Trsteno, výhled z vily Aurora

Chorvatsko, Dalmácie: když nedokážete jen ležet na pláži

Chorvatsko je oblíbenou destinací Čechů. Vesnička Igrane leží mezi známějšími Podgorou a Živogošće. Igrane nabídne klid, oblázkové pláže a pár restaurací. Do těchto míst vás doveze autobusem většina českých cestovek.

Výhled na Igrane (dál) a Živogošće, Chorvatsko
Výhled na Igrane (dál) a Živogošće, Chorvatsko

Pokud však nechcete jen ležet u moře, nabízíme pět výletů, jak se i tady zabavit. Můžete sem zajet autem, na motorce, skútru nebo využít výletů lodí či autobusem od různých cestovek.

Dalmácie Chorvatsko - interaktivní mapa
Dalmácie Chorvatsko – interaktivní mapa

Tradiční Jarmark a vodopády

Zadvarje

Už samotná cesta do vesnice Zadvarje je zážitkem. Od moře se stoupáním přesunete přes hory. Pohled na ně uchvátí snad každého cestovatele. Do Zadvarje se vydávají turisté především za ochutnávkou pravého vesnického jarmarku. Jarmark se koná každé úterý. Jestli očekáváte komerční zboží, budete zklamáni. Trh nabízí mnohem větší zážitek.

Jarmark Zadvarje, Chorvatsko
Jarmark Zadvarje, Chorvatsko

Najdete zde rukodělné předměty, domácí sýry, šunky, ovoce, zeleninu, ryby a také trh se živými zvířaty. Jako jsou prasata, krávy, králíci, slepice a kohouti, tedy vše, co na vesnici užijete.

Zvířecí trh, Zadvarje
Zvířecí trh, Zadvarje

Všude je přítomna vůně pečených selat a jehňat. Když se je rozhodnete ochutnat, nemusíte, jako u nás, jíst tzv. na stojáka. Stačí zajít do vedlejší restaurace a požádat o chleba. Dostanete nejen chléb, příbory, ale i zeleninu a zahraje vám živá hudba.

Pečené sele a jehně
Pečené sele a jehně

Až si budete kdekoliv v Chorvatsku dávat kávu, nebojte se říct si o vodu. Vždy je podávána ke kávě zdarma, je to místní kultura. Jen občas číšník zapomene, tak se nebojte ozvat. Když máte zkonzumováno a stále se vám bude líbit výhled z restaurace nebo bistra, či si jen chcete surfovat na internetu (který je ve všech restauracích zdarma), klidně seďte, nikdo vám nic neřekne. I vysedávání jen tak, bez další konzumace, je místní kultura. Jen když se rozhodnete, že opět něco chcete, mávněte si na číšníka, aby vás obsloužil. Všude v Chorvatsku se domluvíte česky a menu restauracích najdete také v češtině.

Vodopády Gubavica

Vyhlídka na vodopády se nachází nedaleko trhu. Jsou tvořeny řekou Cetina a nazývají se Malá a Velká Gubavica. Cetina pramení na severo-západních svazích Dinárského pohoří ve vesnici stejného jména. Vodopády Gubavica padají z výšky 50 metrů do jednoho z nejhezčích kaňonů v Chorvatsku. Nedaleko uvidíte i vodní elektrárnu.

Vodopády Gubavica
Vodopády Gubavica

Tento výlet zabere půl dne, pokud se nevydáte dolů k vodopádům. Takže odpoledne se opět můžete koupat v moři.

Neretva a krasová jezera

Baćinská jezera

Po cestě do města Ploče, projedete kolem vyhlídky na Baćinská jezera. Jezera jsou krasového původu a mají nepravidelný tvar. Jde o šest vzájemně propojených jezer a jedno samostatné. Jejich hloubka dosahuje až 28 metrů. Můžete se zde vykoupat na několika upravených plážích a ochutnat výbornou chorvatskou kuchyni i vína.

Baćinská jezera, Chorvatsko
Baćinská jezera, Chorvatsko

Ústí řeky Neretvy do moře je místo, které byste neměli minout. Nachází se v městečku Ploče. Najdete zde písečnou pláž, kiteboardisty i bar.

Neretva, kiteboarding
Neretva, kiteboarding

Co je na tomto místě zajímavé? Teplota vody. Tam, kde se řeka vlévá do moře, můžete jednu nohu mít v teplé vodě a druhou ve studené. Oblíbenou zábavou je zde skok do studené řeky a jejím proudem se nechat odvézt do teplého moře.

Neretva, jízda v proudu řeky
Neretva, jízda v proudu řeky

Návštěva jezer a řeky Neretvy zabere celý den. Řeku a moře odděluje písečný pás, po kterém můžete jít, téměř až na druhou stranu, k poloostrovu Pelješac. My šli asi 3 km a nedošli jsme tam, tak pozor, je to dál než se to zdá. Voda je zde po kolena a písečný pás má každý den jiný tvar. Ať se vydáte na pravou nebo levou stranu písečného pásu cca za 5 m budete v hloubce, takže se během cesty osvěžíte.

Split a historická mlýnice

Split je druhým největším městem v Chorvatsku. Jde o významné přístavní město. Pokud pojedete autem, nejlépe zaparkujte na parkovišti u vlakového nádraží.

Přístav Split, Chorvatsko
Přístav Split, Chorvatsko

Město bylo založeno ve 3. století římským císařem Diokleciánem, který si v centru města postavil palác. Ve Splitu najdete kromě historických zajímavostí i malý rybí trh. Navštivte ho v dopoledních hodinách, kdy je zde největší výběr. Kolem poledne probíhá doprodej a čerstvé ryby tak seženete levněji.

Rybí trh, Split
Rybí trh, Split

Staré město je obehnáno hradbami. Do vnitřního města se dostanete třemi dochovanými branami Zlatou, Stříbrnou nebo Železnou. U Zlaté brány najdete 8,5 m vysokou sochu biskupa Řehoře Ninského (Grgur Ninski), neúnavného bojovníka za používání církevního slovanského jazyka a hlaholského písma. Určitě si všimnete jeho vyleštěného levého palce. Když si jej pohladíte, tak vám to přinese splnění všech přání a šťastný život. Tak jej určitě nevynechejte, jeden nikdy neví.

Grgur Ninsky, uličky Splitu, Železná brána
Grgur Ninsky, uličky Splitu, Železná brána

Zbytky Diokleciánova paláce jsou hlavním turistickým cílem, který byl v roce 1979 zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. Jistě se vám budou líbit staré klenby a chodby pod městem, kde najdete prodejce suvenýrů a místních výrobků.
Katedrála svatého Dominia je vestavěná doprostřed starořímského Diokleciánova paláce v místě mauzolea tohoto císaře.

Split, chodby pod palácem
Split, chodby pod palácem
Diokleciánův palác, Split
Diokleciánův palác, Split

Celé staré město je protkáno sítí kamenných uliček, obchůdků a restaurací, které mají neopakovatelné kouzlo. U přístavu najdete rozkvetlou promenádu a restaurace s výhledem na přístav a trajekty.

Promenáda, Split
Promenáda, Split

Radmanove mlinice

Cestou ze Splitu se můžete zastavit nedaleko města Omiš v Radmanove mlinici. Zde se kolem řeky Cetiny nachází místa natáčení filmů Winnetou II a Winnetou a míšenka Apanači.  Radmanove mlinice jsou historické mlýny ze začátku 18. století. Mlýny lákají návštěvníky díky svému prostředí. Venkovní terasy, v rámci starobylého komplexu mlýnů, nabízí restauraci a okolí možnost procházek podél řeky Cetiny. Restaurace se může pochlubit výtečnou kuchyní, kterou směle doporučujeme.

Řeka Cetina, Chorvatsko
Řeka Cetina, Chorvatsko

Po stopách známých filmů

Trsteno, zahrady Králova přístaviště z Her o trůny

Malá vesnice Trsteno nedaleko Dubrovníku se stala slavnou díky seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). V místním arboretu a pod vilou Aurorou se natáčely některé scény tohoto seriálu. Arboretum bylo kulisou zahrad Králova přístaviště. Pod vilou probíhal Jamieho trénink boje levou rukou s Bronnem.

Výhled z vily Aurora, Trsteno Chorvatsko
Výhled z vily Aurora; Trsteno, Chorvatsko

Arboretum bylo založeno před 500 lety. Najdete zde architekturu renesance, baroka, klasicismu a romantismu a právem se řadí mezi nejcennější parky v celém Středomoří.

Trsteno, Chorvatsko
Trsteno, Chorvatsko

Nás zde uchvátilo něco zcela neznámého a tím byla opuštěná, přístupná, renesanční vila Aurora. O níž a její historii jsme natočili krátké video (je nutné si zapnout titulky). Po jeho shlédnutí jistě pochopíte zájem Johna Malkoviche (americký herec) o její koupi.

 

Dubrovník

je přístavní město, které se nachází v jižní Dalmácii na úpatí vápencového pohoří. Toto město vždy prosperovalo z námořního obchodu. Stejně jako Split je od roku 1979 zapsáno do seznamu UNESCO.

Dubrovník hradby, Chorvatsko
Dubrovník hradby, Chorvatsko
Pevnost Bokar, Dubrovník
Pevnost Bokar, Dubrovník

Nejznámější památkou v Dubrovníku jsou městské hradby pocházející z 8. až 17. století. Jejich délka je 1 940 metrů a místy dosahují tloušťky až 6 metrů. Město střeží 15 obranných věží, z nichž je největší válcová zvaná Minčeta. Poblíž věže Minčeta se nachází stará slévárna z 15. – 17. století, kde se odlévaly zvony a děla.

Ve starém městě je všechno do schodů nebi ze schodů, Pilská brána vnitřní část, Dubrovník
Ve starém městě je všechno do schodů nebo ze schodů, Pilská brána vnitřní část, Dubrovník

Obranný systém Dubrovníku doplňovaly brány Pile a Ploče s padacím mostem. Pilská brána byla hlavním vstupem do města. Tvoří ji vnitřní a vnější brána. K bráně vede přes hradební příkop renesanční kamenný most se třemi oblouky a kamennými lavicemi podél zábradlí. Těsně před branou na něj navazuje dřevěný padací most.

Pilská brána s dřevěným padacím mostem, Dubrovník
Pilská brána s dřevěným padacím mostem, Dubrovník

Filmová místa

Dubrovník svou krásou často láká tvůrce filmů. Kdo by neznal nebo alespoň nezaslechl o Hvězdných válkách (Star Wars) nebo o Hře o trůny (Game of Thrones). Když procházíte Dubrovníkem narážíte na tato filmová místa. Jedním z takových je i hlavní centrum Dubrovníku ulice Stradum. Ta je lemovaná kavárnami, obchůdky a končící městskou zvonicí. Vstupy do obchodů byly pro účely filmu Star Wars trochu vylepšeny viz. fotografie z filmu.

Ulice Stradum, Dubrovník
Ulice Stradum, Dubrovník

Vlevo od zvonice uvidíte goticko-renesanční palác Sponza. Budova pochází ze 16. století. Palác byl obchodním centrem, kde se setkávali členové Akademie a diskutovali o literatuře, umění a vědách. Dnes tu najdete rozsáhlé státní archivy. Vpravo od zvonice uvidíte barokní kostel zasvěcený patronu města sv. Blažejovi. Byl postaven v roce 1715.

Kostel sv. Blažeje, Dubrovník
Kostel sv. Blažeje, Dubrovník

Na druhém konci ulice Stradum, téměř naproti zvonici, najdete Onofriovu fontánu. I ta si zahrála ve filmu Star Wars a to jako hvězdná stanice. Fontána je jednou z nejznámějších památek Dubrovníku. Byla postavena v roce 1348.

Dalším zajímavým místem je jezuitský kostel sv. Ignáce, ke kterému vede široké schodiště. Toto schodiště si také zahrálo v Hře o trůny (Game of Thrones). A to ve scéně, kdy Cersei Lannister s ustřiženými vlasy je nucena chodit nahá ulicemi Králova přístaviště.

Schody Králova přístaviště, Onofriova fontána alias hvězdná stanice, Dubrovník
Schody Králova přístaviště, Onofriova fontána alias hvězdná stanice, Dubrovník

Na město Dubrovník si určitě vyhraďte celý den a pokud pojedete autem obrňte se trpělivostí, tady zaparkovat je nadlidský výkon a s SUV obzvlášť. Avšak nezoufejte. U placených parkovišť (jiná zde nenajdete) vyčkejte před závorou, ono se místo určitě uvolní. Zde také najdete i milého pomocníka s navedením vozu do „pidi“ prostoru, tak, abyste svému autu i jiným neublížili.

Město Makarská

Makarská je přístavní město a turistické letovisko. Sem můžete vyrazit nejen autem, ale i lodí.

Makarská, Chorvatsko
Makarská, Chorvatsko

Pokud pojedete přes den, určitě nevynechejte procházku k majáku Sveti Petar a na vyhlídku v Parku šuma Sveti Petar.

Majáku Sveti Petar, Makarská
Majáku Sveti Petar, Makarská
Park šuma Sveti Petar, Makarská
Park šuma Sveti Petar, Makarská

Po cestě přijdete až k soše svatého Petra. Paní, co jsme zde potkali, mám řekla, že kdo zde zanechá zámek, získá klíč na nebesa. Nedaleko zámky dříve prodávali, ale letos zde nikdo nebyl. Takže my klíč od nebes nemáme.

Zámky pod sochou sv. Petra, Makarská
Zámky pod sochou sv. Petra, Makarská

Na malém náměstí najdete katedrálu sv. Marka a před ní malou fontánu.

Katedrála sv. Marka
Katedrála sv. Marka

Nejlepší čas na návštěvu města je večer, kdy celá Makarská svítí, tržnice je plná a přístav s kavárnami tepe životem. Uličky jsou osvětleny, lesknoucí se kamenné domy a dlažba na fotografiích vyniknou. Dejte si na kamennou dlažbu pozor, je nečekaně kluzká, zcela ochozená.

Makarská, Chorvatsko
Makarská, Chorvatsko

V historických městech jako je Dubrovník a Split najdete mnoho dalších zajímavých míst a památek, které jsme v tomto článku nezmínili. Tak se můžete těšit, že při Vaší návštěvě uvidíte i něco nového.

V další části článku, z Chorvatska, se zaměříme na pěší výlety.

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru