Jeskyně Výpustek

Jeskyně Výpustek

Úkryt pravěkých zvířat, lom na hnojivo, podzemní továrna, sklad munice a vojenský kryt. To vše byla postupem doby jeskyně Výpustek. Dnes se zde můžete podívat na dobově vybavený vojenský kryt i na obrovské podzemní prostory, kde Vám budou dělat společnost netopýři.

Jeskyně Výpustek -interaktivní mapa
Jeskyně Výpustek – interaktivní mapa

Od pravěku po vojsko

Jeskyně Výpustek byla známá již od nepaměti. Svědčí o tom nálezy koster jeskynních medvědů a hliněných nádob z období před 15 000 lety. Podrobnější průzkum a zmapování probíhalo v 19. století. Podílel se na něm Hugo František Salm a později Karel Absolon. Délka v té době známých chodeb dosahovala okolo dvou kilometrů.

Mapa jeskyně Výpustek
Mapa jeskyně Výpustek

V jeskyni se v té době nacházela silná vrstva fosfátových hlín. Jednalo se o směs z trusu netopýrů a koster vyhynulých prehistorických zvířat. Fosfátové hlíny se v té době používaly jako hnojivo, tak se zde také začalo těžit. V průběhu těžby byla zničena většina potenciálních archeologických nálezů. Kosti nalezené v jeskyni byly použity na výrobu spodia. Svému osudu uniklo jen šest koster jeskynních medvědů a také jedna kompletní kostra lva jeskynního, které jsou vystaveny v muzeích v Brně a ve Vídni.

Jeskynní medvěd - jeskyně Výpustek
Jeskynní medvěd – jeskyně Výpustek

Krápníková výzdoba byla poničena také. Část výzdoby chtěli původní majitelé Lichtenštejnové využít ve své umělé jeskyni u zámku Lednice. Bohužel s krápníky je to jako s květinami. Když krápník odtrhnete, voda ho přestane vyživovat a on už neroste a usychá.

Jeskyně Výpustek - netopýr
Jeskyně Výpustek – netopýr

Československá armáda a německá továrna

Vytěžením fosfátových hlín se v jeskyni uvolnily rozsáhlé prostory. Ty si upravila k obrazu svému Československá armáda v době první republiky. Před druhou světovou válkou, od roku 1936, v jeskynních chodbách pod přístřešky skladovala munici. Po obsazení republiky 15. března 1939 munici zabrala a odvezla německá armáda.

 Jeskyně Výpustek - německá továrna, větrání
Jeskyně Výpustek – německá továrna, větrání

S postupující 2. světovou válkou a množícími se nálety na továrny vyrábějící vojenský materiál, získal Výpustek nové uplatnění. V roce 1943 zde, podobně jako v sousední Býčí skále a jiných jeskyních Moravského krasu, vystavěli podzemní továrnu. Vyráběly se zde části leteckých motorů, konkrétně palivová vstřikovací čerpadla pro letecké motory Daimler-Benz třídy DB 601 a 605. Tyto letecké motory se montovaly především do stíhaček Messerschmitt Bf 109 a Bf 110.

 Jeskyně Výpustek - německá továrna
Jeskyně Výpustek – německá továrna

Továrna měla krycí označení Dinar a pracovali zde totálně nasazení čeští občané ze širokého okolí. Výroba probíhala v nepřetržitém provozu. Dvě směny po 12 hodinách, v každé směně 600 pracovníků. Tak to bylo až do 12. dubna 1945. Stahující se německá armáda továrnu poničila výbušninami a dílo zkázy dokončil několik dní trvající požár. Jeho stopy jsou v podzemí rozeznatelné ještě dnes. Ať jsou to sazemi pokryté stěny nebo místa připomínající gepardí kůži, to jak saze překrývají zárodky krápníků.

 Jeskyně Výpustek - "gepardí kůže"
Jeskyně Výpustek – „gepardí kůže“
Jeskyně Výpustek - kotelna továrny a původní vstup
Jeskyně Výpustek – kotelna továrny a původní vstup

Utajený kryt

Další etapa využití jeskyně začala až v roce 1961. Do té doby byla zdevastovaná jeskyně víceméně volně přístupná. V jeskyni se zabydlela opět armáda tentokrát československá lidová. V prostoru chodeb postupně vyrostl obří protiatomový kryt, který mělo využívat záložní vojenské velitelství pro oblast jižní Moravy.

Jeskyně Výpustek - vojenský kryt, ubykace
Jeskyně Výpustek – vojenský kryt, ubykace
Jeskyně Výpustek - vojenský kryt, zázemí zdravotníka
Jeskyně Výpustek – vojenský kryt, zázemí zdravotníka

Kapacita krytu byla 250 vojáků, hlavně důstojníků. O chod krytu se v době míru starala malá posádka. Aby utajení bylo dokonalé, objekt se tvářil jako rekreační středisko. Byl tu i kurt na tenis. Objekt armáda opustila k 31. prosinci 2001. Od té doby se do jeskyně dalo dostat jen výjimečně při dnech otevřených dveří.

Jeskyně Výpustek - model vojenského krytu
Jeskyně Výpustek – model vojenského krytu

Předání do Správy jeskyní České republiky 

Koncem roku 2006 byla jeskyně Výpustek předána Správě jeskyní České republiky. Začala úprava areálu spojená s rekonstrukcí provozní budovy. Od roku 2008 je jeskyně trvale otevřena pro veřejnost. Je tak pátou veřejnosti běžně přístupnou jeskyní Moravského krasu.

Prohlídkové okruhy

Jeskyně Výpustek má dva prohlídkové okruhy. První je bezbariérový s délkou prohlídkové trasy asi 600 metrů. Druhý, takzvaně zážitkový okruh, “Za tajemstvím jeskyně” je na objednání a je adrenalinovější. Zatímco u prvního procházíte skrz protiatomový kryt, v druhém kryt obcházíte úzkou mezerou mezi stěnou krytu a jeskyně. Pravděpodobná je cesta po kolenou možná i plazení.

Jeskyně Výpustek - vojenský kryt
Jeskyně Výpustek – vojenský kryt

První okruh začíná vstupem do krytu a jeho prohlídkou. Uvidíte dobové vybavení štábu, vzduchotechniku, uniformy i ukázky výrobků, které vojáci vytvořili v době volna. Dva sály zabírají i modely letadel. Ty vytvořil a sem zapůjčil jeden z nuceně nasazených, pracující v německé továrně.

Jeskyně Výpustek - modely letadel
Jeskyně Výpustek – modely letadel
Jeskyně Výpustek - autor modelů letadel
Jeskyně Výpustek – autor modelů letadel

Z krytu se pak dostanete do prostor vlastní jeskyně, které rozšířila německá armáda pro svou tajnou továrnu. Jsou tu i zbytky podzemní kotelny. V některých místech se, za dnes odstraněnými vyzdívkami a zdmi továrního areálu, zachovala krápníková výzdoba.

Jeskyně Výpustek
Jeskyně Výpustek

Můžete tak nahlédnout do propastí, spíš puklin, směřujících do spodního patra jeskyně.

Jeskyně Výpustek
Jeskyně Výpustek

Součástí trasy je expozice s názvem Využívání jeskyní člověkem – Výpustek, jeskyně starých rituálů. Zde se dozvíte informace o 15 000 letech využívání jeskyní člověkem. Součástí expozice jsou i modely jeskynního medvěda a lva v životní velikosti. Rozsáhlé prostory bývalé německé továrny mají dobrou akustiku a tak se v jeskyni konají i koncerty.

Jeskyně Výpustek a její rozsáhlé chodby
Jeskyně Výpustek a její rozsáhlé chodby

Expozice “Jeskyně a lidé”

Součástí prohlídkové trasy je interaktivní expozice „Jeskyně a lidé“. Najdete ji v prvním poschodí provozní budovy.

Jeskyně Výpustek, provozní budova
Jeskyně Výpustek, provozní budova

Při prohlídce se dozvíte více o geologii krasu a jeho objevování. Interaktivní expozice se věnuje speleologii a paleontologii  je doplněna o množství fotografií, které spojuje jedno téma – jeskyně. Děti mají možnost prolézt plazivkou, sifonem nebo se skrýt do pukliny.

Expozice “Jeskyně a lidé”
Expozice “Jeskyně a lidé”
Průlez sifonem v expozici
Průlez sifonem v expozici

Jeskyně Výpustek se vymyká tomu, co běžně v jeskyních očekáváme. Nenajdete tu dechberoucí krápníkovou výzdobu jako v jiných. Zato si můžete udělat exkurzi do ne tak dávné minulosti, kdy leccos bylo utajováno a vydávalo se za něco jiného. Každopádně prohlídka těchto místy až monumentálních prostor je zajímavým zážitkem.

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru