Liberecký kraj má pestrou nabídku míst pro výlety. Najdete tady Jizerské hory, Krkonoše, hrady a zámky. Pokud máte rádi skály i ty Liberecký kraj může nabídnout. Na pomezí Jizerských hor a Krkonoš leží město Tanvald, které se stalo naší základnou pro výlety nejen do zmíněných hor, ale také do blízkého Polska.
V krátkosti se zmíním o ubytování, které můžeme vřele doporučit. Penzion Věra se nachází na okraji Tanvaldu a je zde krásný klid. Mimo sezónu jsme měli velmi příznivé ceny.
Obsah článku
ToggleCestou do Libereckého kraje
Z Moravy do Libereckého kraje je možné jet po několika trasách. My si vybrali tak, abychom po cestě aspoň něco viděli.
Toulovcova rozhledna
Pokud nepojedete po Svitavské magistrále, ale odbočíte na západ, vesničkami v Pardubickém kraji se dostanete k oblasti Toulovcových maštalí (o kterých jsme také psali). Za obcí Budislav směrem na Jarošov nemůžete minout Toulovcovu rozhlednu. Nachází se na Jarošovském kopci (539 m). Je zde výhled na okolní lesy a pole. Otevírací doba a ceník vstupného.
Zámek Nové Hrady
Asi 7 minut od Toulovcovy rozhledny najdete obec Nové hrady (o něm jsme také psali), kde najdete stejnojmenný rokokový zámek. Rozmanité zahrady (francouzská, bílá, zeleninová, italská, rozárium a mnoho dalších) v areálu zámku Nové hrady rozhodně stojí za vidění. Děti si jistě užijí zahradu s labyrintem. Nad labyrintem jsou 2 vyvýšená místa, odkud mohou rodiče děti navigovat.
Nás okouzlilo pasoucí se stádo jelení zvěře (úmyslně píši jelení zvěř, protože nemám představu, zda tam bylo víc jelenů nebo daňků). Můžete projít i stájemi. Ale opatrně, přečtěte si upozornění, ať koníky nevyplašíte. V zámku mají restauraci i cukrárnu. Otevírací doba a ceník vstupného.
Za horkého počasí do skal
25 km od Tanvaldu v Libereckém kraji v okrese Jablonec nad Nisou leží obec Malá skála. Zde najdete krásná skalní bludiště, která konkurují Toulovcovým maštalím. Rozhodně tu nepotkáte tolik lidí a skály jsou mnohem hezčí. Parkování doporučuji zdarma u železniční stanice. Přikládám mapu a doporučuji neměnit směr. My šli větší část cesty z kopce, pokud cestu otočíte, dost se nadřete. Proto jděte z parkoviště prvně na vyhlídku Sokol, zde se můžete pokochat pohledem na Suché skály (české Dolomity).
Naše trasa vás krásně provede Skalním bludištěm Kalich, Besedickými skálami a Skalním bludištěm Chléviště. Ke konci cesty je několik vysoko položených vyhlídek, kam vás značená turistická trasa také zavede.
Pokud by vám tento výlet nestačil, zastavte se také na zřícenině skalního hradu Vranov. Tato zřícenina leží na pravé straně řeky Jizery. Otevírací doba a cena vstupného.
Z Medvědína krásnou cestou kolem Labe
V Krkonoších je jedním z nejznámějších míst Špindlerův Mlýn. Bohužel ve Špindlerově Mlýně nezaparkujete zdarma. Dostupná parkoviště a ceník najdete zde. My jsme zvolili parkoviště Medvědín 3, který je hned u lanovky. Lanovkou jsme se vyvezli na Krkonošskou horu Medvědín do výšky 1235 m n. m. Cena a provozní doba lanovky.
Doporučujeme sem vyrazit za pěkného počasí, abyste si užili úžasné výhledy na Krkonošský Národní Park. Naše trasa vedla z Medvědína po červené přes Vrbatovu boudu (sem jdete kus po silnici, kde jezdí jen jednou za čas autobus), Pančavský vodopád (se svojí výškou 148 m je nejvyšším vodopádem v ČR) k Labské boudě. Labská bouda již není, co bývala, je velmi zanedbaná.
Od Labské boudy se vydejte po modré do Špindlerova Mlýna. Narazíte na kamenitou cestu vinoucí se po úbočí kopce. Šumí zde Labe a všechno kolem je krásně zelené. Najdete tu spoustu menších vodopádů. Z této cesty máte možnost vidět Pančavský vodopád v celé jeho kráse. Opět doporučuji jít našim směrem, protože z druhé strany byste „hufali“ do řádného kopce. My si jako kamzíci poskakovali pokojně z kopce dolů. Tato cesta se bude líbit dětem, které tu dálku zvládnou.
Rozhodně se po celou cestu dívejte pod nohy, abyste nedopadli jako Hruška, která se kochala krajinou tak, až se rozplácla na kamenech a sedřela si kolena i dlaně. Mapa trasy.
Z parku miniatur do lázní
Park miniatur památek Dolního Slezska
Vzhledem k předchozímu pádu Hrušky na výletě kolem Labe, jsme zvolili cestování autem. Polské Kowary jsou vzdálené od Tanvaldu 55 km. Po cestě máte možnost vidět severní stranu Krkonoš a Sněžku.
Park miniatur Dolního Slezska Vám zprostředkuje pohled na nejzajímavější památky v Polsku a nejen to. Mají zde i miniaturu Sněžky. A z této miniatury můžete koukat přímo na originál.
Popisky u miniatur jsou ve 4 jazycích včetně češtiny. Tohle místo nás nadchlo, strávili jsme tu přes 2 hodiny. Památky jsou zde zobrazeny v čase jejich největší slávy. Originály by totiž v některých případech zasloužili tučnou dotaci. Mají tu kavárnu s výtečnou kávou, zmrzlinu a před vchodem do parku najdete také něco k snědku. Vstupné a otevírací doba. Je možné zde platit i českými korunami, takže není nutná žádná příprava.
Lázně Libverda
Z polských Kowar jsme se rozjeli do malých lázní jménem Libverda, které jsou od Parku vzdáleny 63 km. Leží na severní straně Jizerských hor. Jsou sice malé, ale krásně upravené a neskutečně tiché. Kolonáda je v bílé barvě a kolem sloupů se vinou růže.
Místní park je vhodný na procházky a skrývá plno pěkných zákoutí. Najdete zde i známou restauraci Obří sud. Odtud začínají místní turistické a cyklistické trasy do Jizerských hor.
V lázních Libverda se léčí pacienti s potížemi pohybového aparátu, diabetu, kardiovaskulárními, onkologickými a neurologickými potížemi. Vyvěrá tu železnatá kyselka s obsahem hydrogenuhličitanu horečnatého a vápenatého a kyseliny křemičité. Mimochodem pít se to opravdu dá, což se nedá říct o železité kyselce v Luhačovicích.
Své vlastní oplatky tu mají taky. Co by to byly taky za lázně bez oplatků, že? Najíst se můžete U Zeleného stromu, kde mají chutné jídlo a příjemnou stinnou zahrádku. Bohužel se zde nedá platit kartou (stravenky berou). Tyto lázně nás opravdu nadchly, především tím klidem, co byl všude kolem. Takový z ostatních lázní neznáme.
Rozhledna Heřmanice a Heřmanické peklo
Odpoledne cestou z Lázní Libverda jsme z venku zkoukli zámek a hrad Frýdlant a hrnuli jsme na rozhlednu.
Tento kraj se nám moc líbil, prostě nikde, nikdo. Na rozhledně sami a v pekle jakbysmet. Heřmanická rozhledna je celá dřevěná a má tvar okurky (nám spíš připomínaly brněnský orloj). Je zcela zdarma a přístupná v kteroukoliv denní i noční dobu. Co je na této rozhledně zajímavé? Můžete na ni vyjít ze 2 stran. Pokud máte možnost, jděte každý jinou stranou. Při stoupání na sebe uvidíte, ale setkáte se až na vrcholu. Vyhlídka je ve výšce 22,3 m a vede na ni 99 schodů. Výhled má na Jizerské hory, Lužické hory a Žitavskou nížinu.
Heřmanické peklo je odpočívadlo s přístřeškem v obci Heřmanice. U skály jsou dřevěné postavy čertů. Mají zde i trůn, na kterém si můžete pohovět. Pohodlí však nečekejte, jste přece v pekle.
Za deštivého dne do muzea bižuterie a dolomitových jeskyní
Když začne pršet, je dobré mít plán i na takový den.
Muzeum skla a bižuterie Jablonec nad Nisou
V Jablonci nad Nisou jsme zdarma parkovali zde (na straně kde jsou domy, na druhé je totiž parkovací automat). K muzeu je to přibližně 3 min. chůze. Secesní budova muzea nabízí stálou expozice Nekonečný příběh bižuterie a České sklo sedmi století. Expozice se nachází v několika patrech. Patro se šperky, patro se sklem a v přízemí probíhá letos (17.5-20.10.2019) výstava Cesta do Indie. Proč Indie? Protože šperky z Jablonce nad Nisou se loďmi dopravovali až do Indie.
V patře věnovanému šperkům uvidíte, jakým způsobem se korálky vyráběly. Uvidíte rarity, jakým je zlaté letadlo, autíčko i trakař. Nečekaně jsme tu našli také pamětní mince. A pro nás dříve narozené byly zážitkem vánoční ozdoby z produkce Jablonecké bižuterie, které pamatujeme ze stromečků u babičky.
V patře věnovanému sklu můžete obdivovat historické sklo (například sadu navrženou v roce 1913 pro následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda d´Este), i novodobou produkci místních sklářů.
V přízemí na výstavě Indie jsme se dost pobavili. Vzhledem k tomu, že rádi chodíme mezi prvními návštěvníky, byli jsme na výstavě sami. Máte zde možnost si vyzkoušet typický indický oděv pro ženy Sárí nebo si zkusit uvázat turban. Asi tím, že jsme tam byli sami a paní průvodkyně nás popíchla ať to zkusíme, jsme se do toho pustili. Upřímně, umotat si na hlavu turban (návod uvidíte na obrázku) nebo na ženu namotat sedmimetrovou látku (sárí) je výzva. Ale musím uznat, že tento styl oblečení sluší všem hlavám i postavám. Otevírací doba a cena vstupného.
Palace Plus – prodejna Jablonecké bižuterie
Dámy v muzeu skla mám doporučily zajet také do prodejny Jablonecké bižuterie Palace Plus. Pěšky je to od muzea cca 1,3 km nedaleko vodní nádrže Mšeno (Jablonecká přehrada), která slouží k rekreaci. Kdyby nepršelo, zastavili bychom se tu na koupání. Jsou zde písčité i travnaté pláže, dětská hřiště, hřiště na plážový volejbal, fotbal a tenis. Zázemí tvoří množství stánků s občerstvením i restaurace.
V jablonecké prodejně si každá „straka“, milující blýskavé věci, vybere. My se tu zasekli na docela dlouhou dobu. Pro chlapy jsou tu zajímavé snad jen nic nezakrývající oblečky (viz. foto). Děti si tu mohou vyrobit vlastní šperky, které se následně zváží, zaplatí a mohou si je odnést domů.
Bozkovské dolomitové jeskyně
Jihovýchodně od Jablonce, necelých 30 km, najdete Bozkovské dolomitové jeskyně. Bozkovské dolomitové jeskyně jsou jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech. Nachází se zde největší podzemní jezero v Čechách. Má modrozelenou barvu, hloubku 140 cm a rozlohou 14×24 m. V jeskyni uvidíte množství stalagnátů, stalagmitů a stalaktitů. A také krápníky jejichž zajímavostí je, že po nasvícení modře září. Otevírací doba a cena vstupného.
Cimrmanova rozhledna Maják a lesopark Na Sluneční
K večeru déšť ustal a my po cestě do Tanvaldu objevili Cimrmanovu rozhlednu Maják. Bohužel jsme dorazili po šesté hodině, a tak jsme se na rozhlednu nedostali. Otevírací doba a cen vstupného.
Blízko rozhledny je Cimrmanova rolnická expozice. Kdo má rád Cimrmany, zde se určitě dostatečně pobaví. Ať již pojízdnou šatlavou, nebo cvičným koněm pro výuku zapřahání do pluhu. Najdete zde mnoho dalších roztodivností spojených s Járou Cimrmanem.
Pokud byste byli s dětmi, přes Cimrmanovu rolnickou expozici se dostanete do lesoparku Na Sluneční. Tady se děti rozhodně vyřádí. Jsou tu přírodní houpačky, prolézačky a místa k posezení. Co nás nadchlo nejvíce byla skříň s knihami a pod skříní karimatky. Děti si hrají a vy si na paloučku můžete vleže číst.
Zámek Sychrov a Hořické trubičky
Zámek Sychrov
Cestou zpět na Moravu, avšak stále v Libereckém kraji, jsme se zastavili na zámku Sychrov. Zámek s anglickou zahradou je unikátním příkladem novogotického šlechtického sídla z druhé poloviny 19. století. Natáčela se zde například pohádka Zlatovláska, Nesmrtelná teta, Fišpánská jablíčka nebo Nejkrásnější hádanka.
Opět jsme zde byli brzy ráno, a tak se stalo, že jsme měli soukromou prohlídku zámku. Musím říct, že je to opravdu zážitek. Na prohlídce jsme včetně průvodkyně byli tři. Nejkrásnějším a nejhonosnějším místem v zámku je bezpochyby Velká jídelna, která se nachází v části, kde je již focení povoleno (v předchozích částech fotografování povoleno není, průvodce vás upozorní).
V anglické zahradě najdete dominantu celého parku, oranžérii, ve které je umístěna kavárna. Po 9 ráno si zde připadáte jako majitelé zámku. Výhled na zámek je nezkažený turisty, služebnictvo v kavárně kmitá a připravuje vám kávu. To je život! Jeden by si zvyknul. Ovšem kolem 10 hodiny zavládne standardní turistický ruch.
Hořické trubičky
Při jízdě kolem Hradce Králové je vždy nutné se zastavit v Hořicích pro pravé Hořické trubičky. Prodejen Hořických trubiček je zde několik. My doporučujeme Kubištovy Hořické trubičky. Jezdíme sem pro ně již několik let a vždy jsou výborné. Letos jsme zde dostali ochutnat novinku, máslový karamel. Ten nám zachutnal natolik, že jsme si 3 velká balení vzali domů, tedy kromě XY velkých balení našich oblíbených čokoládových.
Jizerské hory a Krkonoše jsou sice místa známá díky zimním sportům, ale v létě zde najdete zábavy mnohem víc. Máte-li rádi hory a čistý vzduch zvažte návštěvu do tohoto kraje. My vám představili nejen notoricky známá místa, ale i místa méně navštěvovaná. Kdybychom měli více času, s radostí bychom zde zůstali déle.