zámek Milotice

Mutěnka, po zaniklé trati na kole až na zámek Milotice

Mutěnka je zaniklá železniční trať přeměněná na cyklostezku. Spojuje Kyjov a Mutěnice, od  kterých převzala i jméno. Přilehlý vinorodý kraj zdobí krásný zámek Milotice v jehož komnatách a parku se prošla nejedna filmová princezna.

Interaktivní mapa
Interaktivní mapa

Cyklostezka Mutěnka

Za start našeho cyklistického okruhu, v délce 30 km, jsme si vybrali obec Svatobořice-Mistřín. V těsné blízkosti zaniklé trati na ulici Nádražní je parkoviště, kde lze zanechat auto. Podobných možností je cestou ještě několik, záleží i na Vás a Vaši představě odměny v cílové rovince. My se těšili na zmrzlinu a děti na pumptrack. Pokud je Vaše představa odměny relax ve vinném sklípku, doporučuji vyrazit a okruh dokončit v Mutěnicích nebo v Miloticích.

Zaniklá železniční trať

Mutěnka je 13 km dlouhá cyklostezka, vzniklá v roce 2012. Trasa kopíruje bývalou železnici spojující Kyjov, Svatobořice-Mistřín a Mutěnice. Sloužila hlavně k dopravě lignitu. Terén je to nenáročný, na 13 km je převýšení jen 17 metrů. Trošku zrádná je její šířka. Je to pouhých 2,5m pro obousměrný provoz. Kromě cyklistů stezku využívá i větší množství milovníků kolečkových bruslí, kteří ke své jízdě potřebují trochu víc prostoru. Kvůli hustotě provozu, hlavně o víkendech, není tato trasa vhodná k pěší turistice.

cyklostezka Mutěnka
Cyklostezka Mutěnka

Kamenná brána

Jízda mezi poli a lesíky ubíhá rychle. Než se nadějeme, ocitneme se u bývalého nádraží v Jarohněvicích. V jeho těsné blízkosti se rozkládá místo pro odpočinek a možná i meditaci s názvem Kamenná brána. V letech 2015 a 2016 zde bylo vytvořeno několik kamenných uskupení. Inspirací byly různé pravěké megalitické stavby. Našli jsme tu labyrint, průchozí portál, lunární kalendář a mnoho dalšího. Podrobnosti o stavbě a významu si lze přečíst na blízkém infopanelu.

Kamenná brána
Kamenná brána

Na rozhlednu nebo k rybníkům

Cyklostezka dál pokračuje kolem Jarohněvického rybníka. Asi po 2 km jsme v Mutěnicích. Zde Mutěnka končí. V Mutěnicích si můžete udělat výlet na rozhlednu Vyšicko a pak se vrátit zpět odkud jste vyjeli. My na rozhledně už byli a psali jsme o ní v článku Volně přístupné rozhledny v Jihomoravském kraji. Další možností je pokračovat po cyklostezce s názvem Mutěnická ve směru na Čejč nebo Moravská vinná ve směru na Starý Podvorov. Anebo si zvolit vlastní trasu jako jsme to udělali my.

Cesta T.G. Masaryka

Pokračování naší trasy vede po červené turistické značce (Cesta T.G. Masaryka). Z Mutěnic, kolem vlakové zastávky Mutěnice až k soustavě rybníků, vede částečně asfaltka v kombinaci s panelovou cestou. Na rybnících nesoucí jména jako Josef, Šilhánek, U Petra, Mlynářka žijí různé druhy vodního ptactva. 

Jeden z rybníků u Mutěnic 
Jeden z rybníků u Mutěnic

Přes Dubňany na zámek Milotice

Za rybníky jsme opustili červenou turistickou značku a pokračovali po cyklostezce Podluží. Ta po lesních cestách vede do Dubňan. Cest je tu hned několik. Správný směr jsme si, čas od času, ověřovali pomocí mapy v mobilu. Navíc je tu trochu zrádný terén. Místní hlína je hodně písčitá, takže si občas připadáte, jako byste projížděli dětským pískovištěm.

Městem Dubňany jen projíždíme. Míjíme otevřená okénka restaurací. Zahlédneme kostel sv. Josefa a pokračujeme k bývalému dolu Josef. Za městem, na konci ulice Josefa Chludila, se dá vybrat ze dvou cest. Zelené turistické a cyklostezky vedoucí mezi poli.

Důl Josef

Volíme zelenou a ocitáme se v přírodním zeleném tunelu. Cestička je úzká, lemovaná z obou stran stromy, tvořící větrolam. Je zde krásný stín a také závětří. Na konci větrolamu se napojujeme na asfaltku vedoucí k bývalému dolu Josef, na jehož místě se dnes nalézá kemp. Nás tu přivítala zvědavá lama a pár koní v blízké ohradě.

Camp Josef
Kemp Josef

Areál vinných sklepů Šidleny

Cesta dál vede po horizontu. Kocháme se výhledy na kraj pod sebou. V dálce zahlédneme náš další cíl, zámek Milotice. Postupně se začínají objevovat vinice a my sjíždíme do vesničky tvořené z vinných sklepů. Kromě degustací zde nabízí i ubytování. Pro někoho možná dobrý cíl. My pokračujeme dál do Milotic.

pohled na Šidleny
pohled na Šidleny

Milotice

Podobně jako maják, navigující k další cestě, nám slouží věž kostela Všech svatých. U kostela zabočujeme do uličky Za Kostelem a míříme k zámeckému parku. V parku je zákaz jízdy na kole, tak kola opatrně vedeme po písčitých cestičkách formální francouzské zahrady. Tiše doufáme, že nebudeme muset kola vynášet po schodech. Po troše hledání zjistíme, že se zámek dá obejít. Když máte za zády fontánu v parku a zámek před sebou, dejte se vpravo. Přes zázemí zámku, kde mimo jiné bydlí i pávy, jsme se dostali před jeho průčelí. Je čas na malé občerstvení a trochu historie.

zámek Milotice - pohled ze zahrady
zámek Milotice – pohled ze zahrady

Zámek Milotice

Zámek Milotice bývá nazývaný Perlou Moravy. Tvoří ho komplex budov a zahradní architektury z období baroka. Prohlídková trasa ukazuje interiéry zámku, tak jak vypadaly, v první polovině 20. století. Zámek je doplněn o formální francouzskou zahradu a anglický park, který je postupně upravován do původní podoby. V sousedství zámku je bažantnice, zásobní zahrada, zámecké zahradnictví a také několik drobných staveb. 

Natáčely se tu pohádky Za humny je drak, Žabí princ, Nebojsa a také filmy Poslední aristokratka, Takmer ružový príbeh, Výbuch bude v pět, Muži v říji, Noc na zámku. Nesmíme zapomenout také na historické filmy jakými jsou Alžbeta Castiglione, Zapomeňte na Mozarta, Nehynoucí láska a další. 

Známý je také kastelán zámku Milotice, pan Evžen Boček. Jež je autorem série humorných knih o poslední aristokratce.

zámek Milotice a dobové kostýmy
zámek Milotice a dobové kostýmy

Návrat do Svatobořic

Zámek necháváme za zády, obrazně i doslova. Pokračujeme alejí po silničce přímo navazující na most vedoucí do zámku. Je značená jako cyklostezka Mutěnická a také zelenou turistickou značkou. Naposledy se podíváme na zámek, kopec se sklepy a vinnou tratí Šidleny. Než se nadějeme, jsme zpět ve Svatobořicích-Mistříně.

Máme v nohách 30 km. Okruh nebyl náročný, spíš jsme se kochali. Dáváme si cílovou zmrzlinu a pozorujeme místní omladinu na pumptracku (uměle vytvořený okruh pro jízdu na kole, skateboardu nebo koloběžce). Nejmladší účastníci výpravy to samozřejmě museli také zkusit. Celkem to šlo. Ale stačí chvilka nepozornosti a pád byl na světě. Ošetřili jsme rozbitý loket a byli jsme rádi, že jsme si tuhle kratochvíli nechali nakonec.

Pumptrack Svatobořice-Mistřín
Pumptrack Svatobořice-Mistřín

Cyklostezka Mutěnka a její blízké okolí nabízí pro každého něco. Bezpečnou jízdu po cyklostezce i trochu adrenalinu na pumptracku pro děti, projížďku krásnou krajinou s několika zajímavými místy doplněnou o možnost degustace dobrého vína pro dospělé. Pokud chcete, během cesty se můžete změnit třeba v ornitologa (u rybníků u Mutěnic) nebo v šlechtice (při zapůjčení kostýmů v zámku Milotice), či znalce vína v některém z místních sklepů.

Sdílejte článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Hledat na blogu

Nejnovější články

Rubriky
Scroll to Top