Beskydy – Rožnov pod Radhoštěm

Beskydy na severovýchodní Moravě v oblasti Valašsko jsou samé kopce. Můžete jet na dovolenou do Beskyd a strávit ji v údolí? Jde to. My jsme to tak udělali, i když na kopce nakonec taky došlo. V oblasti Beskyd jsme strávili 5 dní.

Příprava dovolené byla opět adrenalinovým zážitkem. Odjezd za 4 dny. Rychlé odjezdy u nás mají dva důvody; trpaslíka a muže. Nejednou jsem půl roku zajištěnou dovolenou pro celou rodinu, pár dní před odjezdem přeorganizovávala tak, abychom odjeli aspoň s trpaslíkem. Od té doby mám v zásobě dvě až tři místa, kam chci jet a podle toho hledám ubytování. Muž sem tam dostane zákaz dovolených, trpaslík zas chytne kde co. Neštovice, zánět středního ucha nebo jen rýmičku. Je vám to povědomé? Nápady kam jet, se můžete inspirovat na našem blogu.

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Po cestě k našemu dočasnému domovu ve Frenštátě pod Radhoštěm bylo Valašské muzeum v přírodě. Valašské muzeum v přírodě je naše první a až do 70. let 20. století také jediné muzeum lidových staveb. Jeho základy vznikly v roce 1925 při přípravách národopisné slavnosti, kdy byli na mýtinu v lázeňském parku přenesené dva roubené domy z náměstí. Vznikl tak základ dnešního areálu s názvem Dřevěné městečko.

20180621 104624
Valašské muzeum v přírodě – kovárna

Zakladatelé areálu, bratři Jaroňkovi, chtěli ukázat život na Valašsku v celé šíři. Proto v 60. letech 20. století dochází k zahájení výstavby vesnického areálu – Valašské dědiny. Zde se můžete setkat s domy různě bohatých či spíše chudých obyvatel Valašska, školou, větrným mlýnem a hospodou. Tedy skoro se vším nezbytným pro život.

Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm
Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm

Usoudili jsme, že celý skanzen by trpaslíka unudil. Tak jsme absolvovali jen prohlídku Mlýnské doliny a Valašské dědiny. Mapa.

Mlýnská dolina

Na počátku 80. let přibyl technicky zaměřený areál Mlýnské doliny s funkčními historickými stavbami poháněnými vodou. V roce 1995 byl začleněn do muzea čtvrtý areál Pustevny. Jeho součástí jsou zvonička a objekty Maměnka a Libušín, které byli postaveny na konci 19. století podle návrhů architekta Dušana Samo Jurkoviče. Areál skanzenu není ustrnulý, pořád se průběžně rozrůstá o další historické stavby. V průběhu roku zde probíhají různé akce.

A víte, jak se do našeho jazyka slovo skanzen dostalo? První muzeum lidových staveb – skanzen byl vybudován v roce 1891 ve švédském Stockholmu a jmenuje se jak jinak než Skansen. Slovo Skansen je místní název a ve švédštině označuje “hradby”.V Mlýnské dolině se skoro vždy něco hýbalo. Ať už to byl kovářský buchar, pila nebo kola mlýnů. V náhonech tekla voda a sem tam jsme zahlédli i žabku nebo rybu. Je až fascinující s jak jednoduchými prostředky si naši předci dokázali aspoň trochu práci ulehčit.

Mlýnská dolina - Rožnov pod Radhoštěm
Mlýnská dolina – Rožnov pod Radhoštěm

Valašská dědina

Ve Valašské dědině, kde se pohybujete volně bez průvodce, jsme procházeli jednotlivé budovy. U malých chudých domků jsme se snažili představit si, jak nás žije v jedné takové místnosti třeba 8. Nakoukli jsme do školy z dob našich pradědečků. V hostinci s kupeckým krámem jsme si dali oběd. Když na Valašsku, tak místní kyselici a halušky. Trpaslík je konzervativní, tak si vybral řízek.

Valašské muzeum Rožnov pod Radhoštěm - škola
Valašské muzeum Rožnov pod Radhoštěm – škola
Valašské muzeum Rožnov pod Radhoštěm - škola
Valašské muzeum Rožnov pod Radhoštěm – škola
Valašské muzeum Rožnov pod Radhoštěm
Valašské muzeum Rožnov pod Radhoštěm
Valašské muzeum Rožnov pod Radhoštěm - Valašská dědina
Valašské muzeum Rožnov pod Radhoštěm – Valašská dědina

Jurkovičova rozhledna

Ze skanzenu jsme odešli zadním východem k Jurkovičově rozhledně. Rozhledna je realizovaná v duchu staveb architekta Jurkoviče, který zanechal jen její náčrt. Samotný projekt zpracoval projektant Ing. Antonín Závada starší. Rozhledna byla postavena na Karlově kopci v letech 2010-11. Je umístěna na kamenné základně a na samotnou rozhlednu bylo použito sto let staré dubové a smrkové dřevo.

Rožnov pod Radhoštěm - Jurkovičova rozhledna
Rožnov pod Radhoštěm – Jurkovičova rozhledna
Rožnov pod Radhoštěm - výhled z Jurkovičovi rozhledny
Rožnov pod Radhoštěm – výhled od Jurkovičovi rozhledny
Rožnov pod Radhoštěm - výhled z Jurkovičovi rozhledny
Rožnov pod Radhoštěm – výhled z Jurkovičovi rozhledny

Rozhledna stojí ještě o kousek výš než nejvýše umístěné domky v části skanzenu Valašská dědina. Měří 31 metrů a byl z ní hezký výhled na město a široké okolí. Cesta zpět k parkovišti byla nečekaně zajímavá. Asi jsme opět zvolili tu horší a delší cestu (na to máme od přírody talent). Serpentiny se klikatily po úbočí kopce. Samotný svah byl skoro kolmý. Zakopnout, tak se skutálíme rovnou do Bečvy. Dost to připomínalo cestu na Ostrvu v Tatrách, jen kopec byl ještě prudší.

Rožnov pod Radhoštěm centrum

Z kopce jsme nespadli, ani nezabloudili, a tak bylo dost času se projít i Městským parkem podél Bečvy. Věděli jste, že Rožnov byly jedny z prvních klimatických lázní u nás?

Klimatické lázně

První nemocní se sem jezdili léčit už koncem 18. století. Čistý vzduch, žinčice, procházky a později i elektroléčba a koupele, to byl léčebný program zdejších klimatických lázní přirovnávaných ke švýcarskému Davosu. Lázně sloužily k léčbě nemocí dýchacího ústrojí, plic a také srdce. Největší rozkvět nastal ve 20. letech 20. století. Lázně bohužel končí po roce 1955 jako ozdravovna ROH.

Společenský dům nebo Hudební altán v Městském parku jsou připomínkou této zašlé lázeňské slávy města. Na lázeňskou historii se zde dnes snaží navázat Pivní lázně v areálu pivovaru.

Aktivity v Rožnově pod Radhoštěm

Muzeum nebo centrum nejsou jediná místa, kde si můžete dát do těla nebo si naopak dopřát. Nad městem proti proudu řeky Bečvy se nachází sportovní areál s koupalištěm. Můžete se také vyřádit v lanovém centru Gibon, nebo si zde jen v poklidu zahrát minigolf. Dole po proudu řeky zas najdete skatepark, ranč s koňmi a v sídlišti trochu ukrytý krytý bazén.

Z Rožnova vyráží několik turistických a cyklo tras. Je jen na Vás, jestli se vydáte na Pustevny, po naučné stezce na Hradisko nebo pojedete podél Bečvy. Pokud od skanzenu vyrazíte do centra města, uvidíte i dřevěný evangelický kostel. Na čtvercovém Masarykově náměstí už žádné dřevěné stavby nenajdete. Uprostřed stojí socha prezidenta Masaryka, který Vás bude sledovat, jak si vychutnáváte kávu nebo zmrzlinu v některém z místních posezení.

V Rožnově pod Radhoštěm můžete strávit celý den. Pokud si projdete areál Valašského muzea v přírodě i s doplňujícími výstavami, zastavíte se na oběd ve stylové hospůdce a půjdete na náměstí na zmrzlinu, čas rychle uteče. Pokud přidáte i koupání, minigolf, lanový park nebo jen odpočinek v městském parku, než se nadějete je tu večer.

Přehled článků z miniseriálu Beskydy

Sdílejte článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Scroll to Top