IQlandia Liberec

Liberec, kam vyrazit s dětmi

Půl milionu návštěvníků, víc jak 150 let, 5 poboček. To jsou informace, kterými by se dala charakterizovat různá místa v Liberci, kam můžete vyrazit s dětmi. Co se skrývá za těmito čísly? Půl milionů návštěvníků za rok navštíví vědecko-zábavní park IQlandia. Už 150 let existuje Botanická zahrada Liberec. V Liberci také najdete jednu z pěti poboček DinoParku. Pojďte se podívat, co Vás tu čeká.

IQlandia – ráj pro zvídavé

V dolní části Liberce, v blízkosti řeky Lužická Nisa, najdete čtyřpatrové vědecko-zábavné centrum IQlandia. Doporučený věk návštěvníků je 8 a více let. Pro menší průzkumníky je určen IQpark, umístěný v sousedním Centru Babylon.

Pokud IQlandii „prolezete“ od sklepa až po střešní terasu, dozvíte se spoustu informací o lidech i naší planetě. Vyhraďte si dostatek času, ať můžete pořádně prozkoumat všechny expozice. My tu strávili 3 hodiny, a kdyby nekončila provozní doba, byli jsme tu určitě déle. Ani hladem neumřete, v IQlandii najdete prostor pro občerstvení i odpočinek.

Příroda; to je expozice Vodní svět, Geo lab a Živly

Hned u vstupu do IQlandie je expozice Vodní svět věnovaná vodě. Tady si lze vyzkoušet, jak pracují zdymadla, vodní turbíny, nebo si jen tak pohrát s vodní fontánou či vodním vírem.

V nejnižším patře budovy je expozice s názvem Geo lab zaměřená na geologický vývoj naší planety. Dozvíte se, co dokáže láva, nebo jen “obyčejná“ voda v krasové jeskyni. Příroda se svými živly nás může potrápit, ale i pomáhat.

V expozici zaměřené na Živly můžete zažít, jaké to je při vichřici nebo zemětřesení. Hračičkové jistě vyzkouší výrobu nejrůznějších bublin, nebo pohon letadel s pomocí solárních panelů.

IQlandia Liberec
IQlandia Liberec

Překonané vynálezy a Věda v domě

V sousedství Geo lab najdete „překonané vynálezy.“ Některé děti to asi prohlásí za nudu. Jiné zaujme, co předcházelo jejich mobilu nebo herní konzoli. Tyto vynálezy už jsou z dnešního pohledu překonané, ale jejich princip nebo následovníky používáme i dnes. O tom se můžete přesvědčit v expozici Věda v domě. Najdete tu jak obří pračku, tak řez umyvadlem, WC i autem.

Expozice Člověk, Smysly, Sexmise

Jsou zde tři expozice, kde hlavní roli hraje člověk. Jak vypadá lidské tělo, funguje srdce, nebo jak probíhá laparoskopická operace, zjistíte v oddělení s názvem Člověk. Můžete si tu vyzkoušet a otestovat různé funkce vašeho těla. A co si užijí hlavně děti; jak nejhlasitěji dokážete křičet.

Prozkoumejte své Smysly. Otestujte se, jaké frekvence zvuku ještě sluchem zachytíte, nebo jak dokonale dokážete po zvuku rozeznat zvířata. Optické iluze se budou snažit přelstít váš mozek.

Expozice Sexmise, zahalená v načervenalém světle je spíš pro starší návštěvníky. Jak sám název napovídá, jde tu o sex a vše sním spojené.

IQlandia Liberec
IQlandia Liberec

Výlet do vesmíru – Geo, Kosmo, planetárium

Jak vypadá naše planeta z vesmíru a co je potřeba zvládnout před odletem ze Země? Expozice Geo nabízí letecký simulátor, výcvik kosmonautů i pocity při procházce na Měsíci. Jak bude působit gravitace na různých planetách? Jaké je to v přistávacím modulu Sojuz 28 a mnoho dalšího se dozvíte v expozici Kosmo, ze které se dostanete do IQplanetária.

Ukázky pokusů i výhled z terasy

A to ještě není vše. Nejrůznější experimenty uvidíte během science show. Možná to bude bouchat, syčet nebo hořet. Ale vše je pod kontrolou.

Jsme v Liberci, tak tu nesmí chybět ani expozice místní Technické univerzity Liberec. V TU laborce nahlédnete pod pokličku světa nanovláken nebo si můžete zkusit závody s roboty z Lega.

Solární terasa na střeše budovy nabízí krásný výhled na Ještěd. Můžete tu vyzkoušet různé hlavolamy, nebo si zahrát na neobvyklé hudební nástroje.

IQlandia Liberec
IQlandia Liberec

Botanická zahrada

V blízkosti Zoo Liberec se rozkládá Botanická zahrada, která je nejstarší botanickou zahradou u nás. Ve venkovní expozici nejdete malé rozárium, vřesoviště, skalku přibližující květenu severních Čech a Krkonoško-jizerskou. Některé části zahrady ukazují, že i zahradníci mají smysl pro extravaganci a humor.

Skleník, klenot zahrady

Rozloha zahrady není veliká. Nejzajímavější částí je skleníkový areál. Při pohledu z výšky tvoří tvar krystalu nebo rostlinných buněk. Deset různě velkých pavilonů ukrývá, na ploše skoro 3500 metrů čtverečních, nejrůznější druhy rostlin v jejich přirozeném prostředí.

Jednotlivé pavilony vás provedou několika oblastmi. Najdete tu například kaktusy ze suchých a teplých oblastí, navštívíte území Aridní Afriky a Madagaskaru. Přes tropy Jižní Ameriky se dostanete až do Austrálie. Mimo to zde najdete pravěké plavuně, masožravé rostliny i orchideje.

Botanická zahrada Liberec
Botanická zahrada Liberec

Obří lekníny

V letních měsících určitě zavítejte do samostatně stojícího letního pavilonu. Tady můžete obdivovat obry mezi lekníny: Viktorii Cruzovu (Victoria cruziana), Viktorii královskou (Victoria amazonica) a Euryale vzdornou (Euryale ferox). Třeba uvidíte kvést i lotos.

Ve středu areálu skleníku se skrývá akvárium s tropickými rybami. Dostanete se sem krátkým podvodním tunelem. Kromě nejrůznějších ryb zde jsou vystaveny i zajímavé vodní rostliny. Na návštěvu si vyčleňte určitě hodinu času.

Botanická zahrada Liberec
Botanická zahrada Liberec

DinoPark Plaza Liberec

Svět dinosaurů – DinoPark je v nákupním centru Plaza, kousek od radnice v Liberci. Jejich úkryt prozradí nedočkaví dinosauři, kteří nejen ze střechy, vyhlíží návštěvníky.

Ve dvou patrech DinoParku uvidíte postupný vývoj dinosaurů. V přítmí se můžete i bát, obzvlášť, když se na Vás některý dinosaurus otočí nebo zařve. Kromě dinosaurů v životní velikosti můžete vyzkoušet 3D kino, stezku pro odvážné děti nebo si zahrát na pilota průzkumného vrtulníku.

Než projdete kolem všech dinosaurů na konec DinoParku, bude Vám to trvat víc než hodinu.

DinoPark Liberec
DinoPark Liberec

Toto je malý přehled, kam vzít děti na výletě do Liberce. Nabídka aktivit pro rodiny s dětmi v Liberci je však mnohem pestřejší. Jako inspirace Vám poslouží i další články o místech v Liberci a Libereckém kraji, které jsme navštívili.

Sdílejte článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Scroll to Top