 12 (z Hlavního nádraží a ulice Česká) směr Technologický park. Měli byste vystoupit na zastávce Technické muzeum.

Zoo Brno

ZOO Brno na Mniší hoře prověří vaši fyzičku. Pokud si úplně netroufáte na výstup, lze využít vláček jezdící od pavilonu tygrů skoro na samý vrchol hory nedaleko africké vesničky.

Zoo Brno
Zoo Brno

Parkování s autem tu bývá problematické, parkoviště před zahradou je poměrně malé. Od hlavního nádraží se sem dostanete linkou číslo 1 směr Bystrc anebo ze zastávky Česká linkou 3 a 11 směr Rakovecká. Vystupte na zastávce Zoologická zahrada.

Brněnská přehrada

Pokud jste se v ZOO příliš neunavili, zajděte si k Brněnské přehradě. Tato nádrž dříve používaná i pro pitnou vodu, dnes slouží hlavně k rekreaci. Její hladinu křižuje flotila parníků, které pohání elektřina. Můžete se svézt jen pár zastávek a zpět k přístavišti dojít pěšky. Nebo si zajet až na hrad Veveří a plavbu spojit s jeho návštěvou.

Brněnská přehrada - Hrad Veveří
Brněnská přehrada – Hrad Veveří (Letecká fotografie Ladislav Venc)

Pokud plánujete pobýt v Brně déle a užít si plavbu na přehradě s návštěvou ZOO, podívejte se, jestli nevyužijete pojízdné vstupenky. Jedná se o kombinaci jízdy na parníku a vstupenky (většinou rodinné) např. do Vidy, ZOO, BRuNA nebo na hrad Veveří. Každou sezonu se nabídka může trochu lišit.

Lesnická naučná stezka Holedná

Obora s lesnickou naučnou stezkou (4,6 km po zpevněných cestách) se nachází mezi městskými částmi Bystrc, Jundrov a Kohoutovice.  V lesoparku najdete ohradu s divočáky a případně můžete potkat volně žijící daňky a muflony. Cest tu je mnohem víc, záleží na vaší fyzičce a času, který chcete návštěvě věnovat. Kromě zvířat tu naleznete je i několik jezírek, pomníčky, altánky i lavičky. Dostat se sem lze různě, podle směru odkud vyrazíte.

Lesnická naučná stezka Holedná
Lesnická naučná stezka Holedná

Parková dráha Olympia Brno

Nedaleko obchodního centra Olympia je Parková dráha provozovaná Společnosti Moravských Parkových Drah. O víkendech a svátcích od jara do podzimu se můžete povozit na vagonech tažených různými typy lokomotiv. Rozchod trati je 127 mm a 184 mm. I když dráha měří 1500 metrů její projetí dle typu lokomotivy vám zabere cca 15 minut. V těsné blízkosti je velké venkovní hřiště a obchodní centrum s kinem. Areál Parkové dráhy a hřiště disponují občerstvením.

Parková dráha Olympia Brno
Parková dráha Olympia Brno

Kromě auta se sem dostanete i bezplatnou autobusovou linkou jedoucí do nákupního centra Olympia z dopravního uzlu na ulici Úzká (zastávka je na straně obchodní galerie Vaňkovka).

Milovníci přírody mohou vyrazit na přehradu, na Hády nebo na Holednou. Za špatného počasí se můžete skrýt v muzeích (Technické, Moravské zemské, Muzeum hraček…) nebo v zábavných (BRuNO) a vzdělávacích parcích (Vida). Hlavně kluky okouzlí návštěva vlakových modelů (Modelový svět, Parková dráha) nebo traktorů (Zetor Gallery).

Doufám, že některé z našich typů využijete, a hlavně si je užijete. Jestli máte nějaký svůj, podělte se s námi o něj. Děkujeme.

Kompletní fotogalerii najdete zde.

mapa kam v Brně s dětmi
Mapa kam v Brně s dětmi

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru