Duhový svět s vodojemem

Oslavany a Ivančice, výlet nejen za permoníky

Oslavany, obklopené poli a lesy, leží jen necelých 30 km jihozápadně od Brna. V Oslavanech a okolních obcích, dnes zapojených do Mikroregionu kahan, se ještě nedávno těžilo černé uhlí. Pozůstatky těžby v této oblasti, nazývané Rosicko-Oslavanská uhelná pánev, můžeme najít ještě dnes. O městě Rosice jsme se zmínili v předchozím článku, tak vzhůru do Oslavan a Ivančic.

Zábavní park s příběhem – Permonium

Dnes je nejnápadnější připomínkou těžby uhlí v Oslavanech zarostlá výsypka (neboli halda) v blízkosti silnice spojující Oslavany a Ivančice. Těžní věž dolu Kukla, spolu se sousedním vodojemem, se vypíná na kopci nad městem. Dříve chátrající objekty mají dnes nové využití v podobě zábavního parku s příběhem – Permonium. Pokud Vás park neláká, lze navštívit těžní věž samostatně, avšak návštěvu parku si užijí nejen děti.

Věž Kukla

Těžní věž Kukla je připomínkou více než 100-leté těžby uhlí v Rosicko-Oslavanském uhelném revíru. Uhlí se zde těžilo od roku 1865 do roku 1973. Původně byl důl vybudován kvůli odvětrání a odvodňování dolu Františka v Padochově, ale po roce 1911 se stal centrálním dolem. V této době vznikla i železobetonová konstrukce těžní věže. Po ukončení těžby věž chátrala. V roce 2009 byla těžní věž dolu Kukla prohlášena za kulturní památku a začala její obnova. Ta vyvrcholila v roce 2012 otevřením věže pro veřejnost.

Věž měří 41 metrů. Odvážní a zdatní se dostanou do nejvyššího patra po točitých schodech. O vyhlídku nejsou ochuzeni ani méně zdatní. Je zde připraven výtah, který Vás zaveze do různých pater. V nejvyšším patře najdete vyhlídku s posezením, o patro níž minimuzeum s pověstmi z Oslavanska.

Těžní věž Kukla
Těžní věž Kukla – Oslavany

Permonium

Jak už název napovídá, park je říší permoníků, důlních mužíčků obývajících a střežících doly. S permoníky se můžete v parku potkat hned na několika místech. Pokud jste hraví, park nabízí interaktivní hru Magic permon ve třech úrovních obtížnosti podle věku hráčů.

Nejmenší děti můžou permoníkům pomoci při hledání ztracených věcí v pohádkové hře Ztracený permoník. Pro děti od 10 let a výšky 140 cm jsou určeny hry Magic permon II a III. Tyto vedou přes lanové žebříky a stezky nad parkem. Pojetí parku je rozhodně zajímavé a díky plnění úkolů ve hrách, se dostanete do míst, kam byste možná ani nezavítali.

Důlní jezero - Permonium
Důlní jezero – Permonium

Důlní jezero, pole a prales

Hned za pokladnou je mělká vodní plocha s názvem důlní jezero. Zde, s pomocí malých vorů, hledáte první indicie pro hru. Nejhlubší část jezera má asi půl metru, ale na vratkém voru se můžete i vykoupat. Takže doporučuji náhradní oblečení. Přes sopku, skluzavku a prales, se krůček po krůčku dostáváte dál. Postupně se dozvídáte informace o vzniku uhlí a následně o jeho těžbě. Přes labyrint důlního pole se dostanete do podzemí.

Hlavní a záchranářská štola

Kromě obdivování vláčků, používaných při těžbě uhlí, můžete pocity horníků zažít při průchodu hlavní a záchranářskou štolou. Honba za pokladem končí v těžní věži. Základní občerstvení poskytuje zdejší hornická kantýna nebo kavárna ve věži.

Těžní věž Kukla - interiér
Těžní věž Kukla – interiér

Duhový svět

V sousedství Permonia se nachází přírodní park Duhový svět. Ten je určen hlavně pro menší, předškolní děti. I zde žije pohádková bytost – víla Permína, permoník, ze kterého se nakonec vyklubala víla. Děti ji mohou zachránit ve hře „Duhová kapka“. Ve srovnání se sousedním technickým Permoniem je to jiný svět. Svět zeleně, květin, barev a vody.

Voda tu hraje prim u většiny atrakcí, ať jsou to koupací jezírka nebo mlžná chýše. Na děti tu čeká prolézačka ve tvaru lodi a pískoviště. Mohou si vyzkoušet, jaké zvuky vydávají různé materiály nebo sjet po válečkové dráze. Nejrůznějších atrakcí pro zábavu, ale i poučení, je zde spousta.

Duhový svět s vodojemem
Duhový svět s vodojemem

Při plánování výletu počítejte, že zde strávíte zhruba 2 hodiny. Námi uvedený čas se může změnit, podle toho, co všechno budete chtít vyzkoušet.

Oslavany

V centru města Oslavany, které obloukem obtéká řeka Oslava, najdete barokní kostel sv. Mikuláše, zámek a zámecký park.

Zámek s biotopem

V prostoru zámku byl původně první cisterciácký klášter na Moravě, nesoucí název „Údolí Mariino“, založený roku 1225. Další rozvoj města souvisel s rozkvětem nebo úpadkem kláštera. Za husitských válek byl klášter vypálen. Přestavbu na renesanční zámek realizoval rod Althanů koncem 16. století.

zámek Oslavany
Zámek Oslavany

V budovách zámku se nachází Hasičské muzeum, expozice věnovaná Hornictví a energetice Rosicko-Oslavanska a Muzeum krátkých palných zbraní. Hlavně v létě přijde vhod osvěžení, ať již v Městském zámeckém pivovaru Oslavany nebo v přírodním koupacím biotopu v sousedství zámku. V zámeckém parku, nedaleko biotopu, najdete kromě posezení i rozsáhlé dětské hřiště s herními prvky inspirovanými těžbou uhlí.

zámek Oslavany - pohled z parku
Zámek Oslavany – pohled z parku

Dědičná štola a Naučná stezka

Na levém břehu řeky Oslavy, hned naproti zámeckému parku, najdete Naučnou stezku permokarbonem Boskovické brázdy. Stezka vede podél řeky Oslavy. A to od mostu na začátku ulice Na Poříčí k mostu na ulici Padochovská. Hned její začátek je zrádný. Ulice Na Poříčí končí schody k řece. Pokud byste se sem vydali s kočárkem nebo kolem, sestup nebude snadný. Navíc doporučuji přihlédnout k výšce hladiny řeky. Při vyšší hladině vody se na začátku stezky, za schody, můžete setkat s bahnem nebo se rovnou brodit vodou.

Cestou podél řeky minete různé výchozy permokarbonských hornin. Pozornost upoutá i portál Dědičné štoly, která sloužila pro odvodnění uhelného revíru, jako sklad dynamitu a protiletecký kryt.

Dědičná štola
Dědičná štola

Cyklostezka Oslavany – Ivančice

Přes Oslavany prochází hned několik cyklostezek – Energetická, Pivovarská, Hornická, Buskinova a Templářská. My se vydáme Templářskou a pojedeme se podívat, podél řeky Oslavy do Ivančic.

Od centra města, nebo autobusového nádraží, projedeme ulicí Letkovskou. Před koncem ulice objevíte mírný sjezd přímo na hladký povrch cyklostezky. Tento láká k rychlejší jízdě, buďte však obezřetní. Kromě cyklistů se zde běžně vyskytují chodci, jezdci na kolečkových bruslích, ale i užovky.

Sochy pro potěchu

Cyklostezku zpestřují místa pro odpočinek a netradiční sochy. Ivančický sochař a řezbář Josef Zahradník vytvořil dřevěnou sochu padlého neznámého cyklisty, ledňáčka i raka. V okolí Ivančic uvidíte soch mnohem více, říká se jim Ivančická zastavení.

Sochy u cyklostezky Oslavany - Ivančice
Sochy u cyklostezky Oslavany – Ivančice

Kolem rybníku se dostanete do Ivančic. Zde je na Vás, jestli se budete držet cyklostezky, nebo si cestu do centra zkrátíte průjezdem ulicí Na Volvách. Ta Vás dovede k místní nemocnici na ulici Široké a odtud je to rovně přes křižovatku přímo do centra.

Ivančice

Město Ivančice leží na soutoku tří řek – Jihlavy, Oslavy a Rokytné. Bylo založeno už počátkem 13. století. Největší rozkvět město zažilo v 16. století, kdy zde sídlila tiskárna Jednoty bratrské později přestěhovaná do Kralic nad Oslavou. V Ivančicích byla i významná židovská obec. Nedaleko Palackého náměstí najdete bývalou židovskou čtvrť s dochovanou empírovou synagogou. V ulici Mřenková je židovský hřbitov.

Centrum města

Palackého náměstí lemují středověké i renesanční domy. Určitě vás zaujme Pírkův dům, ve kterém najdete městský úřad nebo nedaleká Stará radnice. Zde je dnes muzeum s pamětní síní Alfonse Muchy a Vladimíra Menšíka. Dominantou náměstí je gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie. Jeho bílá hranolovitá věž je vidět z daleka. Na náměstí, kde se běžně konají trhy, najdete mariánské morový sloup z roku 1726 se sochami od třebíčského sochaře Štěpána Pagana a kašnu z 18. století se sochou sv. Floriána.

Ivančice - pohled na náměstí
Ivančice – pohled na náměstí

Slavní rodáci

Slavných osobností spjatých s Ivančicemi je hodně. Ty nejznámější jsou malíř Alfons Mucha a herec Vladimír Menšík, který o svém rodném městě s láskou vyprávěl.

Alfonse Muchu proslavily především plakáty pro francouzskou herečku Sarah Bernhardt a kresby ve stylu „Art nouveau“. Pro nás Čechy a Moravany je ovšem velmi významná i jeho monumentální „Slovanská epopej“. Expozici věnovanou jeho tvorbě, životu v Ivančicích i ve světě, můžete navštívit v místním muzeu.

Vladimír Menšík, skvělý herec a nezapomenutelný bavič, je pro nás asi nejznámějším ivančickým rodákem. Jeho rodinné fotografie, osobní předměty a fotografie z mnoha filmů, ve kterých účinkoval, najdete v Expozici Vladimíra Menšíka. Pokud se zatouláte kousek od náměstí, v ulici Rybářské najdete jeho rodný dům s pamětní deskou.

Ivančice - synagoga a pamětní desky
Synagoga a pamětní desky rodáků

Ivančický viadukt

Nedaleko Ivančic, nad silnicí vedoucí na Moravské Bránice, uvidíte torzo železného mostu, nazývané Ivančický viadukt. Lze tu na malém parkovišti zastavit. Pokud pojedete vlakem, pozorně se dívejte, jedete hned vedle něho.

Tomuto železničnímu mostu se, díky podobnosti s Eiffelovou věží v Paříži, také říkalo „Eiffelův most“. Tato monumentální technická památka vznikla mezi roky 1868-1970 podle projektu inženýra Karla von Rupperta a stavbu provedla francouzská firma Cail & spol. Most se používal do roku 1978. Dlouhá léta postupně chátral, až byl kvůli problémům se statikou částečně odstraněn. Dnes uvidíte jen torzo, zůstalo jen jedno pole mostovky.

Ivančický viadukt
Ivančický viadukt

V našem putování jsme určitě neprošli všechna místa, která Oslavany a Ivančice nabízejí. Nechte se inspirovat pohledem do mapy nebo projděte nabídku místního turistického centra. Možná zjistíte, že jeden den Vám na výlet stačit nebude.

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru