Opavsko je protkané sítí pohraničních pevnůstek a bunkrů. Najdeme zde krásné zámky, model sluneční soustavy, nádherné arboretum i město s dlouhou a bohatou historií.
Obsah článku
ToggleOpava
Město Opava leží v Opavské pahorkatině na řece Opavě. Bylo původně centrem Opavského knížectví, později správním centrem českého Slezska se zemskými úřady. Díky tomu, je zde řada historických budov, klášterů, kostelů a paláců. Samotné centrum města je obklopené ze tří čtvrtin zeleným pásem sadů. Najdete v něm, jen kousek od sebe, secesní radnici s dochovanou renesanční věží Hláska, gotickou konkatedrálu Nanebevzetí Panny Marie i první obchodní dům amerického typu jménem Breda. Místní Slezské zemské muzeum je nejstarší muzeum ve střední Evropě, jehož historie sahá až do roku 1814. Pokud dorazíte vlakem, můžete obdivovat krásné nádraží Opava-východ postavené v roce 1851 v pozdně klasicistním slohu. Zajímavých památek najdete v Opavě opravdu hodně.
Planetární stezka
Malou pozoruhodností je model sluneční soustavy jehož střed leží v centru Opavy. Představuje sluneční soustavu v měřítku 1:627 000 000. Slunce ztělesňuje koule, o průměru 2,3 m, v kašně před Opavskou radnicí. Merkur, první a Slunci nejbližší planetu, najdete zhruba 50 metrů daleko vedle Slezského divadla.
Za dalšími planetami, naší sluneční soustavy, si můžete udělat vycházku nejen po městě. U kostela sv. Hedviky najdete také modely planetek Oppavia a Silesia, které objevil opavský rodák astronom Johann Palisa. Ne všechny planety jsou umístěné jen v Opavě. Neptun najdete v Stěbořicích. Poslední dnes již ex-planeta Pluto, se nachází u vstupu do Arboreta Nový Dvůr vzdáleného od Slunce, ve středu Opavy, zhruba 10 kilometrů.
Zámky na Opavsku
V okolí Opavy se nachází několik zámků. Některé, jako třeba zámek Velké Hoštice nebo Kravaře, mají vstup omezený. Například zámek Raduň nebo Hradec nad Moravicí, Vám při prohlídce umožní nahlédnout do života šlechty i obyčejných lidí pracujících na zámku.
Zámek Raduň
Zámek Raduň, vypínající se na mírném návrší nad Zámeckým rybníkem, je vzdálený z centra Opavy asi 6 km. Tento, dnes empírový, zámek je obklopen anglickým parkem. Původně zde byla gotická tvrz, později renesanční zámek. Do dnešní podoby byl přestavěný na počátku 19. století díky majitelům z rodin Larisch-Mőnnich a Blücherů.
Zámek sice není rozlehlý, ale nabízí zajímavý pohled do života na zámku v 19. a začátku 20. století. Prohlídkové okruhy vás zavedou nejen do reprezentačních prostor a nádherné knihovny ve střešní mansardě, ale i do pokojů obývaných dětmi a služebnictvem. Jen málo zámků dává možnost nahlédnou do svého technického zázemí. Zámek Raduň nabízí rovnou speciální okruh Teplo domova, který ukazuje jak vytápění, rozvod vody a elektřiny zjednodušili a ulehčili každodenní život na zámku.
Součástí zámeckého parku je oranžérie s okrasnou zahradou. V bývalé sýpce je dnes zázemí pro návštěvníky a expozice věnovaná proměnám zámku od založení až po 20. století.
Zámek Hradec nad Moravicí
V Hradci nad Moravicí se na ostrohu nad řekou Moravicí vypíná zámek stejného jména. Areál zámku Hradec nad Moravicí tvoří svým způsobem zámky hned dva. Je tu Červený a Bílý zámek. Liší se nejen svým vzhledem, ale i dobou vzniku.
Bílý zámek je starší a byl postaven po požáru původního zámku v roce 1796. Červený zámek vnikl až koncem 19. století. I když to tak na první pohled nevypadá, bylo v něm umístěno hospodářské zázemí zámku. Jméno, tato část v novogotickém slohu, dostala podle barvy režného zdiva, ze kterého je postavena. Úplně nejmladší část zámku je Bílá věž dokončená roku 1887. Zámek má několik prohlídkových tras. Můžete zavítat do reprezentačních prostor a soukromého knížecího bytu, či do hostinského apartmá a zámecké kaple. V prostorách zámku uvidíte také různé výstavy.
Opevnění a památníky
Blízkost polských hranic a události předcházející 2. světové válce, stojí za vznikem mohutného vojenského opevnění. Při pohledu na mapu, zde najdete velké množství různě velkých pěchotních srubů. Jedním z nich je i pěchotní srub OP-S 25 U trigonometru v blízkosti obce Milostovice. Když budete mít štěstí, třeba tu potkáte nadšence do vojenské historie, kteří srub opravují. Pokud ne, aspoň na jeho horní části objevíte planetu Uran, součást opavské planetární stezky.
Rozhledna Šibenice
Další, menší srub, najdete u rozhledny Šibenice. Rozhledna se nachází v katastru obce Stěbořice a byla otevřena v roce 2019. Třicet metrů vysoká železobetonová konstrukce svou podobou připomíná bunkr zdejšího prvorepublikového opevnění. Svým vzhledem se trochu vymyká z běžného pojetí rozhleden. Umístění není náhodné. Pod rozhlednou je nedokončená dělostřelecká tvrz, jejichž pozůstatky můžete prozkoumat. Další betonové bunkry uvidíte z vyhlídkové plošiny ve výšce 12 metrů. Najdete tu také malé vojenské cvičiště pro děti. Vnitřní stěny rozhledny pokrývají panely s expozicí věnovanou Janu Kubišovi, který v období 1. republiky sloužil na Opavsku. Jeho jméno si většina vybaví ve spojení s útokem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Vstup je zpoplatněn a areál je otevřen od jara do podzimu.
Památník 2. sv. války Hrabyně
O tom, že se beton dá použít na stavbu opevní, rozhledny, ale i památníku, se přesvědčíte v Hrabyni. Památník připomínající nejtěžší boje Ostravské operace je opravdu monumentální. Vnitřní expozice přibližuje život za 2. sv. války z různých úhlů pohledu, jak vojáků, tak civilního obyvatelstva. Na prostranství kolem památníku uvidíte ukázku vojenské techniky.
Arboretum Nový Dvůr
Pokud máte rádi rostliny, zamiřte do Arboreta Nový Dvůr, které leží kousek za obcí Stěbořice. Před vstupem najdete poslední panel opavské planetární stezky s dnes již ex- planetou Pluto. Uvnitř pak spoustu zajímavých zákoutí se záplavou nejrůznějších rostlin.
Mezi vzrostlými stromy na Vás pokukují okna malého pseudo renesančního zámečku. Zámek byl postaven v roce 1862 baronem Antonínem Luftem, který v té době vlastnil novodvorské panství. Další majitel Quido Riedl (1906–1928) zde založil přírodně-krajinářský park, ve kterém bylo pěstováno na 500 druhů a kultivarů domácích a cizokrajných dřevin. Rodina vlastnila panství až do konce 2. sv. války. Pak se tu střídalo množství různých správců a až roku 1958 vzniklo toto arboretum.
Kromě expozice “Dřeviny pěti světadílů” zde najdete alpinum/skalku v místech bývalého lomu, rybník a skleníkovou expozici tropických a subtropických rostlin. Jednotlivé části arboreta jsou propojeny cestičkami. Cesty vás, kolem nejrůznějších posezení, zavedou třeba k modelu broukoviště nebo stezce bosou nohou. Narazíte tu také na zvířecí obyvatele. V jednom místě je průchozí ohrada do království koz a papoušků. V přístavbě skleníku je expozice věnovaná přírodě u nás. K vidění jsou nejen různé šišky, ale i ukázky našich ptáků nebo vycpaný mohutný los. Nedaleko skleníků je malé občerstvení, takže po posilnění, zde můžete bez problémů strávit i celé dopoledne.
Vznik betonové linie bunkrů i ostravsko-opavská operace, která přispěla k ukončení 2. sv. války zanechali své stopy v krajině i v historii kraje. Při toulání se Opavskem objevíte plno zajímavých míst, která se zapsala do historie, ať už lokální nebo i celosvětové.