Chřiby a zřícenina hradu Cimburk

Barvy podzimu nejlépe vyniknou na listech stromů. Vrchovina Chřiby s bukovými lesy a velkým množstvím zvláštních skalních útvarů jsou jako stvořené k podzimní vycházce. Zřícenina hradu, starověké hradiště, poutní místo, skalní útvary i studánky s osvěžující vodou. To vše můžete navštívit během jednoho odpoledne v moravských Chřibech. Turistických i cyklotras je v Chřibech opravdu hodně. Pro inspiraci doporučuji okruh v délce 8 kilometrů, který jsme absolvovali, a který si můžete dle libosti upravit.

Chřiby a Cimburk - mapa trasy
Chřiby a Cimburk – mapa trasy

Chřiby

Chřiby jsou vrchovinou ležící na středovýchodní Moravě mezi městy Kyjov a Otrokovice. Díky své poloze od sebe oddělují národopisné oblasti; Hanou na severu a Slovácko na jihu. V Chřibech najdete i hrad Buchlov, proto bývají nazývány také jako Buchlovské kopce. My se dnes vypravíme na hrad jiný, od Buchtova vzdálený jen 15 kilometrů.

Hrad Cimburk

Zřícenina hradu Cimburk
Zřícenina hradu Cimburk

V blízkosti silnice vedoucí přes hřeben Chřibů spojující Osvětimany a Koryčany je parkoviště. Nese jméno podle turistického rozcestníku “U Křížku”. Odtud se vydáme na okruh místními lesy. Po žluté turistické trase se trochu netypicky, z mírného kopce, dostanete k rozcestí. Je označené Cimburk – zříc. odb. (kdy zkratka znamená zřícenina odbočka). Zde odbočuje zelená značka vedoucí k hradu. Stromy lemují cestu a vytváří tak přírodní zelený tunel. Hned za ohybem cesty se před Vámi objeví hrad Cimburk.

Historie hradu Cimburk

Původní hrad založený Bernardem z Cimburka, někdy mezi lety 1327 – 1333, byl postaven ve stylu francouzské gotiky. Další z majitelů byl bratr Karla IV., markrabě Jan Jindřich, který zahájil přestavbu a zvětšení palácové části hradu. Jeho syn, markrabě Jošt, dal hrad do zástavy Zikmundovi z Letovic, aby tak získal peníze pro financování svých politických plánů. Hrad postupně měnil majitele a svůj vzhled. Přibylo opevnění, obranné bašty a pohodlnější renesanční palác. Poslední majitel Gabriel František Horecký přesídlil na tvrz v Koryčanech, kterou nechal upravit na zámek. Po té hrad ztratil svůj původní obranný význam a po roce 1709 zpustl.

Zřícenina hradu Cimburk
Zřícenina hradu Cimburk

V roce 1994 začaly práce na záchranu a částečnou obnovu hradu. Za dnešním stavem hradu stojí členové o. s. Polypeje, dobrovolníci i najatí řemeslníci. Byla odstraněna suť, sanované a dostavěné některé zdi. Bezpečnou prohlídku areálu umožňuje instalované zábradlí i nové schody. Postup prací, srovnání stavu před a po, si můžete prohlédnout na informačních panelech rozmístěných v areálu.

Zřícenina hradu Cimburk
Zřícenina hradu Cimburk
Zřícenina hradu Cimburk
Zřícenina hradu Cimburk

Vstup na hrad je zpoplatněn, ale i díky ceně vstupenky je to spíš symbolický příspěvek k uchování hradu. Najdete zde občerstvení a zázemí pro návštěvníky.

Studánky a skály

Máme v plánu prohlédnout si další pozoruhodné místa, které tento kousek Chřibů nabízí. Vracíme se proto zpět na rozcestí u hradu. Zelená turistická značka vede z Koryčan do Střílek. Vydáváme se po zpevněné cestě do mírného kopce směrem na Střílky. Na rozcestí U Mísy nacházíme první studánku nesoucí stejné jméno jako rozcestí. Zelená značka se tu kříží s červenou. Po červené se lze vrátit zpět k parkovišti U Křížku a to kolem skalního útvaru s názvem Kozel. Opačným směrem, po lesní pěšině, se po vystoupání do prudkého kopce dostanete ke skále s názvem Kazatelna.

Lesní cesty v Chřibech
Lesní cesty v Chřibech

Skalní útvar Kazatelna

Kazatelna je asi 6 metrů vysoká pískovcová skála s vytesanými schůdky. Na vrcholu je od roku 1972 opatřena železným křížem. Z vrcholu Kazatelny je vyhlídka na lesy a kopce směrem k hradu Cimburku. Les pod vrcholem je mladý, takže vršky stromů nebrání ve výhledu. Pokračujeme dál na další rozcestí s názvem Pod Kazatelnou. Zde se červená turistická značka kříží opět se zelenou. Tentokrát jde o Cyrilometodějskou stezku vedoucí přes Hradisko sv. Klimenta. Cesta nás vede lesem, ale i prosluněnými pasekami až na rozcestí s názvem sv. Kliment, kde se protíná se žlutou turistickou značkou.

Skalní útvar Kazatelna
Skalní útvar Kazatelna

Gorazdova studánka

Pokud máte chuť, vydejte se po žluté kousek z kopečka. Jen asi po 100 m najdete šipku s nápisem Gorazdova studánka. V malém údolíčku se tu ukrývá studánka doplněná o dřevěnou sošku světce. Pokud by jste pokračovali po žluté dál, dostali byste se do Koryčan, z rozcestí na opačnou stranu pak na parkoviště U Křížku.

Chřiby, Gorazdova studánka
Chřiby, Gorazdova studánka

Hradisko sv. Klimenta

Od studánky se vracíme zpět a po zelené stoupáme k návrší s Hradiskem sv. Klimenta. Zde, na plochém vrcholku mírného kopce, nalézáme dřevěnou kapličku a základové zdi kostela. Místo působí trochu tajemně, snad je to díky nejasné historii tohoto místa. Podle archeologických nálezů by mělo být propojeno s Velkomoravskou říší, snad i s příchodem Cyrila a Metoděje. Našli se zde pozůstatky valů opevnění, základy kostela s hroby a zbytky obydlí.

Dnes jsou základy kostela upraveny, abyste tu mohli posedět a rozjímat. Příležitostně se zde konají církevní pouti. Hlavně děti zaujme Gorazdova zvonice, což je dřevěná konstrukce zvonkohry. Na zavěšené kovové trubice lze hrát pomocí kousku dřeva.

Hradisko sv. Klimenta, kaple a zvonice
Hradisko sv. Klimenta, kaple a zvonice

Moravanské lúky

Z Hradiska sv. Klimenta vyrážíme po zelené, přejdeme silnici a pokračujeme listnatým lesem dál. Tady, oproti cestám kolem Cimburku a Hradiska, je turistů minimum. Dostáváme se na rozcestí Moravanské louky, kde se zelená turistická trasa potkává s trasou červenou. Zde se rozkládá přírodní rezervace Moravanské lúky. Jedná se o komplex podmáčených lesních luk, na kterých se vyskytují chráněné a ohrožené druhy rostlin a živočichů. Například tu najdete kosatec sibiřský, vstavač mužský, z motýlů můžete zahlédnout perleťovce velkého. Po červené se vracíme zpět na parkoviště U Křížku.

Chřiby, Moravanské louky
Chřiby, Moravanské louky

Vrchovina Chřiby se svými listnatými lesy je tak trochu jiný svět. V blízkosti vinohradů a v dosahu velkých měst (Brno, Vyškov, Kyjov) se zvedá tato nádherná krajina. Svět starých stromů, skal i tajemných hradů. Je až s podivem, jak je naše země rozmanitá.

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru