Vyhlídková plošina Dobrochov

Rozhledny a jejich krásné výhledy do krajiny

Rozhledny jsou cílem našich výletů každé jaro, abychom si užili ty nejúchvatnější výhledy, které nabízejí. Když stromy ještě nejsou plně olistěné, můžeme se těšit na excelentní výhledy do krajiny. Navíc, díky počasí, které nám přeje, máme šanci zažít neskutečné okamžiky. Padající déšť a větrné podmínky dokáží úchvatně vyčistit výhledy, což nám umožní pozorovat okolní krajinu v nejkrásnějším světle.

Výlety na rozhledny: Krásné výhledy na českou krajinu - mapa
Výlety na rozhledny: Krásné výhledy na českou krajinu – mapa

Rozhledna Boika, okr. Chrudim

Volně přístupná dřevěná rozhledna je vysoká 14,5 metrů, vyhlídkovou plošinu nese ve výšce 11 metrů. Nabízí se zde panoramatický pohled na Krkonoše, Orlické hory, Kralický Sněžník a Jeseníky. Pokud vyrazíte autem, parkoviště je přímo u rozhledny, můžete zde uvázat i koně.

Rozhledna Boika, České Lhotice
Rozhledna Boika, České Lhotice

Rozhledna Boika (název má podle jména keltského kmene Bójů) se nachází pod vrchem Planina nedaleko města Nasavrky. Je součástí tzv. Keltské stezky Železnými horami nedaleko Českých Lhotic, u kterých leží pozůstatky dávného keltského oppida. Pro veřejnost byla rozhledna otevřena 20. května roku 2006 a je tak jednou z nejmladších rozhleden Pardubického kraje.

Rozhledna Boika, České Lhotice
Rozhledna Boika, České Lhotice

Rozhledna Súsedská, okr. Kyjov

Rozhledna Súsedká, byla otevřena v roce 2021. Ve svém tvaru přetavila a povýšila trojúhelník do symbolu „triquetra“. Má to svůj význam. Jak už název Súsedská napovídá, rozhledna vznikla v úzké spolupráci obcí Hýsly, Ježov a Žádovice. Rozhledna leží na patě „společného“ kopce s výškovou kótou 310, kde se hranice těchto obcí setkávají.

Rozhledna Súsedská, Hýsly

Rozhledna Súsedská má výšku 21 metrů a na vyhlídkovou plošinu ve výšce 16 metrů musíte vyšlapat po 99 schodech. Základ rozhledny je betonový, stejně jako schody vedoucí vzhůru. Barevný kontrast k šedému betonu tvoří zábradlí z povětrnostně odolné oceli zvané Corten s rezavou patinou. Rozhledna je volně přístupná. 

2023 04 10 12 29 03 541

Za příznivého počasí uvidíte okolí Kyjova a blízké Chřiby s hradem Buchlov a prý i Pálavu. K rozhledně se dostanete pouze pěšky po polních cestách buď z obce Hýsly nebo Žádovice. Cestou můžete najít třeba stromovou kapli nebo další Vyhlídku nad vinicemi.

Rozhledna Kbíl, okr. Strakonice

Kovová rozhledna na vrchu Kbíl slouží jako vysílač i vyhlídková stavba. Vrch Kbíl najdete poblíž obce Libětice ve výšce 664 m n. m. Stavbu tvoří typizovaná příhradová ocelová konstrukce, která slouží i jako vysílač mobilního operátora. Věž byla otevřena v roce 2008, je volně přístupná a na ochoz vede 147 schodů.

Rozhledna Kbíl, Úlehle - Švejcarova Lhota
Rozhledna Kbíl, Úlehle – Švejcarova Lhota

Z otevřeného ochozu ve výšce 30 metrů lze spatřit část Šumavy i město Strakonice a jeho okolí. Uvidíte Boubín, Bobík, Libín, Kleť, Brdy nebo JE Temelín. Dostanete se sem po žluté značce, která křižuje silnici mezi obcemi Libětice a Úlehle.

Rozhledna Kbíl, Úlehle - Švejcarova Lhota
Rozhledna Kbíl, Úlehle – Švejcarova Lhota

Vyhlídková plošina Dobrochov, okr. Prostějov

Volně přístupná Vyhlídková plošina nad obcí Dobrochov slouží i jako památník připomínající sté výročí založení republiky. Oficiálně proto byla zpřístupněna dne 28.října 2018. Představuje “Výhled do dalšího století republiky”. Výstup na plošinu si užijí i malé děti, protože na vrchol, ve výšce 2,7 m, vede prostorné spirálové schodiště s 27 velmi nízkými schody. Přístup k rozhledně doporučujeme před návštěvou najít v mapě. Vyhlídka není moc vysoká a spatříte ji skoro až v okamžiku, kdy jste u ní.

Vyhlídková plošina Dobrochov
Vyhlídková plošina Dobrochov

Cest k ní vede několik. Buď se vydáte do mírného svahu mezi domy od hlavní ulice v Dobrochově nebo polní cestou vedoucí za zahradami. Z plošiny se můžete pokochat výhledem na obec Dobrochov v údolí pod plošinou a blízké okolí. 

Vyhlídková plošina Dobrochov
Vyhlídková plošina Dobrochov

Vyhlídka nad vinicemi, okr. Kyjov

Uprostřed vinohradů, nedaleko obce Žádovice najdete Vyhlídku nad Vinicemi. Z plošiny se nabízí pohled na Žádovice a nedaleký Kyjov.

Vyhlídka nad Vinicemi, Žádovice
Vyhlídka nad Vinicemi, Žádovice

Pod plošinou můžete na lavicích posedět a třeba i posvačit. Vyhlídka leží, stejně jako nedaleká rozhledna s názvem „Súsedská“, na trase „Cesty krajinou mikroregionu Podchřibí“. Tato cesta vede krásnou krajinou všech členských obcí Svazku obcí mikroregionu Podchřibí.

Vyhlídka nad Vinicemi, Žádovice
Vyhlídka nad Vinicemi, Žádovice

Výlety na rozhledny jsou výborným způsobem, jak si vychutnat krásné výhledy do krajiny. V tomto článku jsme se seznámili s rozhlednami a vyhlídkovými plošinami, které jsou zvláště atraktivní tím, že jsou přístupné v každé roční době. Všechny nabízí jedinečný pohled na okolní krajinu a stojí za návštěvu. 

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru