Rakousko

Rakouská jezera v oblasti Solné komory

Rakousko nabízí nespočet udržovaných a příjemných cest pro motocykl. Pokud jste příznivci jizdy jednou stopou a nádherné přírody, rozhodně nevynechejte oblast zvanou Solná komora (Salzkammergut). Jde o oblast ve středním Rakousku na území spolkových zemí Salcbursko, Horní Rakousy a Štýrsko v Severních vápencových Alpách. Najdete zde jezera a hory oplývající nespočtem odstínů zelené a modré barvy. Tato oblast je vhodná nejen pro motorkáře, ale také cyklisty a rodiny s dětmi.

V tomto cestopise objedeme čtyři jezera Traunsee, Attersee, Mondsee a Wolfgangsee. Lanovkou navštívíme vrchol hory Feuerkogel, který je známým lyžařským střediskem. S naší cestovní rychlostí jsme zvládli tento výlet během jednoho dlouhého dne, avšak tato oblast si zaslouží více času a nebo opětovnou návštěvu.

Rakouská jezera
Rakouská jezera

Traunsee

Naše trasa vedla z Českého Krumlova, kde jsme trávili prodloužený víkend. Doporučuji se ubytovat raději v Rakousku, aby vás trasa moc neunavila. Z Českého Krumlova jsme jeli přímo na jih na Linec. Průjezd Lincem je náročný a dlouhý. Vede tudy rovná víceproudá silnice, která je bohužel protkaná nespočtem semaforů a radarů. 

Gmunden

První zajímavou zastávkou je Gmunden, okresní město ležící na severním břehu Traunsee. Jezero Traunsee má průzračnou smaragdově zelenou vodu, která v létě dosahuje teploty okolo 20 °C. V okolí je nespočet turistických tras vedoucích na vyhlídky nad jezerem.

Traunsee
Traunsee

Podél jezera se nachází promenáda lemovaná místy pro parkování. Rozhodně se zde zastavte, abyste se podívali na renesanční vodní zámek Ort nacházející se na ostrově. Do vodního zámku se návštěvníci dostanou po přibližně 130 m dlouhém dřevěném mostě. V zámku najdete restauraci a malou zámeckou kapli zasvěcenou sv. Jakubovi. Tento zámek je dějištěm svateb a také vánočních trhů.

Traunsee - zámek Ort
Traunsee – zámek Ort

Dále pokračujeme silnicí č. 145 směrem na jih. Trasa vede po levém břehu jezera a je stále co obdivovat.

Ebensee

Na jižním okraji Traunského jezera se nachází městys Ebensee, z něhož vede lanová dráha do oblíbeného lyžařského střediska Feuerkogel.

Lanová dráha na Feuerkogel
Lanová dráha na Feuerkogel

Středisko má velké parkoviště, tedy bez problémů zaparkujete. Lanová dráha končí přímo u restaurace s báječnými řízky jako sloní uši a obrovským kusem štrůdlu. Tedy i na oběd zde dojde. 

Feuerkogel restaurace
Feuerkogel restaurace

Z hory je překrásný výhled na Traunské jezero a okolní hory. Budete-li mít štěstí, uvidíte pravé rakouské horaly s typickými pumpkami, podkolenkami a klobouky. Jeden by si ten kroj hnedle vyzkoušel.

Výhled na Traunsee
Výhled na Traunsee

Attersee

K jezeru Attersee jsme se rozhodli jet po silnici č.153. Jde o velmi dobrý asfalt vedoucí lesem podél horské říčky Gimbach. U cesty najdete místa, kde můžete zaparkovat a pokochat se výhledem na říčku. Motorkářů zde potkáte mnoho, je to velmi příjemná trasa ve stínu stromů, kdy se nad vámi tyčí hory. Silnice končí ve vesnici Weißenbach am Attersee na břehu Atterského jezera.

Attersee
Attersee

Navazující cesta nás vedla na sever a následně na jih při okraji jezera. Jsou zde nádherné výhledy nejen na jezero, ale i na hory a spousta míst k zastavení. 

Attersee
Attersee

Jezero je hojně využíváno jachtaři, potápěči i rodinami s dětmi. Jde o třetí největší jezero Rakouska. V létě je teplota vody až 25 °C. Voda je průzračná s viditelností do 25 m. Kolem jezera se nachází řada cyklostezek vedoucích vedle silnice.

Mondsee

Jezera Attersee a Mondsee spojuje silnice č.151. Mondsee je jedním z nejteplejších rakouských jezer. Teplota v létě dosahuje až 27 °C. Jistě nepřehlédnete dominantu jezera, kterou je Dračí stěna (1176 m n. m.). Na Dračí stěnu vede zajištěná cesta – ferrata.

Mondsee
Mondsee

V okolí najdete mnoho cyklistických i turistických cest, které dělají z jezera atraktivní turistický cíl pro letní dovolenou. I toto jezero se dá téměř celé objet po břehu. Silnicí č. 154, kolem malinkého jezera Krotensee, se dostanete k poslednímu jezeru v Solné komoře.

Mondsee
Mondsee

Wolfgangsee

Wolfgangsee je deváté největší jezero v Rakousku. Rozkládá se v nadmořské výšce 538 m n. m. a patří k nejkrásnějším jezerům v Rakousku. Tento tyrkysový klenot přitahuje návštěvníky již desítky let. Po jižní části jezera vede silnice č. 158.

Wolfgangsee
Wolfgangsee

Prvním městečkem, které budete projíždět, je Sankt Gilgen. Zde se narodila matka slavného skladatele W. A. Mozarta, Anna Maria Mozartová. V domě, kam Mozart ze Salzburku za matkou a sestrou jezdil, je dnes muzeum s Mozartovskou tématikou. Nad jezerem se nachází vrchol Schafberg (1783 m n. m.), kam návštěvníky vozí parní železnice už od roku 1893.

Tady naše cesta oblastí Solné komory skončila a my se vraceli kolem Attersee a Traunsee do Českého Krumlova. 

U rakouských jezer se dá strávit velmi příjemná dovolená ať již projížděním okolních vesnic a cest na motocyklu, kole nebo nějakým adrenalinovým výstupem po ferratě. Rozhodně si pro návštěvu vyhraďte více dní, abyste si oblast opravdu užili.

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru