Rožnov pod Radhoštem

Petidílný miniseriál Beskydy

Beskydy. Při zaslechnutí tohoto slova, si v duchu vybavím kopce pokryté lesy. Louky se stády ovcí a krav pasoucích se na úbočí kopců. Řeky protékající údolími obklopené osadami, kde v nejedné najdete dřevěné roubené stavby.

Valašsko je kraj rázovitý. Stejně tak jeho obyvatelé Valaši se svým typickým nářečím. Beskydy jsou kraj, který si zamilujete a budete se sem vracet. Aspoň my to tak máme. S krajem nás pojí třeba vzpomínky na prázdniny u babičky a dědy, kamarádi ze studií nebo první společná dovolená.

Tentokrát jsme chtěli s tímto kouskem naší vlasti seznámit našeho synka. I to byl jeden z důvodů, proč jsme si dovolenou naplánovali spíše v údolích Beskyd. On totiž, lump jeden, preferuje jízdu na kole před chůzí.

Plánování dovolené s dětmi je bohužel o kompromisech. Naše dítko dává přednost zážitkům před, z jeho pohledu, nudnou turistikou, při které se dospělí kochají výhledy a přírodou.

Která místa v Beskydech máme rádi a co stojí za vidění? Ve zkratce se je pokusím uvést níže. Pokud Vás některá informace zaujme, víc podrobností najdete v dalších samostatných článcích našeho pětidílného miniseriálu Beskydy.

Rožnov pod Radhoštěm

Město Rožnov pod Radhoštěm asi není třeba představovat. Většina z Vás si nejspíš vybaví Valašské muzeum v přírodě. Je to komplex tří areálů seznamující se stavbami a s životem na Valašsku v minulých stoletích. Uvidíte, jak vypadalo tehdejší městečko, vesnice a jak si naši předci zjednodušovali namáhavou práci s využitím síly vody nebo větru.

Mlýnská dolina

Komplex muzea v přírodě doplňuje Jurkovičova rozhledna. Z Rožnova vede jedna z možných cest na horu Radhošť. Najdete tu naučnou stezku lázně. Rožnov nabízí spoustu turistického i sportovního vyžití. První díl seriálu věnovaný Rožnovu pod Radhoštěm najdete zde.

Frenštát pod Radhoštěm

Frenštát je také město pod horou Radhošť. Od Rožnova jej odděluje právě pás kopců s Radhoštěm. Frenštát je na první pohled jako jiná města s historickým středem. Zajímavosti jsou jak na náměstí, kde se v budově radnice ukrývá originál sochy boha Radegasta z Pusteven, tak v širším okolí centra.

Orlí hnízdo
Beskydské nebe – orlí hnízdo

Jedná se o areál Horečky se stezkou Život v korunách stromů, skokanské můstky nebo Beskydské nebe. Ve Frenštátu najdete i Pohankový mlýn, který lze navštívit. Frenštátu se věnujeme zde.

Údolím Bečvy

A které? Napadne zřejmě obeznámené s místní chráněnou krajinnou oblastí Beskydy. Přes Rožnov pod Radhoštěm, Horní a Dolní Bečvu protéká Rožnovská Bečva. V údolí za kopci s názvem Tanečnice a Cáb, kde najdete Velké Karlovice nebo Halenkov protéká Vsetínská Bečva. Obě řeky se potkají ve Valašském Meziříčí a dál plynou vstříc moři jako Bečva.

Měli jsme v plánu prozkoumat údolí Vsetínské Bečvy. Kolem řeky vede jak cyklotrasa, tak železnice. Lze tedy naplánovat výlet údolím, ať cestou nahoru nebo dolů. Jednu cestu se můžete svézt vlakem nebo ji absolvovat třeba po hřebenech. V údolí řeky jsou malé přehrady. Narazíte na roubené domy, ale i moderní architekturu. Je tu sklárna a muzeum výroby skla. Konečnou zastávkou může být Vsetín se zámkem, historickou radnicí a cukrárnou, kde můžete doplnit energii. Výlet údolím Bečvy Vám představíme zde.

Štramberk, Kopřivnice a Studénka

Tato města leží v podhůří Chráněné krajinné oblasti Beskydy a rozhodně mají své kouzlo. Štramberk s dominantou města věží Trůba, je městem krásných roubenek, ale i vápence. Malý kras s nejznámější místní jeskyní Šipka (podle nálezů v jeskyni lze usuzovat, že se zde v pobytu střídali pravěcí lovci s dravou zvěří) doplňují povrchové lomy na vápenec. V jednom z nich, kde těžba již dávno skončila, je k nalezení originální botanická zahrada.

Štramberk v pozadá věž Trůba
Štramberk v pozadá věž Trůba

Sousední Kopřivnici proslavili hlavně vozy značky Tatra. Mají zde své muzeum, které doplňuje expozice věnovaná slavnému rodáku Emilovi Zátopkovi. Vlastní expozici, ale o kus dál i malíř pravěku Zdeněk Burian. V Kopřivnici je i další muzeum veteránů a několik zajímavých budov.

Město Studénka není až tak typickým městem, jak by si člověk představoval. Nemá totiž žádný střed s náměstím. V jedné jeho části naleznete historické budovy Nového a Starého zámku a také Muzeum vagonářství. Víc se dozvíte v našem článku věnovanému těmto městům zde.

Radhošť a Pustevny

Beskydy jsou známé především díky Radhošti a Pustevnám. Za krásného počasí se zde budete proplétat procesím turistů. Někteří dojdou jen k soše Radegasta nedaleko Pusteven. Ti zdatnější dorazí až ke kapli sv. Cyrila a Metoděje. Cest na vrchol je několik – z Pusteven, Rožnova nebo z Frenštátu. Které dáte přednost, je jen na Vás. My Vás seznámíme s tou naší zde.

Pustevny

Doufám, že se Vám náš miniseriál bude líbit a v připojených článcích najdete zajímavé, ale i užitečné informace pro Váš pobyt v Beskydech.

Přehled článků z miniseriálu Beskydy

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Scroll to Top