Tatra Kopřivnice

Tatra, to je Kopřivnice

Pokud jste milovníky automobilů, jistě rádi navštívíte nově otevřené Muzeum nákladních vozů Tatra v Kopřivnici. Není zde však jediné. S nadsázkou se dá říct, že počet muzeí věnovaných automobilům má Kopřivnice snad srovnatelně jedině s mnohonásobně větší Prahou. V Kopřivnici se nachází hned 3 muzea automobilů a depozitář vlaku Slovenská Strela.

Kopřivnice- interaktivní mapa muzeí
Kopřivnice – interaktivní mapa muzeí

Technické muzeum Tatra

Technické muzeum Tatra je součástí Regionálního muzea v Kopřivnici. Budovu muzea, postavenou v roce 1997, najdete v centru města na ulici Záhumenní. Expozice zde byla otevřena ke 100. výročí zahájení tovární výroby automobilů v Kopřivnici. Do nedávna před muzeem stála souprava Slovenské Střely. Uvnitř byly, jak osobní, tak nákladní automobily Tatra. Dnes už to neplatí. V budově Technického muzea dnes najdete pouze osobní vozy. Zatím (jaro 2022) je zde i malá expozice věnovaná Emilu a Daně Zátopkovým. V budoucnu se přestěhuje i tato do nedaleké, aktuálně rekonstruované, Šustalovy vily.

Kopřivnice -Šustalova vila
Kopřivnice -Šustalova vila

První i poslední automobil Tatra

Ale zpět k automobilům. Hned za vchodem uvidíte první exponát, připomínající spíše kočár. Je to replika prvního, v Kopřivnici vyrobeného, automobilu Präsident.

První automobil Tatra Präsident.
První automobil Tatra Präsident.

Jen kousek dál uvidíte, že první automobily byly více ze dřeva než se na první pohled zdá. Přes vozy a repliku dílny, z období první republiky, se dostanete dál v čase i expozici.

Technické muzeum Tatra - replika dílny
Technické muzeum Tatra – replika dílny

Technické muzeum Tatra

Kabriolet T 600 Sodomka

Vedle „běžných“ Tater T600 zvaných Tatraplán stojí rarita. Tatra T600 s úpravou kabriolet. Jediný svého druhu. Karoserii vyrobila firma Sodomka ve Vysokém Mýtě. O produkci této specializované firmy se můžete dozvědět v muzeu, o kterém jsme psali v článku Krajem loupeživého rytíře Toulovce. Tento vůz zazářil na autosalonu v Ženevě v roce 1949 a pak byl darován do Ruska k 70. narozeninám J.V.Stalinovi. A to byla jen jedna epizoda v jeho zajímavém putování, kdy poslední zastávkou je právě toto muzeum.

Tatra T600
Tatra T600

Motorové sáně a sportovní speciály

Zajímavostí je zde spousta. V expozici najdete například prototyp motorových saní pod označením V 855.

Technické muzeum Tatra - motorové sáně
Technické muzeum Tatra – motorové sáně

Nebo zjistíte, že Tatra vyráběla i letecké motory a celá letadla. Rarity jsou i v části expozice věnované závodním vozům. Vedle sebe tu stojí závodní Tatra 605 nebo autokrosový speciál Tatra Baghira, která připomíná buggy z filmu Jestli se rozzlobíme, budeme zlí.

Technické muzeum Tatra
Technické muzeum Tatra

Kolem podvozků či pancéřového vládního vozu se postupně dostanete až k posledním osobním vozům nesoucí název Tatra.

Technické muzeum Tatra
Technické muzeum Tatra

Slovenská Strela

Regionální muzeum v Kopřivnici provozuje i depozitář Slovenské Strely. Tento motorový vůz řady M 290, známý pod označením Slovenská strela, najdete v novém depozitáři na okraji Kopřivnice. Je umístěn na adrese Husova 1326/13 v těsné blízkosti partnerského muzea (Muzeum nákladních automobilů Tatra). Přístupný je v rámci komentovaných prohlídek, na které se musíte objednat. Pokud to neuděláte, obdivujete krásně zrestaurovaný vůz jen přes sklo budovy.

Technické muzeum Tatra -Slovenská Strela
Technické muzeum Tatra -Slovenská Strela

Muzeum nákladních automobilů Tatra 

Muzeum nákladních automobilů Tatra bylo otevřeno 17. listopadu 2021. Muzeum se nachází v rekonstruované budově bývalé slévárny automobilky Tatra na ploše 5000 m2. Expozice má asi 80 vozů rozdělených podle jejich použití. Mezi vystavenými kusy jsou i vozy ze sbírky Jiřího Hlacha, soukromého sběratele, které Tatra získala v roce 2015.

Muzeum nákladních automobilů Tatra
Muzeum nákladních automobilů Tatra

Zábava pro děti

Možná si říkáte, že muzeum aut je hlavně pro chlapy. Tady se zabaví celá rodina. Je tu několik míst, které si užijí děti. Můžete si vyzkoušet jak drncala stará auta, opatřená ještě dřevěnými koly, po dlážděných ulicích. Vybrat a obtisknout různé dezény pneumatik nebo zapružit na listových pérech.

20220311 131612
Expozice je doplněná o videomapping ukazující průřez výrobou vozů Tatra i komornější projekci o přípravě muzea.

Tatra v historii a dnes

Hned po vstupu do muzea, uvidíte nejstarší exponáty. Postupně se z nástěnných panelů dozvídáte historii automobilky Tatra. Na dalších pak o různých technických řešeních použitých k vylepšení vozů.

Muzeum nákladních automobilů Tatra
Muzeum nákladních automobilů Tatra

Od nákladních vozů se postupně dostáváte do expozice věnované hasičské technice. Dále najdete vojenskou techniku a různé vozy určené pro speciální použití. Tím je třeba přeprava betonu (betonmix) nebo čištění břehů řek. Od ikonické oranžové Tatry 148 je jen krůček k závodním a expedičním vozům.

Muzeum nákladních automobilů Tatra
Muzeum nákladních automobilů Tatra

Možná jste snili o tom, že se vydáte na Rally Dakar nebo s výpravou Tatra kolem světa. Tady si můžete prohlédnout vozy, které tyto cesty absolvovaly.

Muzeum nákladních automobilů Tatra
Muzeum nákladních automobilů Tatra

Zajímavý pohled na muzeum se Vám naskytne i z lávek nad expozicí. Můžete odtud pozorovat videomapping nebo se podívat na malou výstavu jednostopých vozidel nejrůznějších značek.

Tip pro návštěvu

Pokud si v jednom z muzeí automobilů Tatra zakoupíte okružní vstupenku, můžete navštívit obě tato muzea, navíc také Muzeum Fojtství a Lašské muzeum. Bohužel samostatně si musíte rezervovat termín a zakoupit vstupenku pro návštěvu Slovenské strely. 

Pokud Vám ani návštěva dvou muzeí automobilů nestačila, v Kopřivnici je i AutoMoto muzeum Oldtimer Kopřivnice zaměřené na staré automobily známých i méně známých značek. O něm i dalších typech v okolí byl náš článek Beskydy-Štramberk, Kopřivnice a Studénka. Kopřivnice a její okolí jsou totiž místa, kam se dá opakovaně vracet a vždy najdete něco nového. 

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Přejít nahoru