Beskydy – údolí Bečvy

Přišla studená fronta. Trpaslík nalákán bazénem se chtěl jít ráno koupat. Nakonec uznal, že 12 stupňů nebude ideální teplota. Proto jsme pro tento den zvolili cyklistiku. Plán zněl; autem do Vsetína, vlakem do Velkých Karlovic. Zpět k autu na kolech podél Vsetínské Bečvy.

Vášniví cyklistické ať odstavec přeskočí. Trasu jsem totiž doporučila na Facebooku v odpovědi na dotaz „výlet na kole s dětmi v Beskydech“. Málem jsem byla ukamenovaná komentáři, co to je za „pipínto” cestu (jako dáma se přesnému citování vyhnu. A pokud jste četli Pohoršovnu od Daniely Fischerové, znáte přesný význam tohoto slova 😉). Nejlepší jsou prý hřebenovky a okruh min 60 km terénem. Skvělé, když na to máte fyzičku a sedmileté dítě to dá, proč ne. Stávkující dítě vydávající skřeky někde v lese uprostřed pustiny, není nic, co bych o dovolené vyhledávala.

Původně jsme se chtěli vyvést vlakem až do Velkých Karlovic. Podmračená obloha, která slibovala spíše déšť, než sluneční paprsky naše plány pozměnila. Ve Velkých Karlovicích jsme měli vybraná některá místa, která jsme chtěli blíže poznat.

Velké Karlovice

Zajímalo nás Muzeum Velké Karlovice, místní obdoba Skanzenu v Rožnově v kapesním vydání. Galerie dřevěných soch v Pluskovci nedaleko bikeparku Kyčerka. Za zhlédnutí jistě stojí i dřevěný kostel Panny Marie Sněžné v Karlovicích. Najdete tu také bývalou synagogu a židovský hřbitov. Po cestě dál po proudu řeky Bečvy narazíte na Karlovské Fojtství, což je dřevěný dvorec s patrovou budovou z roku 1793. Sem si poddaní každou neděli chodili pro zadání práce na panském na následující týden.

P1010375
Krajina Beskyd

Karolinka

Kdybychom se drželi našeho původního plánu, další zastávkou by byla Karolinka. I zde je několik zajímavostí. Z oblasti architektury Soubor lidových staveb v Raťkově – části Karolinky. Valašské národní divadlo s budovou postavenou v roce 1930, nebo nový Kostel Panny Marie Karmelské vysvěcený v roce 1997. Ten v interiéru ukrývá nejvyšší dřevěnou sochu Madony u nás (253 cm) od řezbáře Ladislava Beganyho. Za návštěvu by také stálo Muzeum sklářství Karolinka, ukazující zručnost místních sklářů.

Vodní nádrže Karolinka nebo Balaton jsou vhodnou zastávkou na koupání. Vodní nádrž Balaton je dál po proudu řeky Bečvy v Novém Hrozenkově. Zde se můžete zastavit také v Památníku Antonína Strnadla, malíře zdejší krajiny, který se nachází opět v historické roubené budově. Další historické budovy můžete potkat cestou přes Městys Nový Hrozenkov.

Halenkov

My jsme nakonec vystoupili v Halenkově a podél Vsetínské Bečvy jsme začali sjíždět zpět. Vede tudy asfaltová cyklostezka. Je tu klid a pohoda. V určitých místech se dá odbočit do okolních vesnic, které na stezce míjíte a zajet je prozkoumat. Počasí se nezlepšilo, stále bylo 12 stupňů a pod mrakem. Před obědem jsme byli na Vsetíně u nádraží. Naložili jsme kola a vyrazili do města.

Bečva - Jez v Halenkově
Bečva – Jez v Halenkově

Vsetín

První zmínky o Vsetínu pochází z let 1297–1308 a popisují městečko Setteinz v údolí řeky Vsetínské Bečvy. Valaši, název používaný pro obyvatele tohoto kraje, pochází od názvu čeledínů starající se o ovce a kozy. Chov koz a později ovcí se rozšířil na tomto území v 16. století ze sousedního Slovenska.

Dali jsme si oběd v duchu „retra”. A to v jídelně místního obchodního domu provozovaného spotřebním družstvem Jednota. Prostředí jako na začátku 90. let, avšak jídlo bylo nečekaně dobré.

Kam se vydat ve Vsetíně? V centru tzv „Dolního města“ s obchody a občerstvením najdete některé historické novorenesanční budovy. Například dům bývalé občanské záložny nebo funkcionalistické památky z 30. let (budova Komerční banky, Obchodní dům Rodinger). Můžete projít parkem s názvem Panská zahrada k lávce přes řeku Bečvu. Na druhé straně řeky vystoupáte ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie a zámku, ve kterém sídlí Muzeum valašského regionu. Nedaleko pak stojí historické budovy Nové a Staré radnice. Pokud budete mít čas, můžete si projít některou z naučných stezek v okolí města.

2019 03 29 20 58 57
Bečva před Vsetínem

Tento den nás počasí trochu vypeklo. Co taky čekat v horách, i když jsou to „jen“ Beskydy. Ještě než jsme opustili Vsetín, začalo opět pršet. Naštěstí se mraky zasekly o kopce a do Frenštátu nedorazili. To, co kopce s mraky umí, jsme zjistili v den, kdy jsme se vypravili na Pustevny.

V dalším díle této mini-série Vám představíme města Štramberk, Kopřivnice a Studénka.

Přehled článků z miniseriálu Beskydy

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru