Rozhledny Jižní Moravy

A zase ty rozhledny

Rozhledny jsou vyhlídkové stavby s vyhlídkovým prostorem vyvýšeným nad okolním terénem, jak se píše na wikipedii. Co nás na nich fascinuje? Mohou být cílem výletu. Dostat se na ně vždy stojí nějaké úsilí a odměnou jsou nádherné výhledy do kraje. Jarní počasí zve na vycházky a dohlednost některé dny bývá velmi dobrá. Za takových dní by bylo hříchem nevyrazit na rozhledny. Dnes navštívíme ty, které jsme zatím na cestách míjeli.

Rozhledny - interaktivní mapa
Rozhledny – interaktivní mapa

Rozhledna U Lidušky, Bílovice nad Svitavou 

V lesích obce Bílovice se v knížce Rudolfa Těsnohlídka proháněla liška Bystrouška. A také zde před Vánocemi 22. prosince 1919 našel spisovatel Rudolf Těsnohlídek s Františkem Koudelkou a Josefem Tesařem prochladlé sedmnáctiměsíční děvčátko, Lidušku. Událost inspirovala Rudolfa Těsnohlídka k založení tradice stavění vánočních stromů na náměstích spojené s charitativními sbírkami.

Rozhledna U Lidušky
Rozhledna U Lidušky

Nejsnažší cesta k rozhledně vede od Sokolovny Bílovice nad Svitavou, kde můžete také zaparkovat auto. Vydáte se po zelené turistické značce, kolem myslivny Lišky Bystroušky a studánky Leoše Janáčka k rozcestníku Liduščin památník – odb. Po kamenité cestě přijdete až k Liduščině rozhledně.

Myslivna Lišky Bystroušky
Myslivna Lišky Bystroušky

Volně přístupná rozhledna je pojmenovaná po zmíněném odloženém děvčátku. Měří 29 metrů a byla postavena v roce 2021. Pata rozhledny se nachází ve výšce 336 m n.m. 

Rozhledna U Lidušky
Rozhledna U Lidušky

Po točitém roštovém schodišti vyjdete na vyhlídkovou plošinu umístěnou v 26 metrech nad zemí. Z rozhledny máte jako na dlani obec Bílovice nad Svitavou, okolní lesy i vysílač Hády. 

Rozhledna Alexandrovka, Adamov

K Alexandrově rozhledně, zvané Alexandrovka, vede několik cest. My jsme si vybrali Okruh Býčí skála a Okruh památník lesníků, tedy červenou turistickou značku. A to z důvodu, že jsme parkovali na Parkovišti Komenského, čímž jsme si část výstupu ušetřili. Na této trase najdete také skalní reliéf Hlava z kamene. 

20220313 095248 1

Rozhledna se na tomto místě nachází již od roku 1887, kdy pozemek na němž stojí věnoval turistickému klubu kníže Liechtenštejn. Dnešní rozhledna je kamenná a nachází se ve výšce 496 m n.m. Sama rozhledna má 18 metrů. Své jméno získala po předsedovi brněnské sekce Rakouského turistického klubu Alexandru Suchánkovi, který byl velkým propagátorem výstavby.

Alexandrova rozhledna
Alexandrova rozhledna

Její vyhlídkový ochoz se nachází ve 13,9 m nad zemí. Je odtud vidět především město Adamov, část Brna a Pálavské vrchy. Rozhledna je volně přístupná v každém ročním období.

20220313 103846
Alexandrova rozhledna

Rozhledna U obrázku, Starovičky

Severovýchodně od obce Starovičky stojí malá dřevěná rozhledna U obrázku. Ta současná, otevřená v prosinci 2020, nahradila původní vyhlídku. Celodřevěná vyhlídka z roku 2007 musela být kvůli špatnému stavu nosných konstrukcí odstraněna.

U obrázku, Starovičky
U obrázku, Starovičky

Staronová rozhledna svou siluetou odkazuje na kostel sv. Kateřiny ve Starovičkách. Je tvořena vyhlídkovou věží o výšce 8,22 m. Na vyhlídkovou plošinu v pouhých 3,5 m se dostanete po 19 stupních kovového točitého schodiště. Na vyhlídkovou věž navazuje krytý přístřešek s posezením.

Přestože rozhledna není vysoká, je umístěna na místě s dostatečným rozhledem. Krásně lze vidět Starovičky, samozřejmě Pálavu a Novomlýnské nádrže. Při dobrém počasí i Bílé Karpaty.

U obrázku, Starovičky
U obrázku, Starovičky

S pomocí snímků s popisky, umístěných na každé straně ochozu, najdete i další rozhledny v okolí. Jsou vidět Přítlucká hora u Zaječí, rozhledna v Hustopečích, Nedánov u Boleradic, Stezka nad Vinohrady v Kobylí, rozhledna Kraví Hora u Bořetic nebo rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic. O většině těchto rozhleden jsme psali v článku Cesty na rozhledny Jižní Moravy.

Vyhlídka z rozhledny U obrázku na Pálavu
Vyhlídka z rozhledny U obrázku na Pálavu

K rozhledně se dá dostat ze Staroviček, kdy projdete pod mostem dálnice D2. Pokud si chcete udělat delší výlet, můžete vyrazit z Velkých Pavlovic. K rozhledně Vás dovede značená cyklostezka André, Moravská vinná. Místo, kde odbočit z asfaltové cesty do mírného kopce, poznáte snadno. Jsou tu krásná pozdně gotická Boží muka, ojedinělá památka v celém širokém okolí.

Boží muka
Boží muka

Vznikla v době, kdy Starovičky patřily cisterciáckému klášteru na Starém Brně. Dnes upomínají na starou, významnou obchodní stezku z Uher do Čech, která zde procházela. V blízkosti Božích muk najdete také posezení pod vzrostlými stromy a malý vinohrad s ukázkou místních odrůd. 

Zpět do Velkých Pavlovic se můžete vracet po zeleně značené turistické trase nebo Naučné stezce Zastavení v kraji vína a meruněk. Cestou možná najdete další vyhlídkovou plošinu v sousedství kříže Bendových. Nebo mini Vyhlídku Pajerka kousek nad obcí v blízkosti Opilých sklepů.

Vyhlídka Pajerka
Vyhlídka Pajerka

Bezručova vyhlídka, Kopřivnice

Nad městem Kopřivnice vybudoval v roce 1934 Klub československých turistů lavičku s výhledem na město. Nacházela se na nejvyšším místě kopce s názvem Brdy ve výšce 467 m n.m. Dodnes na blízkém pamětním kameni můžete najít její název, Bezručova vyhlídka. Jméno dostala na počest básníka Petra Bezruče. Dnešní dřevěná rozhledna je už v pořadí druhá a byla zbudovaná v roce 2012.

Bezručova vyhlídka
Bezručova vyhlídka

Rozhledna, umístěná na úzkém hřebenu, je celodřevěná s 45 ostřejšími schody. Je z ní výhled na celé město Kopřivnice i areál vyrábějící vozy Tatra. Uvidíte také na rozhlednu Bílá hora na stejnojmenném kopci tyčícím se nad Kopřivnicí a sousedním Štramberkem. I o těchto rozhlednách jsme již psali v článku Krásné rozhledny České republiky.

Kopřivnice a Bílá hora
Kopřivnice a Bílá hora

K rozhledně se dostanete buď po značené Naučné stezce Lašská – Kopřivnice nebo od památného stromu Husova lípa přímo vzhůru. Tato cesta je kratší, zato vede do prudkého kopce přes kořeny stromů. 

Rozhleden je v každém kraji bezpočet a nové stále vznikají. Proto je stále co objevovat a kam směrovat cíle výletů. Tak neváhejte a zajděte se na některou podívat. Na facebook nám napište, která je za vás ta opravdu nejhezčí a kam se rozhodně máme vypravit.

Sdílejte článek

Přihlaste se k odběru novinek, aby Vám žádný z publikovaných článků neunikl.

Scroll to Top