Černá hora

Janské Lázně, pěší trasy Krkonošemi

Janské Lázně v okrese Trutnov nabízí, malým i velkým turistům, krásné a nenáročné pěší trasy po Krkonoších. Pro „přespolní“ je tento výlet vhodný na prodloužený víkend, místní obyvatelé trasy jistě velmi dobře znají. 

Vydáme se na Modré kameny, lanovkou na Černou horu, projdeme se kolem rašeliniště a zimoviště tetřívka obecného. Pěšinou vedoucí vedle Černohorského potoka a přes brod, který po deštích zmizel (což se stalo velmi zábavnou částí trasy) se vrátíme zpět do Janských Lázní.

Interaktivní mapa
Interaktivní mapa

Lanovka na Černou horu

Máte-li rádi lanovky, využijte možnosti vyjet na Černou horu Černohorským Expressem. Kabinová lanovka na Černou horu byla uvedena do provozu v roce 1928. Tato lanovka měla trochu jinou trasu než ta dnešní. Lanovka v dnešní podobě byla zprovozněna v roce 1982, její délka je 2303 metrů. Kabinky jsou uzavřeny a je z nich pěkný výhled. Pod lanovkou najdete parkoviště. Přeprava horských kol, kočárků a koloběžek kabinovou lanovou dráhou je zdarma. U dolní stanice v Janských Lázních si můžete půjčit koloběžky nebo kola a využít jednu z mnoha tras na Černé hoře. 

Jánské Lázne - Černohorský Express
Janské Lázně – Černohorský Express

Vpravo u horní stanice lanovky se nachází rozhledna Černá hora, ze které je panoramatický výhled na Krkonoše a českou kotlinu. V době naší návštěvy byla bohužel uzavřená.

Černohorské rašeliniště

Od horní stanice lanovky jděte vlevo k rozcestníku Černá hora – lanovka. Odtud se vydejte směrem na Černohorské rašeliniště, dostanete se na naučnou stezku Černohorské rašeliniště. Přístupná je pouze pro pěší (cyklisté na ni nesmějí), a to v období od června do poloviny října. Má přibližně 3,5 km. Trasa je mírná, vhodná pro rodiny s dětmi i se sportovním kočárkem. Stezka vede po dřevěných chodníčcích a najdete na ní také vyhlídkovou věž.

Jánské Lázne - Černohorské rašeliniště vyhlídková věž
Janské Lázně – Černohorské rašeliniště vyhlídková věž

Po cestě se, na šesti informačních tabulích, seznámíte s informacemi o zdejších rostlinách, zvířatech a přírodě. Krajina okolí rašelinišť je úchvatná a velmi fotogenická. 

Vyhlídka na Černohorské rašeliniště
Vyhlídka na Černohorské rašeliniště

Oblast rašeliniště je označována také jako tetřívkova ložnice. Tetřívek obecný je vzácný pták podobný slepici. Najdete ho pouze v Krkonoších a Krušných horách. Zimuje v norách vyhrabaných ve sněhu nebo pod keři či větvemi stromů. Každé vyrušení ho stojí hodně energie, kterou v zimě špatně doplňuje a zvyšuje se tím i riziko, že ho něco uloví. Je proto bezpodmínečně nutné, aby se návštěvníci (i se svými psy) v zimovištích tetřívka drželi na značených cestách a neopouštěli je. Pokud se nebudeme všichni hodně snažit, tetřívek v ČR do roku 2040 vyhyne (zdroj: mapy.cz).

Tetřívkova ložnice
Tetřívkova ložnice

Vodopády na Černohorském potoce

Po procházce kolem rašeliniště můžete vyrazit na dobrodružnější trasu. U rozcestníku Černá bouda – hot. se napojíte na červenou turistickou značku. Dojdete až k historickému rozcestníku. 

Historický rozcestník a neznačená cesta k Černohorskému potoku
Historický rozcestník a neznačená cesta k Černohorskému potoku

Zde se již vydáte po neznačené stezce, která vede k Černohorskému potoku. Po jeho proudu půjdete až do Janských Lázní. Tato trasa již není vhodná pro kočárky a malé děti. Odrostlejším se však, díky dobrodružné povaze, jistě bude líbit.

Janské Lázně - vodopád na Černohorském potoce
Janské Lázně – vodopád na Černohorském potoce

Cesta vede převážně z kopce kolem Černohorského potoka. Má přibližně 4 km. Kolem cesty uvidíte malé i velké vodopády. Na Mapy.cz je vyznačen a pojmenován pouze Soutěskový vodopád.

Janské Lázně - vodopád na Černohorském potoce
Janské Lázně – vodopád na Černohorském potoce

Projdete okolo Bukového pramene, studánky sv. Alžběty a za brodem Těsný důl najdete Kotlový vodopád.

V případě, že půjdete jako my po období dešťů, musíte počítat, že cesta občas bude vypadat, jako byste šli potokem. Tedy budete přeskakovat po kamenech, což děti jistě ocení. 

Janské Lázně - cesta kolem Černohorského potoka
Janské Lázně – cesta kolem Černohorského potoka

Brod Těsný důl

Na konci této cesty je brod, který je běžně bez problémů schůdný. Avšak po dešti to tak být nemusí. My se na konci cesty velmi pobavili. Když jsme k brodu došli, hledali jsme cestu jak přes něj. Na druhé straně potoka je přístřešek Těsný důl, u něhož se všechny výpravy jdoucí opačným směrem otáčely.

V přístřešku seděl starší pán a kochal se výhledem na potok a nešťastníky, kteří hledali cestu. Po asi 10 minutách ohledávání místa brodu, jsme usoudili, že než jít zpět na Černou horu, potok přebrodíme. Volba byla jasná, obětujeme ponožky, abychom si nerozřízli nohy a zdatně jsme se vrhli do potoka. Voda sahala naštěstí těsně pod kolena, takže žádný větší problém nenastal. V přístřešku jsme s pánem zažertovali, přezuli ponožky a vesele se vydali do Janských Lázní.

Dám vám stejnou radu, jakou jsem dostala od svojí mámy. Na výlety si vždy vemte druhé ponožky. Ne proto, že by se Vám opotily nohy a nevzali by vás kvůli vůni do autobusu. Ale protože, byť je to divné, když si do mokrých bot dáte suché ponožky výsledný pocit je mnohem lepší než v mokrých.

Modré kameny

Výlet na Modré kameny je vhodný pro rodiny s odrostlejšími dětmi, kterým se bude líbit možnost vylézt si na skálu a rozhlédnout se. Celý okruh má přibližně 4 km a polovina cesty je do kopce. 

Výhled z cesta na Modré kameny - Jánské Lázně
Výhled z cesta na Modré kameny – Janské Lázně

Začátek trasy začíná v Janských Lázních. Z ulice Modrokamenná se k rozcestníku u Modrokamenné boudy dostanete po modré turistické značce. Od rozcestníku pak budete pokračovat do kopce po žluté turistické značce. Lesní cestou kolem skal, se spoustou borůvkových keřů, přijdete až k vyhlídce Modré kameny.

Jánské Lázně - Modré kameny
Janské Lázně – Modré kameny

U rozcestníku Nad Modrými kameny uvidíte příjemné odpočinkové místo na svačinu jako dělané. Zpět do Janských Lázní se lze vrátit po zelené turistické značce z kopce. Na podzim tento les vypadá jako začarovaný, tolik muchomůrek na jednom místě jen tak nenajdete.

20210829 104201
Cesta z Modrých kamenů

Janské Lázně

Janské Lázně nabízí kromě krásné přírody i procházky po lázeňském městečku. Na kolonádě si můžete dát oplatky nebo kávu. Před kolonádou je altánek s minerálním pramenem Prameník, který za nás chutnal jako obyčejná voda. Nedaleko jsou lázeňské budovy Moravěnka z roku 1872 a Čechie z druhé poloviny 19. století.

Jánské Lázně - kolonáda
Janské Lázně – kolonáda

Výstavba lázní začala v roce 1675, i když pramen byl objeven již v roce 1006. Největší rozvoj zaznamenaly Janské Lázně od roku 1920. Léčí se zde nemoci pohybového aparátu, nervová a nervosvalová onemocnění, roztroušená skleróza, astma a stavy po operacích dýchacích cest.

Pokud hledáte zajímavé místo na prodloužený víkend, Janské Lázně vám můžeme jen doporučit. 

Vyzkoušeli jsme ubytování v Penzionu Jas. Byli jsme s pokojem i skvělou snídaní moc spokojeni. 

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru