Krásné rozhledny České republiky - rozhledna Kleť

Krásné rozhledny České republiky

Česká republika je označována za rozhlednovou velmoc. Zavítejte s námi na několik krásných a zajímavých rozhleden. Pro lepší orientaci jsme je rozdělili podle krajů, ve kterých se nacházejí. Pokud raději posloucháte než čtete, můžete si poslechnout některý z podcastů, ve kterém jsme o rozhlednách hovořili. 

Krásné rozhledny České republiky
Interaktivní mapa

Liberecký kraj

Heřmanická rozhledna

Heřmanickou rozhlednu najdete ve Frýdlantském výběžku. Je dřevěná a má tvar okurky. Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 22,3 metrů se dostanete po dvou nezávislých schodištích, každé o 99 schodech. Jednoduše se Vám může stát, že každý vyrazíte po jiném schodišti. Po cestě se uvidíte, ale potkáte se až nahoře. 

Heřmanická rozhledna
Heřmanická rozhledna

Z vyhlídkové plošiny jsou vidět Heřmanice a vedlejší Dětřichov, ale také Jizerské a Lužické hory, Žitavská nížina nebo polská uhelná elektrárna Turów. Tato rozhledna je volně přístupná.

Výhled z Heřmanické rozhledny
Výhled z Heřmanické rozhledny

Když už budete u Heřmanické rozhledny, tak zavítejte také ke břehu řeky Olešky. Zde se nachází nádherné sousoší zvané Heřmanické peklo s čerty a pekelným trůnem. Jde o turistické odpočívadlo s přístřeškem pod Kodešovou skálou.

Kodešova skála je zachovalý čedičový skalní masiv se sloupcovitou odlučností. V noci je sousoší čertů krásně osvětlené. 

Heřmanické peklo
Heřmanické peklo

Rozhledna Žalý

Na vrcholu Přední Žalý byl, na příkaz hraběte Jana Harracha v letech 1890-1892, postaven hostinec a kamenná rozhledna. Původní hostinec, který byl roubenou dřevěnou stavbou, vyhořel na přelomu 19. a 20. století.

Rozhledna Žalý
Rozhledna Žalý

Rozhledna má výšku 18 m a vede na ni 89 chodů. Nabízí výhled na Sněžku, Kotel, Luční, Černou Horu, mohylu Hanče a Vrbaty na Zlatém návrší, Medvědín, ap. Parkovat můžete na tomto placeném parkovišti a na rozhlednu se dostanete příjemnou procházkou vzhůru. Rozhledna je zpoplatněna.

Výhled z rozhledny Žalý
Výhled z rozhledny Žalý

Pardubický kraj

Rozhledna Val, Králíky

Val najdete na stejnojmenném vrcholu asi 2,5 km jihovýchodně od centra města Králíky. Rozhledna byla postavena v roce 2003 a slouží potřebám radiokomunikací. Vysoká je 34,5 m, vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce 22 m, kam se dostanete po roštových schodech. Pokochat se můžete výhledem na Kralický Sněžník, panorama Jeseníků nebo Orlické hory.

Rozhledna Val
Rozhledna Val

Z rozhledny je hezký výhled i na areál nedalekého kláštera Hora Matky Boží. Rozhledna je volně přístupná.

Klášter Hora Matky Boží Hedeč
Klášter Hora Matky Boží

Středočeský kraj

Děd u Berouna

Cihlová rozhledna Děd se nachází severozápadně od Berouna. Sice svou výškou 12 metrů a vyhlídkovou plošinou v 10 metrech nenabízí žádné úžasné výhledy, ale za návštěvu i tak stojí. Rozhledna je z roku 1893 a byla první rozhlednou, kterou postavil KČT. Nad vchodem na vyhlídkový ochoz uvidíte na pamětní desce: „Zbudováno roku 1893 odborem Klubu českých turistů a Spolkem okrašlovacím v Berouně, přispěním Klubu českých turistů v Praze a četných příznivců. Výška 504 m. nad mořem.“

Rozhledna Děd
Rozhledna Děd

K rozhledně se dá dostat po modré turistické značce z Berouna, s převýšením 270 m. Méně náročná trasa je z osady Zdejcina, po zelené turistické trase.

Z vyhlídkové plošiny, kam vede 23 kamenných venku a 33 železných schodů uvnitř věže, je vidět severním a severovýchodním směrem na Křivoklátskou vrchovinu. Jižním směrem na Králův Dvůr, výhled ostatními směry není možný díky vyšším stromům. Rozhledna je volně přístupná.

Moravskoslezský kraj

Rozhledna Olšová

Rozhlednu Olšová najdete u obce Pokoř, nedaleko města Odry. Stavba je z roku 2014 a je vysoká 17 metrů. Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 13 metrů se dostanete po dřevěných schodech. Její vzhled je inspirován znakem Oder, ve kterém je strážní věž. Jsou vidět Beskydy, část Moravské brány a Ostravská kotlina. Rozhledna je celoročně přístupná bez omezení. Pod rozhlednou je malé parkoviště.

Odry, Rozhledna Olšová
Rozhledna Olšová

Veselská rozhledna 

U Oder najdete i další rozhlednu. Je na kopci nad Flascharovým dolem, kousek od obce Veselí. Veselská rozhledna byla postavena v roce 2019. Vyhlídková plošina je ve 9,5 metrech a dostanete se na ni po dřevěných schodech. Zajímavým prvkem je betonový základ, který tak trochu evokuje průchod krátkou štolou a tím odkazuje k Flascharovu dolu. Horní část z dubového dřeva, v kombinaci s ocelovou výztuží, zase evokuje věž ve hře šachy. Stylizované šachové figurky rozhlednu doplňují. Z rozhledny lze vidět Beskydy, Moravskou bránu a Hostýnské vrchy. Rozhledna je volně přístupná.

Odry, Veselská rozhledna
Veselská rozhledna

Těchanovická vyhlídka

Volně přístupná rozhledna Techanovická vyhlídka se nachází kousek nad obcí Staré Těchanovice v okrese Opava. Rozhledna byla otevřena roku 2018. Jde o 12 m vysokou dřevěnou stavbu s vyhlídkovou plošinou ve výšce 9 metrů, kam vystoupáte po 39 dřevěných schodech. Za dobrých povětrnostních podmínek dohlédnete přes přehradní nádrž Kružberk, bývalou sopku Velký Roudný až do Jeseníků. Opačným směrem si můžete prohlédnout údolí Starých Těchanovic.

Těchanovická rozhledna
Těchanovická rozhledna

Pod rozhlednou najdete i dřevěné lehátka podobné těm z koupališť, ze kterých se můžete kochat pohledem na vodní nádrž Kružberk.

Rozhledna Šibenice

Rozhlednu Šibenice najdete v katastru obce Stěbořice – Jamnice v okrese Opava. Železobetonová rozhledna má podobou bunkru. Linie prvorepublikového opevnění, procházející zdejším krajem, jsou z rozhledny dobře viditelné. Zahlédnou lze Opavu a předhůří Jeseníků.

Rozhledna byla otevřena v roce 2019. Její výška je 12 metrů a je celá betonová.

Rozhledna Šibenice
Rozhledna Šibenice

Vstup je zpoplatněn a areál oplocen. Součástí areálu je ženijní úkryt ze 70. let minulého století a prolézačky pro děti napodobující vojenské cvičiště.   

Autem dojedete na dohled od rozhledny (cca 150 m) a zaparkujete na zpevněné ploše. Doporučujeme k rozhledně přijíždět z osady Březová (od obce Jamnice je horší cesta).

Štramberská Trúba

Tuto rozhlednu najdete na severní Moravě ve městě Štramberk. Gotická věž Trúba je dominantou tohoto města. Je součástí areálu středověkého hradu Štramberk. Jako rozhledna slouží již od roku 1903. Trúba je vysoká 35 m a vedou na ni točité železné schody a dřevěné schody.

Štramberská Trúba
Štramberská Trúba

Z věže je 360° výhled na Štramberk, Bílou horu, Beskydy s Lysou horou, Skalku, Radhošť, Jeseníky a Oderské vrchy. Rozhledna je zpoplatněna.

Výhles ze Štramberské Trúby
Výhled ze Štramberské Trúby

Vydáte-li se na tuto rozhlednu autem, využijte méně frekventované placené parkoviště, kde jistě najdete volné místo.

Rozhledna Bílá hora

Nedaleko rozhledny Štramberská Trúba, na kopci Bílá hora, najdete rozhlednu z roku 2001 se stejným názvem. Jde o telekomunikační věž. Její schodiště je inspirováno strukturou DNA. Má 136 schodů a měří 43 metrů.

Rozhledna Bílá hora
Rozhledna Bílá hora

Z rozhledny jsou vidět nejvyšší vrcholy Beskyd a Hostýnských vrchů, Novojičínsko, Oderské vrchy i Ostravská pánev. Rozhledna je zpoplatněna.

Výhled z rozhledny Bílá hora
Výhled z rozhledny Bílá hora

Jihočeský kraj

Rozhledna Kleť 

Nedaleko města Krumlov najdete rozhlednu Kleť. Z obce Holubov se dostanete na placené parkoviště pod lanovkou, která vede na horu Kleť. Zde se můžete rozhodnout, zdali se vydáte k rozhledně pěšky nebo se svezete lanovkou. Na hoře najdete rozhlednu Kleť a také turistickou chatu s dobrým občerstvením (řízečky, česnečka a mnoho dalšího).

Lanovka na rozhlednu Kleť

Tuto malebnou 18 m rozhlednu nechal postavit Josef Schwarzenberg v roce 1825 pro soukromé účely. Veřejnosti slouží tato rozhledna od druhé poloviny 19. století. I tato rozhledna je zpoplatněna.

Krásné rozhledny České republiky - rozhledna Kleť
Rozhledna Kleť
Výhled z rozhledny Kleť
Výhled z rozhledny Kleť

Zpět k parkovišti se můžete svézt lanovkou nebo využít ke sjezdu koloběžky. Sjezd na koloběžce má 3 trasy (do Českého Krumlova, Zlaté Koruny, Krásetín – parkoviště pod lanovkou). 

Cesty za rozhlednami v České republice přináší zábavu i poznání. Nechte se inspirovat a taky se na nějakou vydejte.

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru